ЖКГ на голодному пайку: Як Кличко запустив "ефект доміно" з несплатою за "комуналку"

У мерії чомусь не подумали про те, де містяни, сидячи на карантині без роботи, візьмуть гроші, щоб заплатити за опалення чи за гарячу воду
 

ЖКГ на голодному пайку: Як Кличко запуст…
Фото: Пресслужба КМДА

Днями у столичній мерії почали бити на сполох через те, що кияни бойкотують сплату за житлово-комунальні послуги. Чиновники заявили, що містяни заборгували за житлово-комунальні послуги аж близько 6 млрд гривень. І додали, що, мовляв, в такий важкий час комунальники працюють, не покладаючи рук, але не усі кияни за це віддячують гривнею. Сам Кличко заявив, що на кінець березня загальний рівень сплати за житлово-комунальні послуги не сягнув навіть 80%, хоча раніше цей показник був на 10-15% вищий. Окремо лютують представники "Київтеплоенерго", яке постачає містянам опалення та гарячу воду. Там кажуть, що протягом березня заборгованість за ці послуги зросла на 250 мільйонів гривень – до 2 мільярдів гривень. У "Київводоканалі" кажуть, що містяни почали на 25% менше платити за холодну воду.

Мер Кличко заявляє, що ці гроші дуже потрібні комунальникам, адже мають виплачувати зарплати працівникам, закуповувати пальне та витрачати на інші потреби житлового-комунальних послуг. З цього можна зрозуміти, що якщо кияни не будуть сплачувати, то ці послуги не буде за що виробляти.

Але зараз чиновники говорять лише про падіння комунальних платежів за лютий – платіжки за цей місяць кияни отримали в першій половині березня, коли про тривалий карантин ще ніхто не знав. Хтось одразу заплатив, хтось вирішив сплатити пізніше. Але з 16 березня почались закриття майже усіх торгових та розважальних точок у столиці і якась частина споживачів, звісно, почала замислюватись над тим, аби приберегти гроші, відкладені на сплату за "комуналку", наприклад, на їжу, адже на той час ще не було відомо, коли усе відкриється для відновлення заробітку містян.

Зараз вже прийшли платіжки за березень і можна лише гадати, скільки киян за них сплатить, особливо, враховуючи, що вже місяць сотні тисяч людей сидять без роботи. Серед цієї категорії населення більшість просто жили від зарплати до зарплати і лише у якоїсь малої частини були невеличкі запаси на чорний день. А якщо у березні рівень сплати за "комуналку", використану у лютому, впав до 80%, при тому, що половину березня люди ще працювали, то можна лише уявити, яким буде рівень сплати у квітні за послуги, надані у березні.

На даний момент більшість киян вже місяць не працюють і грошей на оплату "комуналки" не мають. А далі можна чекати на "ефект доміно": рівень сплати у травні за комунальні послуги, використані у квітні, буде ще нижчим. Можна припустити, що цей показник буде дуже низьким і в червні, адже саме на травень прогнозують поступовий вихід з карантину, та й те, десь із середини місяця. І тільки після цього можна сподіватися на пожвавлення в економіці. Таким чином, частина містян, які вийдуть на роботу і відпрацюють півмісяця, отримають половину зарплати у червні. Але чи кинуться вони платити за комунальні послуги? Навряд чи. Реальність така, що за два місяці на карантині люди почали позичати гроші в тих, хто ще може їх дати. Деякі лізуть у боргову петлю зі швидкими кредитами чи знімають гроші з кредитних карток. А ці кошти потрібно буде повертати.

Зараз у соціальних мережах багато дописувачів коментують теми про комунальні платежі таким чином: "От коли гроші з’являться, тоді заплачу" або "Можу лише намалювати гроші, адже сиджу без роботи вже місяць".

Ніхто не заперечує, що карантин треба було запроваджувати, але столичні чиновники мали б думати стратегічно і розуміти, що коли закриваєш усе на світі, то у населення міста тотально падає рівень доходів, і більшість просто не може сплачувати за житлово-комунальні послуги. Нині ж складається враження, що про такий розвиток подій у мерії просто не подумали – якщо для них такою дивиною стало падіння рівня сплати за "комуналку". Мабуть, Кличко і його підлеглі були впевнені, що на другий місяць карантину, коли у багатьох сімей постане вибір придбати харчі чи сплатити за комунальні послуги, то люди оберуть друге.

На сумах в квітанціях варто зупинитися окремо. Останнім часом міська влада робила все, аби цифри в платіжках зросли – під будь-якими "гарними" приводами. І так у квитанціях з'явилися додаткові статті, які наче й не істотно, але збільшили загальну суму – на "вивезення сміття", на "обслуговування лічильників". Не забуваймо і про опалення, яке почали вимикати лише з 5 квітня. До того "Київтеплоенерго" кочегарило, наче в останній раз, незважаючи на те, що березень був теплим, і температура на вулиці в деякі дні сягала під 20°C. Але мер Кличко не хотів вимикати опалення, розповідаючи, що будуть ще дні, коли температура вночі буде близько 0°C і кияни обов'язково замерзнуть у своїх квартирах. Погода зіпсувалась за останні кілька днів вже після того, як вимкнули опалення, і вночі дійсно близько 0°C. Але кияни чомусь не замерзли.

Кілька днів в березні можна було поносити вдома кофтину і теплі шкарпетки, хоча нині, наприклад, у квартирах і так комфортна температура – більше 20°C.  А заморозки у Києві можуть бути і наприкінці квітня і навіть на початку травня – то що ж тоді, за логікою Кличка, опалення не можна вимикати аж до літа? Загалом із запровадженням карантину, а це фактично з 16 березня, можна було б вимикати і опалення. Але містянам у надважких для них фінансових умовах міські чиновники три тижні надавали послугу, без якої можна було б обійтися. Три тижні опалення навіть однокімнатної квартири коштує приблизно 500 гривень, а стандартної трикімнатної – всю тисячу, з урахуванням знижок. А є ж і величезні квартири по 100 "квадратів", де ця вартість більша.

Візьмемо узагальнено по 800 гривень за опалення однієї квартири,  які під час карантину київська влада вирішила додатково "повісити" на "діряві" сімейні бюджети киян. За різними даними, у місті близько мільйона квартир. Таким чином, зайві три тижні опалення мільйона цих квартир "видає" близько 800 мільйонів гривень. Якщо враховувати, що за лютий рівень сплати за комунальні послуги був близько 80%, а за березень-квітень він буде ще нижчим, то з цих 800 мільйонів містянами буде сплачено в кращому разі половину. Таким чином, складається ситуація, коли міська влада фактично сама спровокувала несплату за комунальні послуги, прекрасно знаючи, що більшість киян на карантині не будуть отримувати зарплати. Але проста формула "Усе закрито на карантин – немає зарплатні у населення – немає сплати за комунальні послуги" до міських очільників, видно, не "дійшла". 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme