Від музею Леніна до форпосту Майданів: Що чекає на Український Дім у центрі Києва

В столиці дали старт реконструкції легендарного Українського дому, який прихистив мітингувальників під час Революції Гідності та ледь не став Офісом президента

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Від музею Леніна до форпосту Майданів: Щ…
Український Дім в 1987 році. Фото: past.kiev.ua

У Києві запустили процес реконструкції ще одної історичної пам'ятки, яка перебуває в аварійному стані. Мова йде про відновлення будівлі Українського Дому на Європейській площі який хотіли реконструювати ще за часів Януковича в 2012 році.

Depo.Київ розповідає про те, що "пережив" Український дім, та що чекає його в майбутньому Український Дім.

Музей Леніна та стратегічний центр Майданів

Історія Українського дому почалась в 1982 році. 21 квітня його урочисто відкрили з усіма атрибутами радянського часу, піонерами та представниками Комуністичної партії України. Тоді це був Київський філіал Центрального музею імені Леніна при ЦК КПУ.

Будували споруду з 1978 по 1982 рік. Над зведенням працювали архітектори на чолі з Вадимом Гопкалом, заслуженим архітектором УРСР, який був відзначений Державною премією УРСР імені Тараса Шевченка за роботу над проєктом та оформленням Музею Леніна. 

Відкриття Українського Дому в 1982 році та урочистий мітинг

Відкриття Українського Дому в 1982 році та урочистий мітинг. Фото: ЦДКФФА України ім. Пшеничного     

Монументальна будівля площею 17 550 кв.м поєднала три надземні та два підземні поверхи. Для її будівництва використовували найкращі матеріали з усіх куточків СРСР. Мармур був з Уралу, граніт – з Житомиру, алюміній – з Красноярську, трансформатори – з Узбекістану, а система кондиціонерів – з Харкова. 

У 1990 році Політбюро ЦК КПУ створило "Суспільно-політичний і культурний центр ім. В.І. Леніна" на основі київського музею Леніна. А в 1992 році на його базі створили культурно-проствітницький центр "Український дім" при міністерстві культури України, якому надали статус державного.

В 1993 році з ініціативи тодішнього віце-прем'єра з питань гуманітарної політики Миколи Жулинського Кабмін розпорядився про демонтаж експозиції музею Леніна, яку перенесли до фондосховищ.

Фонди музею почали формуватись ще в 1930-ті роки, а колекція до переїзду на Єропейську площу була розташована у приміщенні колишнього педагогічного музею, який сьогодні носить ім'я Київського міського будинку вчителя. Музейні експонати датуються XVIII-XXI століттями, а фондова колекція представлена більше ніж на 120 виставках, кілька з яких відбулись за кордоном, зокрема, у Латвії та Німеччині.

Експозиція Українського Дому

Експозиція Українського Дому. Фото: Національний центр "Український ДІм"

У 1997 році Центр реорганізували та утворили Палац мистецтв "Український дім", який ліквідували в 1999 році. На його базі та на базі колишнього Національного виставкового центру створили Національний комплекс "Експоцентр України" на ВДНГ.

У 2005 році було створено Державне підприємство "Центр ділового та культурного співробітництва "Український дім". Указом президента України в 2010 році установі надали статус національної та включили до зводу пам'яток архітектури. 

Український Дім неодноразово ставав епіцентром переломних подій в історії незалежної України під час масових народних протестів. У 2004 році під час Помаранчевої революції в будівлі розташувався штаб прихильників Віктора Ющенка, який тоді став президентом. Тоді в Українському домі навіть розташували пункт для зарядки мобільних телефонів.

Український Дім під час Помаранчевої революції

Український Дім під час Помаранчевої революції. Фото: Віталій Модло

У 2012 році під Українськими Домом відбувалась акція Мовного Майдану, коли громадяни протестували проти ухвалення закону Колесніченка-Ківалова "Про засади державної мовної політики", який передбачав можливість офіційної двомовності в регіонах, де численність національних меншин перевищувала 10%. 

Мовний Майдан 2012 року біля Українського Дому

Мовний Майдан 2012 року. Фото: Вікіпедія 

Під час Революції Гідності 2013-2014 років Український Дім став справжнім стратегічним центром. Протягом півтора місяця з 3 грудня в будівлі перебували бійці спецпідрозділів МВС. У ніч з 25 на 26 січня 2014 року будівля стала ареною протистояння між мітингувальниками Євромайдану і силовиками. Після появи інформації про те, що у разі спроби влади зачистити вулицю Грушевського силовики будуть атакувати людей з тилу з Українського Дому, мітингувальники зібрались біля нього, звели барикади та почали штурм будівлі. О 4:06 ранку силовики покинули приміщення.

Український Дім під час Євромайдану

Український Дім під час Євромайдану. Фото: Музей Революції Гідності 

Тоді активіст Майдану Зорян Шкіряк, який сьогодні обіймає посаду заступника голови МВС, заявляв, що силовики, які були в Українському домі, фактично перетворили приміщення у смітник. За його словами, після півторамісячного перебування в споруді бійців "Беркуту" та внутрішній військ на четвертому і п'ятому поверхах все було розкидане, меблі зламані, а всюди також були сміття, порожні пляшки та недопалки. Крім того, були зірвані пломби зі складів з музейними цінностями.

Тоді активісти Майдану разом з працівниками Українського Дому наводили порядок в будівлі та проводили інвентаризацію. Після виходу силовиків з будівлі майданівці облаштували там прес-центр, пункти обігріву та прийому-видачі харчів мітингувальникам.

Проєкт реконструкції за 10 мільонів гривень 

В січні ДП "Український дім" оголосило тендер на розробку проєкту реконструкції будівлі. Підприємство уклало договір з Науково-дослідним і проєктним інститутом містобудування, який розробляв проєкт за часів Януковича. Сумма договору складає 10,18 млн грн. 

