Солодке місце для нових забудов: Навіщо СБУ прийшла з обшуками до директора ВДНГ

Експоцентру може загрожувати будівництво чергових висоток, ТРЦ або рейдерські захоплення скверів 

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Солодке місце для нових забудов: Навіщо…
ВДНГ у Києві. Фото: bodo

Генеральний директор Національного експоцентру України (ВДНГ) Євген Мушкін 13 травня повідомив про обшуки поліції та СБУ у павільйонах виставкого центру та в нього вдома. Він вважає, що в разі його усунення з посади гендиректора на ВДНГ буде значно простіше побудувати ТРЦ, висотки чи захопити сквери всередині комплексу. 

Ми вирішили розібратись в історії навколо обшуків в директора ВДНГ та зібрали всю відому інформацію на поточний момент.

"Зловживання владою"

Мушкін повідомив, що за 5 років роботи на посаді гендиректора ВДНГ він вже звик до постійних судів за державну землю, боротьбу за виживання та виплати величезного податкового боргу, який був накопичений перед державою багато років тому. 

Він зазначив, що не міг очікувати такого тиску з боку правоохоронців: "Я точно не міг очікувати, що наші правоохоронні органи вирішать діяти в такій агресивній формі. Тим більше, що я завжди відкритий для будь-яких перевіряючих органів, вся звітність ВДНГ публікується на сайті комплексу. На будь-який запит державних служб, ми готові надавати документи та пояснення", - пише Мушкін на своїй сторінці у Facebook.

Очільник комплексу також повідомив, що минулого тижня ВДНГ закрила величезний податковий борг перед державою у розмірі 40 млн грн, який накопичився протягом 12 років: "Я був щиро щасливий, що ми нарешті закрили величезний податковий борг ВДНГ перед державою, який накопичувався багато років. Але, мабуть, мої спроби відстояти цілісність території і зробити ВДНГ прикладом успішного відродження і трансформації державної інституції в Україні комусь не дають спокою", - зазначає Мушкін.

Довідка про сплачення податкових боргів ВДНГ

Довідка про сплачення податкових боргів ВДНГ

Мушкін вважає, що "багатьом буде легше, якщо доведеться його усунути, а на парковці експоцентру побудувати ТРЦ або захопити сквери всередині комплексу".

Як повідомила в коментарі журналістам "УП" юристка ВДНГ, правоохоронці здійснюють обшуки відповідно до рішення Печерського суду столиці, а провадження розслідується за статтею "Зловживання владою та службовим становищем" з боку самого Мушкіна. Саму справу було відкрито 5 березня 2021 року. Під час обшуків силовики вилучили договори та статутні документи.

В СБУ та Нацполіції журналістам видання підтвердили, що обшуки дійсно проводились в офісі, павільйонах ВДНГ, а також вдома у топ-менеджменту Експоцентру. Також силовики підтвердили статтю, за якою ведеться досудове розслідування. Правоохоронці документують можливі протиправні дії з боку посадових осіб ВДНГ. Процесуальне керівництво процесом здійснює Офіс генерального прокурора. 

На офіційних ресурсах СБУ, Офісу Генерального прокурора та столичної поліції повідомлень про обшуки та провадження не було. 

Чергова війна за землю 

У своєм дописі про обшуки силовиків директор ВДНГ Мушкін не назвав конкретних прізвищ чи компаній, які можуть бути зацікавлені в тиску на керівництво центру, але зазначив, що його усунення з посади допоможе забудувати територію комплексу. 

Зазначимо, що в лютому 2021 року Мушкін повідомив, що Північний апеляційний господарський суд столиці ухвалив рішення, за яким частина землі разом з головною дорогою ВДНГ передаються приватній компанії. Згідно до рішення, компанія могла обнести цю ділянку парканом та побудувати там що завдгодно. 

Директор центру зазначав, що рішення було протизаконним, а судді готувались до засідання чисто технічно: "5 хвилин на розгляд справи. Ще до початку засідання у них вже була підготовлена вступна і резолютивна частина рішення, листок був підготований і підписаний, вони його просто зачитали. Це не правосуддя, а фікція", - повідомляв тоді Мушкін. 

Компанія, яка виграла суд за земельну ділянку на ВДНГ зветься ТОВ "Віді-Мистецтво". Мушкін пояснював наслідки відчудження земельної ділянки центру на користь компанії: "Віді-Мистецтво" володіє нежитловим будинком на території Експоцентру. Вже декілька разів ця фірма зверталася до ВДНГ з пропозицією укласти договір так званого "особистого земельного сервітуту", щоб "Віді-Мистецтво" мало змогу контролювати та керувати спорудою. Втім, запропонований договір є незаконним і не відповідає самій суті формату сервітуту", – зазначав гендиректор ВДНГ.

