Відрив башки: У Києві демонтують радянські скульптури біля Арки "дружби народів"

Бронзові фігури "об'єднаних" українського та російського пролетарів вже прибирають, гранітні скульптури Богдана Хмельницького та російського боярина Бутурліна розберуть згодом, але саму титанову арку збережуть і перейменують

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Відрив башки: У Києві демонтують радянсь…
Фото: Фейсбук Віталія Кличка

У Києві триває демонтаж скульптур під так званою "Аркою дружби народів" – радянської монументальної групи на честь "об'єднання" росії та України, передає Depo.Київ із посиланням на фейсбук-сторінку столичного міського голови Віталія Кличка.

"Друзі! Сьогодні розпочали демонтаж та ввечері плануємо його завершити – прибираємо бронзову скульптуру двох робітників, встановлену в центрі столиці 1982 року "на ознаменування возз’єднання України з росією", – написав очільник Києва.

"І що символічно, – додав він, – коли скульптуру намагалися підійняти краном, відпала голова у російського робітника".

Допис віталія кличка про демонтаж арки дружби народів

За його словами, після знесення бронзових фігур, ще одна скульптурна композиція – висічені у граніті фігури українського гетьмана Богдана Хмельницького та московського посла, боярина Василя Бутурліна на тлі "представників народів" – закриють риштуванням і також згодом розберуть. А от саму арку, яку в народі часто називають "ярмом", прибирати не будуть – натомість її перейменують на "Арку свободи українського народу" і підсвітять кольорами українського прапора. Мер відзвітував, що вже підписав відповідний проєкт рішення і подасть його на голосування Київради на найближчому засіданні.

Демонтаж скульптур Арки дружби народів у Києві

"Загалом плануємо демонтувати в столиці ще близько 60 пам’ятників, барельєфів, знаків, пов’язаних з радянщиною і росією", – зазначив Кличко. Також складений список на перейменування понад 460 вулиць та інших об'єктів у столиці.

Зазначимо, що кияни радо зустріли новину про демонтаж "істуканів", зрозумілу зловтіху викликало і відео з відривом голови російського пролетарія. Вже з'являються перші фотожаби на подію. Щодо збереження самої арки думки інтернет-спільноти розділилися: хтось вважає, що її треба зберегти, перейменувати і переоформити, інші – що вона, як символ російського гніту, має бути знесена.

Реакція на демонтаж скульптур Арки дружби народів у Києві

Реакція на демонтаж скульптур Арки дружби народів у Києві

Фотожаба на демонтаж скульптур Арки дружби народів у Києві

Довідка. "Арка дружби народів" – скульптурна композиція, встановлена на схилах Дніпра неподалік сучасної Європейської площі у Києві 3 листопада 1981 року. Монумент був відкритий напередодні святкування 65-річчя Жовтневого перевороту, внаслідок якого до влади у Росії прийшли більшовики на чолі з Леніним, та під час підготовки до святкування 1500-річчя Києва та 60-річчя створення СРСР (проголошене 30 грудня 1922 року). 

Центральною композицією був саме демонтований монумент "дружби народів", присвячений "об'єднанню" України з росією – двофігурна композиція російського та українського робітників, які тримають стрічку з "орденом "дружи народів". Висота скульптури, виконаної з бронзи, становить 6,2 метра. 

Друга складова монументу витягнута по горизонталі гранітна стела з фігурами гетьмана Богдана Хмельницького та московського боярина Василя Бутурліна – підписантів так званої "Переяславської угоди. Скульптурні групи зв'язує титанова арка заввишки 35 метрів, яка, за задумом радянських авторів, символізувала єднання "братських народів".

Нагадаємо, 24 лютого 2022 розпочалася нова фаза війни росії проти України. Цього разу Москвою було здійснено широкомасштабний наступ з півночі, сходу та півдня, зокрема через окуповані території Донбасу та Криму. 

Після провалу наступу на Київ, Кремль зосередив зусилля на східному та південному напрямку, намагаючись пробити коридор до окупованого раніше молдовського Придністров'я.

 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme