Пам'ятка футуризму, яка так і не стала торговим центром: Чим унікальна "тарілка" на Либідській та як її планують рятувати

У 2020 році знамениту споруду на вулиці Антоновича, 180, внесли до списку об’єктів нерухомої культурної спадщини. Це повинно сприяти її збереженню в автентичному вигляді

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Пам'ятка футуризму, яка так і не стала т…
Тарілка на Либідській

Чудернацька футуристична надбудова на Українському інституті науково-технічної експертизи та інформації – "літаюча тарілка" – відомий і добре пізнаваний об'єкт на території навколо станції меро "Либідська". Depo.Київ нагадує, як громада зовсім нещодавно боролася за "тарілку" а також, що може чекати на неї в майбутньому.

Радянський модернізм, інститут та КДБ

"Тарілку" побудували за проєктом архітекторів Флоріана Юр’єва та Льва Новикова в 1971 році, а сама ідея була розроблина, природньо, ще раніше в 1960-ті. Автори розраховували створити у цій незвичній споруді в стилі радянськогоо модернізму світломузичний театр, але вище керівництво вирішило розташувати в будівлі Інститут науково-технічної експертизи та інформації, а також архів КДБ та Компартії України.

Будівля унікальна своїм конференц-залом, розташованим у тій самій "тарілці", він має неповторну акустику, яка дозволяє почути весь діапазон частот голосів людей та музичних інструментів. Автори розробляли приміщення як концертне, але врешті там було облаштовано кінолекційну залу бібліотеки.

Флоріан Юр’єв спеціально заховав опори конструкції будівлі, щоб людям здавалося, що вона "висить" у повітрі. Проект вийшов дійсно вражаючим: за нього Юр'єв отримав премію Держбуду СРСР "За новаторство в архітектурі" – 16 тисяч рублів.

Після розпаду СРСР будівля почала занепадати, її фасад облущувався, комунікації виходили з ладу, а приміщення стояли порожніми. Коштів на ремонтні роботи не було. У 2012 році керівництво інституту передало будівлю Фонду держмайна.

Плани забудови

У 2015 році в столиці були оприлюднені проекти побудови нової черги торгового центру Ocean Mall, який міг поглинути будівлю. Це стало можливим завдяки тому, що міська влада віддала половину будівлю інституту, де розташована "тарілка" в оренду приватній компанії строком на 20 років з правом реконструкції.

Проект забудови "літаючої тарілки" на Либідській

Проект забудови "тарілки" на Либідській

Інформація про можливе поглинання "тарілки" торговим центром обурила київську громаду, науковців, краєзнавців, активістів на просто небайдужих на чолі з автором проєкту Фроліаном Юр’євим, який написав відкритого листа київського міського голови Віталія Кличка, тодішніх міністра освіти та науки Лілії Гриневич та, прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з вимогою прозорого конкурсу реконструкції.

Спротив громади, на диво, мав певний результат: з великими затримками і скрипом справа збереження пам'ятки київського футуризму зрушилася з місця. А у 2020 році Міністерство культури внесло "тарілку" до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Масштабний проєкт реконструкції "Тарілки"

Для захисту модерністських пам’яток архітектори столиці тоді започаткували ініціативу SaveKyivModernism, яка вже в 2019-му презентувала план реконструкції споруди під назвою Tarilka.

Проект реконструкції тарілки на Либідській

Проект реконструкції "тарілки" на Либідській /Фото: SaveKyivModernism

Проєкт передбачає відновлення архітектурної цінності будівлі через прибирання хаотичних вивісок, білбордів, МАФів та стихійних парковок, а також збереження кольору та текстури споруди. Але це лише частина, спрямована на збереження зовнішнього вигляду та прибирання так званого візуального шуму.

Проект реконструкції внутрішнього простору тарілки на Либідській

На другому етапі архітектори хочуть розташувати там концертний майданчик на 350 людей та мультифункційні зони, де можна буде проводити різні події, які не будуть заважати одна одній. На першому поверсі, наприклад, може з'явитися простір, який за потреби може бути кав'ярнею на 50 місць, виставковий простором, залою для лекцій на 100 слухачів, або ж зоною відпочинку.

Архітектори планують максимально дбайливо відтворити автентичний інтер'єр – штукатурка і плитка будуть підібрані відповідно до історичного стилю.

Тарілка на Либідській

Третій етап реконструкції передбачає модернізацію концертного майданчика у тій самій "тарілці". з розширенням сцени та використанням стін в якості звукодинамічних елементів, які допоможуть досягати акустики найвищого рівня. Також з'явиться сучасне сценічне освітлення із світлодіодними панелями. 

На останньому етапі планується розширити вхідні групи, створити зони очікування та пандуси, а також розробити освітлення, яке буде виділяти тарілку в нічний час.

Що дає статус об’єкту культурної спадщини

Згідно із Законому України "Про охорону культурної спадщини", нерухомий об'єкт культурної спадщини не може бути перенесений на інше місце без втрати його цінності з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду та збереження своєї автентичності.

Тобто після офіційного отримання такого статусу "тарілка" не може бути забудована та повинна зберегти свій початковий вигляд. Наразі будівлю вже пофарбували, але про подальші плани щодо реконструкції інформації немає. Залишається сподіватись, що проєкт буде реалізовано, а "тарілка" стане ще одним місцем культурного відпочинку киян.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"