Головна дорога ВДНГ

Головна дорога ВДНГ

Цей документ дозволяє проходити та проїжджати через чужу земельну ділянку, а також користуватися лініями електропередачі, зв’язку, трубопроводами, тощо. За словами Євгена Мушкіна, компанія за допомогою договору особистого земельного сервітуту хоче фактично забрати ділянку з володіння ВДНГ, що порушує права та інтереси державного "Експоцентру".

Укладання договору унеможливлює проведення масових заходів на цій території, а також ВДНГ та його відвідувачі не зможуть користуватися дорогою від заїзду з Голосіївського проспекту.

Ділянка на ВДНГ

Конфліктна ділянка позначена червоною лінією. Фото: скріншот з сюжету ТСН 

Також після рішення суду в лютому Мушкін розповів про схему, за допомогою якої компанія начебто намагалася захопити частину землі ВДНГ за допомогою дитячого майданчика: "Наші опоненти по цій справі дуже хотіли землю не лише під своєю будівлею (десь 10 соток), а більше - десь 45 соток. Ті, хто їм допомагає рейдурнути землю ВДНГ, підказали їм, що потрібно встановити там дитячий майданчик. Незаконно. Просто встановити на чужій землі. Як я знаю? Бо юрист Віді-Груп це мені сам сказав. На зустрічі 1,5 роки тому, коли вони намагалися підписати з нами той сервітут", - зазначав директор комплексу. 

Реакція на обшуки у ВДНГ

Допис Мушкіна про обшуки в Експоцентрі та в нього вдома викликав величезний суспільний резонанс. Сам допис вже набрав понад 5200 репостів, а на підтримку гендиректора ВНДГ вже висловились чимало політиків, бізнесменів та діячів культури.

Відомий продюсер Ігор Кондратюк вважає, що земля комплексу може бути ласим шматочком для столичних забудовників: "Наїзд на нинішнє керівництво ВДНГ – це що? Якісь "микитасі" шукають ласий шматок для забудови нового сумнівної якості ЖК. Я вірю Євгену Мушкіну та його команді, бо маю досвід продуктивної співпраці. Команді, яка за 5 років поступово перетворила вбите багаторічними попередниками державне підприємство ВДНГ на місце, де таки можна відпочивати. І така плата від діючої влади", – написав Кондратюк.

Депутат Київради Максим Нефьодов обурився, що поки одна половина СБУ готується до протидії російській агресії, інша шукає компромат на ВДНГ: "Одна половина Служби безпеки України починає навчання в усіх прикордонних областях, готуючись до можливих дій агресора та підвищуючи боєготовність. Друга половина Служби безпеки України шукає компромат на керівництво ВДНГ, яке протистоїть дерибану, та втручається у комерційні відносини банків, платіжних систем і роздрібних мереж. Як казали у старі часи, два світи — дві системи", - обурився Нефьодов.

Очільник оператора "Чорнобиль-Тур" Ярослав Ємельяненко іронізує, що саме так виглядає "допомога" з боку держави під час карантину: "Державна допомога бізнесу під час карантину в Україні часто виглядає саме так. Маєш успішний бізнес? Намагаєшся робити добрі справи? СБУ та кілька видів поліції будуть раді тобі допомогти. Плавали, знаємо".

Деякі дописувачі згадують, що захаращений ВДНГ за керівництва Мушкіна перетворився у справжній парк. "Щось зовсім незрозуміле відбувається на ВДНГ, – пише киянин Сергій Костеж. – За останні п'ять років комплекс перетворився з засміченого дрімучого лісу в справжній парк, комфортний для відпочинку городян. З атракціонами, музеями, креативними майданчиками, їжею і нормальним паркінгом. Він став прибутковим держпідприємством і почав платити податки. Але хтось хоче, мабуть, щоб це був не парк, а суцільна забудова. Це дуже сумно".

Сам Євген Мушкін поки не давав нових коментарів з приводу ситуації навколо ВДНГ, але можна зробити попередній висновок, що обшуки можуть бути пов'язані з бажанням тиску на керівництво центру для того, щоб "вирішити" проблеми з землею та запустити чергове хаотичне будівництво вже на території ВДНГ. Особливо такі думки приходять, коли обшуками займається СБУ, головним завданням якої є захист національної безпеки, а не перевірка діяльності державного культурного підприємства. Залишається сподіватись на те, що суспільний резонанс та підпримка відомих людей допоможуть справедливо розрішити історію з обшуками в Експоцентрі та врятувати комплекс від потенційної забудови.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme