Висока заразливість, агресивний перебіг та вакцини: Що варто знати про індійський штам COVID-19, який виявили в Києві

Новий агресивний штам коронавірусу "Дельта" вже дістався столиці 

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Висока заразливість, агресивний перебіг…

В Олександрівській лікарні Києва виявили шість випадків захворювання індійським штамом коронавірусу "Дельта". Діагностували мутацію у пацієнтів від 21 до 73 років. "Дельта" відрізняється високим рівнем контагіозності (заразливістю), коротшим інкубаційним періодом та агресивнішим протіканням.

Журналісти Depo.Київ з'ясовували, що відомо про індійський штам коронавірусу, чи допомогають від нього вакцини та як можна вберегти себе.

Що являє собою штам "Дельта" 

Індійський штам коронавірусу був вперше виявлений в жовтні 2020 року в індійському штаті Махараштра. З тих пір новий штам розповсюдився не тільки Індією, але й усим світом. У травні 2021 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) надала штаму "Дельта" статус такого, що "викликає занепокоєність". 

За даними ВООЗ, індійський штам коронавірусу виявили в понад 80 країнах, він продовжує стрімко розповсюджуватись світом. Найбільша кількість випадків була зафіксована в Великобританії, Індії, США та Німеччині. 

Науковцям не вдалося підтвердити інформацію щодо масової хвилі заражень та смертності в Індії навесні 2021 року через штам "Дельта", однак варто визнати, що Індія стала однією з найбільш постраждалих від коронавірусу країн — за весь період пандемії там зареєстрували майже 30 млн випадків інфікування. 

Хворі на індійський штам коронавірусу

Хворі на індійський штам коронавірусу. Фото: AFP

Висока заразливість та смертність

Головна експертка ВООЗ з реагування на коронавірус Марія Ван Керкхове в своєму Twitter зазначала, що індійський штам є більш заразливим, ніж інші, та "диким", тобто початковим типом коронавірусу. Кількість швидкості захворювань у Великобританії влітку 2021 року також свідчить про високу заразливість нового штаму — за тиждень на початку червня було зафіксовано 30 тисяч нових випадків захворювання, більшість серед яких складав саме штам "Дельта". 

Згідно з дослідженнями Служби громадської охорони здоров'я Великобританії (PHE), ймовірність інфікуватись індійським штамом коронавірусу у власному помешканні зростає на 64% у порівнянні з іншими мутаціями COVID-19.

Таку думку підтвердила й епідеміолог Діпті Гурдасані: "В Індії ми встановили, що "дельта" поширювався швидше, ніж "альфа", який спочатку виявили у Великобританії. Це викликає занепокоєння, тому що ми знали, що вже "альфа" більш заразливий, ніж первинний тип коронавірусу". За оцінкою Гурдасані, ймовірність заразитися "дельтою" в три рази вища, ніж немутованим типом коронавірусу. 

Поки що немає точних даних щодо того, що індійський штам коронавірусу провокує більшу смертність, ніж інші мутації, але за даними того ж британського PHE, в Великобританії після інфікування "дельтою" померли в тому числі й люди, які були вакциновані від COVID-19. Також зараження індійським штамом частіше призводить до госпіталізації пацієнтів, з 7 по 13 червня 2021 року в Великобританції кількість госпіталізацій зросла на 43% в порівнянні з початком червня. 

Зазначимо, що причиною летального випадку можуть стати одразу декілька факторів, в тому числі й супутні захворювання. Лікарям та науковцям потрібна більша кількість інформації для встановлення точних причин смертності, адже до збільшення летальності може призводити й перевантажена система охорони здоров'я, коли люди не можуть отримувати своєчасну допомогу. 

Індійський штам коронавірусу в Києві

Чи допомагають вакцини від індійського штаму 

В британському управлінні охорони здоров'я заявили, що вакцина Comirnaty/Pfizer-BioNTech демонструє ефективність 88% до нового штаму, а вакцина AstraZeneca — 67%. Водночас Pfizer запобігає госпіталізацію пацієнтів з індійською мутацією в 96% випадків, а AstraZeneca — в 92%.

Головний санлікар України Ігор Кузін також зазначав, що вакцина CoronaVac від Sinovac Biotech, якою активно прищеплюють українців, продемонструвала ефективність в 83,5% в запобіганні симптоматичних захворювань COVID-19 і 100% ефективність в попередженні госпіталізації і смерті. Зазначимо, що вакцинами CoronaVac, Pfizer та AstraZeneca можна вільно прищепитись в Києві. Також з 22 липня в столиці почали вакцинацію препаратом Moderna, який також є ефективним проти індійського штаму коронавірусу, за даними виробника. 