Тендер на проєкт реконструкції Українського дому

Тендер на проєкт реконструкції Українського дому

Згідно з угодою, "НДПІ містобудування" до кінця липня 2021 року відкоригує проєкт 2012 року та складе кошторис реконструкції. Мова йде про виконання топографо-геодезичних робіт, проведення інженерних вишукувань та обстеження технічного стану будівлі. 

Варто зазначити, що договір було укладено без проведення відкритих торгів за переговорною процедурою. Сам замовник аргументував це необхідністю "захисту прав інтелектуальної власності". 

Реконструкцію могли почати ще в 2012 році

У 2011 році в конкурсі на найкращий проєкт реконструкції Українського Дому перемогла архітектурно-проєктна майстерня Віталія Куца того ж "НДПІ містобудування". Куц є архітектором вокзалу приміського сполучення на станції "Караваєві дачі" в Києві.

"НДПІ містобудування" розробило проєкт вартістю 8 мільйонів гривень, який затвердив Кабмін Азарова 27 липня 2012 року. На саму реконструкцію планували витратити 290,14 мільйони гривень. Роботи збирались почати в тому ж 2012 році та завершити за 18 місяців.

Як ми бачимо, у 2012-му, як і в наступні роки, роботи так і не почались.

Що передбачав проєкт реконструкції 2012 року 

Згідно з проєктом 2012 року, Український дім повинен був стати не тільки культурно-виставковим центром, але й урядовою спорудою, де могли б проводити міжнародні конференції та заходи за участі президента та членів уряду.

Проєкт реконструкції Українського Дому 2012 року

Проєкт реконструкції Українського Дому 2012 року

Зовнішній вигляд будівлі не збирались принципово змінювати. Зовнішні стіни планувати утеплити та наново облицювати мармуром, а на даху хотіли облаштувати оглядовий майданчик.

З боку Володимирської гірки, над кіноконцертною залою збирались побудувати конгрес-холл на 250 місць. Всередині самої будівлі повинні були відремонтувати всі приміщення, оновити дизайн інтер'єру, встановити два панорамні ліфти. На першому поверсі планувати облаштувати апартаменти для президента та зал зібрань, на третьому поверсі хотіли зробити медіа-центр, в круглій надбудові планувалася конференц-зала, а на інших майданчиках виставкові простори та галереї.

Проєкт реконструкції Українського Дому

Проєкт реконструкції Українського Дому 2012 року

Проєкт реконструкції також передбачав благоустрій території, яка оточувала Український дім. Зокрема хотіли відремонтувати каскадний світломузичний фонтан, облаштувати клубми, побудувати сходи, які поєднають Володимирську гірку з Українськими Домом, а також підземний та надземний паркінги.

Плани Зеленського та Мінкульту 

Під час виборчої кампанії 2019 року чинний президент України Володимир Зеленський в одному з інтерв'ю заявив, що хоче перенести адміністрацію президента (після приходу Зеленського – офіс) з Банкової в Український Дім.

Після виборів та перемоги Зеленського влітку 2019 року його команда офіційно оголосила про намір перенести офіс президента в Український дім. В споруді на Банковій хотіли облаштувати музей. 

20 червня 2019 року скандальний забудовник Андрій Вавриш, який дружить з тодішнім головою офісу президента Андрієм Богданом, презентував проєкт перетворення Українського Дому в офіс президента.

Проєкт перетворення Українського Дому в офіс президента

Проєкт перетворення Українського Дому в офіс президента

Проєкт передбачав зробити перший поверх відкритим для громадян, а президентські апартаменти з видом на Європейську площу розташувати на четвертому поверсі. 650 робітників офісу президента планували розмістити на третьому, четвертому та п'ятому поверхах. 

Проєкт перетворення Українського Дому в офіс президента

Проєкт перетворення Українського Дому в офіс президента

Окрім цього планувався ремонт фонтану та облаштування навколо нього території для прогулянок, а також створення коворкінгів для ініціативних груп.

Проєкт перетворення Українського Дому в офіс президента. Коворкінг

Проєкт перетворення Українського Дому в офіс президента

Ідея переоблаштування Українського Дому під ОП викликала шквал критики через те, що переїзд президента в будівлю призвів би до транспортного колапсу в центрі столиці. Після цього, у вересні 2019 року у Зеленського відмовились від переїзду. 

Рішення аргументували труднощами проведення ремонтних робіт в будівлі та облаштування Українського Дому всіма необхідними системами безпеки та секретності. В самому ж Українському Домі тоді говорили, що жодних підготовчих робіт до реконструкції та переїзду туди фісу президента навіть не починали. Також не було документів про передачу будівлі в користування ОП.

У березні 2020 року в Міністерстві культури заявили про намір створити музей сучасного мистецтва в Українському Домі. Інформація викликала негативну реакцію керівництва та колективу Українського Дому, яким нічого не повідомили про плани урядовців.

Тоді колектив Українського Дому заявив, що в січні-лютому 2020 року було проведене експертне дослідження будівлі, яке виявило аварійний стан четвертого поверху. 

В заяві наголошувалося, що на ліквідацію аварійності необхідно витратити 35 мільйонів гривень в 2020 році та 40 мільйонів в 2021-му. Також зазначалося, що на повну реконструкцію Українського Дому необхідно буде витратити 700 мільйонів гривень.

Згідно з тендером на створення проєкту реконструкції, сам проєкт повинен з'явитись не пізніше кінця липня 2021 року. Залишається сподіватись на те, що проєкт таки відкорегують та почнуть довгоочікувану реконструкцію монументальної будівлі в центрі столиці. 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme