У Києві хочуть побудувати хмарочос на Європейській площі (ФОТО)

У Києві хочуть реанімувати будівництво готелю-хмарочоса висотою в 160 метрів

Надія Собенко

Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на "Сьогодні".

За інформацією столичних активістів, власники будівлі на Грушевського, 4-б, хочуть реанімувати проєкт будівництва на його місці хмарочоса висотою в 160 метрів, на 48 поверхів.

Хмарочос намагаються побудувати з 2003 року, коли мером Києва був Олександр Омельченко. Тоді компанія "Грааль" виграла інвестиційний конкурс та отримала добро на будівництво експериментального готельно-офісного будинку висотою в 160 метрів. 

Проєкт 48-поверхового хмарочоса жорстко розкритикували кияни та активісти. І тепер, через багато років, представники компанії знову заговорили про активізацію робіт в центрі Києва – вони намагаються отримати у власність землю під будівлею на Грушевського, 4-б.

Водночас, чиновники КМДА запевняють, що зводити будівлю в 160 метрів в районі Хрещатика неприпустимо, але визнають, що старовинний будинок, дійсно позбавили охоронного статусу за рішенням суду.

Як розповів директор департаменту культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк, будинок на Грушевського, 4-б отримав статус пам'ятника архітектури, але власники подали позов до суду.

"Було виявлено, що охоронний статус будинок одержав з порушенням процедури. Міністерство культури виконало рішення суду і виключило цей будинок з реєстру пам'ятників. Український державний інститут культурного спадку підготував висновок, в якому сказано: житловий будинок по вулиці Грушевського, 4-б, може бути віднесений до фонової забудови вулиці Грушевського і є рядовим об'єктом історичної забудови, який не має історичної та культурної цінності", – сказав він.

Тепер будівля не є пам'ятником архітектури. Експерти, які готували висновок не знайшли ні відомих людей, які могли проживати в цьому будинку, ні іменитого архітектора, який брав участь в будівництві цього об'єкта.

Водночас київські активісти наполягають, що знесення будинку на вулиці Грушевського, 4-б неприпустимий, а сама будівля має бути збережена й відреставрована.

За словами ексдепутатки Київради Олени Терещенко, його необхідно зберегти, як зразок довоєнної архітектури Хрещатика.

"Ми будемо домагатися присвоєння будівлі охоронного статусу. Будемо працювати в юридичній площині, а також звертатися до прокуратури Києва", – написала вона у Facebook.

Зазначимо, що будинок Грушевського, 4-б, перебуває у власності компанії "Грааль", яку пов’язують з братами Табачниками. На початку 2000-х років ця фірма представила проєкт реконструкції Європейської площі. Згідно з ним, на місці старої забудови мав з’явитися готельний комплекс висотою 160 метрів.

Нагадаємо,  у травні цього року земельна комісія Київської міської ради дозволила знести особняк на Грушевського, 4-б, в урядовому кварталі.

Правозахисник Олександр Дядюк оприлюднив витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Він свідчить про те, що ТОВ "Грааль" не має жодних прав власності на пам'ятку.

Довідка: Триповерховий будинок на Грушевського, 4-б, побудований в 1883 році. Активісти стверджують, що будинок побудований за проєктом відомого архітектора Володимира Ніколаєва, за участю ще чотирьох київських зодчих. Дім належав родині швейцарських підданих Бонадурер, які займалися облаштуванням водопроводів, каналізації, парового і водяного опалення в Києві.

Будинок має унікальну архітектуру. Завдяки системі сходів будинок є своєрідною з’єднувальною ланкою між вулицями Грушевського та Хрещатиком і горою, на якій стоїть колишній Інститут шляхетних дівчат.

Дім пережив дві великі пожежі в 2014 і 2019 роках.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