Директорка департаменту охорони здоров'я КМДА Валентина Гінзбург також наголосила на важливості вакцинація після виявлення індійського штаму в столиці: "Вакцинація. Це те слово, яке має стати для кожного найважливішим, аж доки ви не щепитеся. Припиняйте знаходити відмовки – "немає часу", "не хочу цю вакцину, хочу іншу". Жодна важлива справа не варта життя. Кожна вакцина, яка зареєстрована в Україні з великою вірогідністю захистить вас від смерті. Вакцинуйтеся! Зробіть це заради себе та близьких, які будуть потерпати від того, що ви страждаєте від хвороби, або взагалі не зможете з нею впоратися, незважаючи на всі зусилля лікарів".

Вакцинація від коронавірусу в Києві

Вакцинація від коронавірусу в Києві. Фото: КМДА

У ВООЗ тим часом наголосили, що вакцинація не скасовує необхідності носити маски та дотримуватись соціальної дистанції. Помічниця генерального директора ВООЗ Маріанджела Сімао зазначила, що повна вакцинація не зупинить повністю розповсюдження вірусу: "Людям треба і далі постійно носити маски, бути в провітрюваних місцях, стежити за гігієною рук, фізичної дистанцією, уникати скупчень народу. Ці заходи до сих пір важливі. Навіть якщо ви повністю вакциновані, вірус продовжує поширюватися".

В будь-якому випадку, від індійського штаму врятує масова вакцинація, дотримання маскового режиму, гігієни та соціальної дистанції.

Київ готується до можливого локдауну 

Столична влада вже заявила, що місто готується до третьої хвилі пандемії коронавірусу. Враховуючи більш важкі форми перебігу хвороби, пов’язаної із новими штамами СOVID-19 влада почала опрацьовувати питання збільшення кількості реаніматологічних ліжок у столичних лікарнях, що визначені для прийому хворих із підозрою на коронавірус.

"Київ уже ухвалює необхідні управлінські рішення. Наразі – період відпусток, і українці подорожують як всередині країни, так і закордон. Звісно, що під час подорожей ризик заразитися збільшується. До того ж, інфекціоністи говорять про високу контагіозність нового штаму вірусу. Тому сьогодні ми вже готуємо госпітальні бази для прийому хворих на коронавірусну хворобу. Підготовка, у першу чергу, передбачає забезпечення киснем медичних ліжок, засобами захисту – медичного персоналу, медикаментами – пацієнтів", – зазначив заступник голови КМДА Микола Поворозник.

Керівники лікарень міста, включених до другої хвилі госпітальних баз прийому хворих на СOVID-19, мають підготувати медичні заклади для прийому хворих під час третьої хвилі епідемії. Зокрема, забезпечити підключення ліжок до кисню, закупити необхідні медикаменти та засоби індивідуального захисту.

Також міська влада направить звернення до керівників підприємств, установ та організацій критичної інфраструктури усіх форм власності щодо складання та направлення в КМДА списків працівників, які потребуватимуть спецперепусток на проїзд у громадському транспорті у разі посилення карантину.

Локдаун в Києві

"Для того, щоб забезпечити життєдіяльність столиці, вже найближчим часом підприємства критичної інфраструктури мають надати інформацію про необхідну кількість перепусток. Цього разу ми плануємо запровадити електронні перепустки. Таким чином ми персоналізуємо перепустки, щоб ними могли скористатися тільки кияни, які працюють на підприємствах критичної інфраструктури", – сказав Поворозник.

Після виявлення випадків індійського штаму коронавірусу в Києві голова Держспоживслужби столиці Олег Рубан заявив, що місто поки не планує посилювати карантин. Він зазначив, що зростання захворюваності в Києві очікується наприкінці серпня—на початку осені та згадав про вищеперераховані заходи із підготовки до нової хвилі пандемії в столиці. 

Новий індійський штам коронавірусу, який виявили в Києві, є агресивнішим, має коротший інкубаційний період та більш важкий перебіг. Дієвим способом вберегтись від захворювання та важкого перебігу хвороби є вакцинація від коронавірусу, яку запустили для всіх охочих. Також варто пам'ятати про соціальну дистанцію, особисту гігієну та масковий режим. Бережіть себе та не нехтуйте правилами безпеки. 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme