У Києві суд ухвалив перейменування проспекту Бандери: Що це означає і до чого тут забудовник Вавриш

Окружний адміністративний суд Києва постановив повернути проспекту Степану Бандери назву Московського. Але вже відомо, що рішення суду буде оскаржено
 

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
У Києві суд ухвалив перейменування просп…
Проспект Бандери. Фото: ТСН

Декомунізація і, в більш широкому розумінні, дерусифікація не дають спокою поборникам "русского міра" та іншим "зацікавленим" особам. Напередодні стало відомо, що Окружний адміністративний суд Києва визнав протиправним і скасував рішення Київради від 7 липня 2016 року, яким було перейменовано Московський проспект на проспект Степана Бандери. Разом з ним "під роздачу" потрапили вулиці Михайла Омеляновича-Павленка (колишня Суворова), Генерала Алмазова (колишня Кутузова), Януша Корчака (колишня Баумана) та провулок Євгена Гуцала (колишній Кутузова). Рішення своє ОАСК ухвалив ще 28 січня, але на широкий загал воно стало відоме тільки зараз.

Depo.Київ розповідає, чи перейменують проспект Бандери насправді та хто замішаний в скандальній історії цього разу.

окружний адміністративний суд

Не перша спроба перейменування 

Окрім рішення про повернення назви Московського проспекту ОАСК скасував перейменування вулиці Баумана на вулицю Януша Корчака (Шевченківський район), вулиці Кутузова на вулицю Генерала Алмазова, вулиці Суворова на вулицю Михайла Омеляновича-Павленка, провулок Кутузова на провулок Євгена Гуцала (усі в Печерському районі).

Це вже друга спроба перейменувати проспект Степана Бандери. 25 червня 2019 року той самий Окружний адмінсуд вже ухвалював рішення про скасування рішення Київради. Тоді позивачем була Олена Бережна, мати екс-нардепки від "Партії регіонів" Ірини Бережної, яка загинула в автокатастрофі у 2017 році. Ініціатором розгляду були громадські організації "Інститут правової політики і соціального захисту" та "Антифашистська правозахисна ліга", які очолює Бережна.

У 2019 році мер Києва Віталій Кличко заявив, що міська влада подаватиме апеляцію на рішення суду. Вже в грудні 2019 року Шостий апеляційний суд Києва залишив у силі рішення Київради про перейменування Московського проспекту на проспект Бандери і проспекту Ватутіна на проспект Шухевича.

Варто зазначити, що Київський адміністративний окружний суд вже відзначався низкою одіозних рішень, зокрема оскарження рішення Кабміну про запровадження нових норм українського правопису та перегляд Міністерством освіти підручників з історії, де описувались події Євромайдану 2013-2014 років за позовом екс-заступника голови адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрія Портнова. 

Місто оскаржить, не вперше

У Віталія Кличка вже відреагували на рішення ОАСК. Після нового рішення суду про скасування перейменування проспекту Бандери міська влада планує знову оскаржувати його в апеляційному суді. 

Прес-секретарка Віталія Кличка Оксана Зинов’єва заявила, що в КМДА не погоджуються з рішенням ОАСК та планують подавати скаргу в апеляціний суд. Інших деталей вона не повідомила.

Рішення суду набуде чинності, якщо жодна зі сторін не звернеться з апеляцією протягом 30 днів з дня оголошення.

Що об'єднує проспект Бандери, ОАСК та забудовника Вавриша 

Якщо попередні рази позивачами виступали структури, у приналежності та заангажованості яких не виникало жодних сумнівів, то цього разу ситуація склалася навіть цікавіша: позивачем виступила Громадська спілка "Громадський контроль і порядок". Очолює спілку Дмитро Овсій – юрист колишнього заступника начальника Департаменту містобудування та архітектури КМДА, а нині – відомого забудовника Андрія Вавриша.

фото андрія вавриша

Згідно із розслідуванням журналістів Bihus.Info, перебуваючи на посаді в КМДА, Вавриш фактично видав своїй компанії дозволи на забудову Рибальського півострову. Йдеться про договір на розроблення детального плану териториії півострова, який уможливив будівництво житлового комплексу "Рибальський". Інвестором розробки проєкту стала стало ТОВ "Міжрегіональний центр технічної інвентаризації", яким керував Овсій. 

Також журналісти повідомляли про те, що компанії, пов’язані з Вавришем та екс-головою Офісу Президента Андрієм Богданом будуватимуть новий житловий комплекс майже на 30 га рекреаційної зони, яка належить МВС на Харківському шосе. Одним из власників компанії "Резон", яка підписала договір на будівництво, була компанія "Еверест", яку теж очолює Дмитро Овсій. 

богдан з вавришем на фото

У 2020 році імя Овсія засвітилося у забудові історичного центру міста. Йдеться про діловий центр на Подолі на вулиці Петра Сагайдачного, 18. Тоді ДАБІ дозволила будівництво ТОВ "САГА 18", створеному інвестиційним центром "Атлон", яким керував Дмитро Овсій.

Навіщо юристу Вавриша брати участь у сумнівних законодавчих ініціативах, ще й націлених на протидію дерусифікації – питання відкрите. Можна зробити припущення, що позов про перейменування проспекту Бандери на Московський від громспілки Овсія може бути елементом тиску та політичного шантажу на міську владу з боку його патрона, забудовника Андрія Вавриша. Ця версія може мати право на життя, враховуючи історію відносин між Вавришем та міським головою, якого Кличко звільнив з посади заступника головного архітектора КМДА в 2015 році, наполегливо порадивши писати заяву про звільненя за власним бажанням. Також варто згадати, як під час конфлікту з Офісом президента часів Богдана, в 2019 році, Кличко звинувачував Вавриша у тиску на депутатів Київради з метою саботажу прийняття рішень в місті.

Читайте також: Битва за Київ: Хто в кулуарах хоче знищити владу Кличка

Загалом же чекати на чкісь наслідки цього рішення чи реальне перейменування не варто: у міста вже є досвід реагування на потібні "художества", та й самі позивачі, скоріше за все, розуміють, що ніякої результату їхні потуги не матимуть. Хіба що на короткий час сколихнуть інформаційнйи простір.

Довідка

7 липня 2016 року 87 з 97 присутніх депутатів Київради ухвалили рішення про перейменування ряду вулиць в рамках виконання Закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки".

Після ухвалення рішення Московський проспект отримав назву імені Степана Бандери, також нові назви отримали: вулиця Кутузова – вулиця Генерала Алмазова, провулок Кутузова – провулок Євгена Гуцала, вулиця Баумана – вулиця Януша Корчака, вулиця Суворова - тепер вулиця Михайла Омеляновича-Павленка.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme