Відлуння піщаної бурі: Чому Київ накриває смогом та як з цим боротись

Піщана буря, яка охопила столицю 22 червня, змусила згадати про часте і більш небезпечне явище для киян в літню пору року, а саме — смог 

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Відлуння піщаної бурі: Чому Київ накрива…
Смог в Києві. Фото: Liga

Піщана буря, яка напередодні накрила українську столицю, наробила багато галасу в соцмережах та медійному просторі. Спочатку димка над містом нагадала киянам смог, який часто можна помітити в столиці, особливо в літню пору року, і який є досить шкідливим на відміну від вчорашньої піщаної бурі. Проте згодом стало відомо, що причиною природного явища стало видування у південних районах РФ значної кількості грунту та переміщення повітряних мас на територію України, тобто пилова або піщана буря. Незважаючи на побоювання киян, вчорашня аномалія не несла за собою жодної загрози, принаймі, саме так кажуть синоптики.

Між тим, смог стал настільки частим гостем у столиці, що можна впевнено сказати: його не оминути. Тож журналісти Depo.Київ розбирались, звідки в Києві виникає дим та як з ним можна боротись.

Причини виникнення смогу

Як розповів в коментарі Depo.Київ синоптик Василь Гринчак, виникнення смогу, окрім техногенних факторів, серед яких автомобільні викиди, промисловість, спалювання листя, лісові пожежі, горіння торф'яників, тощо, спричинене так званим явищем температурної інверсії. Це означає підвищення температури повітря з висотою в якомусь шарі атмосфери, а приземна інверсія означає охолодження або підвищення температур повітря.

Смог, за словами синоптика, можна віднести до метеорологічних умов високої загрози, коли речовини не виходять вгору через температурну інверсію, тим самим спричиняючи забрудненість повітря, яку і називають смогом. 

Смог в Києві

Гринчак також зазначив, що зі смогом неможливо боротись, але його можливо прогнозувати, як і інші метеоумови. Метеорологи повідомляють всі місцеві органи та промислові підприємства про можливий смог та небезпечні метеоумови, щоб ті могли знизити рівень викидів в разі великої загрози.

Небезпека смогу

Смог несе велику небезпеку для здоров'я людини через те, що у повітрі через температурну інверсію осідають частинки води, які можуть нести в собі пил, важкі метали, діоксини та продукти горіння, які потрапляють в кров через бронхи та альвіоли. Ці частинки є дуже малими, при вдиханні людина не відчуває їх. І коли здається, що ми дихаємо чистим повітрям, це може бути не зовсім так.

Смог часто буває результатом тління спаленого листя, торф'яників або лісних пожеж, а тому виділяється не тільки чадний газ і сажа, але й бензопірен, який може спричинити онкологічні захворювання.

Смог в Києві

Як убезпечити себе під час смогу

Існує низка правил боротьби зі смогом для кожної людини, які допоможуть убезпечити себе під час загрозливого явища. Найкращим рішенням в такій ситуації буде залишитись вдома і зачинити вікна. Також необхідно зволожувати приміщення, вивісити волоші рушники, робити вологе прибирання. Якщо в помешканні є пристрої для "промивання" повітря, то потрібно їх вмикати.

При виході з дому не треба відкривати вікна та балкони для провітрювання. Необхідно пити більше води, часто промивати очі, не бігати на вулиці, адже найбільша концентрація вуглекислого газу в повітрі фіксується зранку і вночі, а також намагатись менше курити.

Також варто намагатись не використовувати в приміщенні свічки та ароматизатори, а натомість частіше приймати душ, особливо після виходу на вулицю, уникати фізичних навантажень на відкритому повітрі та носити маску або респіратор. Водіям потрібно бути обережнішими на дорогах та їздити лише з увімкненими габаритними вогнями, а ще краще із фарами навіть вдень.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme