Висотки, паркінги і церква: Чи "перетравить" Оболонь 12 тисяч нових мешканців

На громадських слуханнях щодо ДПТ частини Оболонського району не захотіли слухати Гаріка Корогодського і дали зрозуміти, що новим сусідам там зовсім не раді

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Висотки, паркінги і церква: Чи "перетрав…

Напередодні ввечері, 26 січня, актова зала Оболонської РДА була забита під зав'язку: тут мали відбутися громадські слухання, а для когось і знайомство з ДПТ, детальним планом території, частини Оболонського району, обмеженої вулицями Героїв Дніпра – Зої Гайдай – Маршала Тимошенка з півдня, вулицею Богатирською із заходу, майбутнью Окружною і вулицею Північною з півночі і береговою лінією заток Собаче Гирло і Оболонь зі сходу. ДПТ – одна з найулюбленіших "фішок" столичних так званих девелоперів, адже само завдяки таким "планам" вони легалізовують і просувають забудову столиці "чим треба" в обхід досі не ухваленого Генплану Києва.

На зборах, окрім місцевих мешканців та активістів, були представники РДА, депутат Київради від "Самопомочі" Костянтин Богатов, прийшли і представники одного із забудовників – території нинішнього спорт-комплексу "Акваріум", а також традиційна в таких випадках група підтримки зі "згодних пенсіонерів", яка в потрібний момент встигла подати свій голос "за".

Розпочав збори Костянтин Богатов, який розповів, що ж саме планується збудувати згідно ДПТ. Так, за його словами, в цій частині Оболоні планують звести 300 тис. кв. м житла. Забудовники начебто кажуть, що це буде близько 3 тис. нових квартир, проте депутат зауважив, що насправді їх буде всі 6 тисяч, а це – 12 тисяч нових мешканців при старій інфраструктурі.

Він же провів "екскурсію" і по змісту ДПТ. Умовно його можна розділити на дві великі складові: легалізація об'єктів вже побудованих або тих, що будуються – це відбувається у вигляді зміни цільового призначення землі "заднім числом", та, власне, будівництво нових об'єктів. На "зміну цільового призначення" чекають наступні ділянки:

Ділянка на розі вулиць Маршала Тимошенко і Оболонського проспекту – це відомий багатьом "недобуд з кубом" біля м. "Мінська", який нині стаханівськими темпами перебудовується в ЖК "Smart Plaza Obolon". Через дорогу від нього – ще одна ділянка, що чекає на "зміну призначення": на місці колишнього Будинку побуту, де зараз добудовується третя черга ЖК Obolon Residences.

Наступний об'єкт, який досі не вирішив питання із землею – висотка за адресою Оболонський проспект, 54, за ринком "Оболонь". Слід зазначити, що поряд з нею, під номером 52 – там, де зараз супермаркет одягу – планується будівництво ще однієї вежі "з торгівельними приміщеннями і підземним паркінгом".

Скандальний ТРЦ "Оазіс" в колі над ст.м. "Героїв Дніпра", виявляється, теж чекає на землю – за словами Богатова, там в "ТРЦ" за документами має перетворитися проїзна частина. І невеличкий "бонус" для навколишніх мешканців: поряд будується ще один ТРЦ, зовсім невеликий – на невеличкому п'ятачку напроти вул. Героїв Дніпра, 30.
З корисного району обіцяють побудувати багаторівневі паркінги – зокрема за метродепо наприкінці Оболонського проспекту, та на початку вул. Північної. Наприкінці ж тієї ж вулиці заплановане будівництво трьох висоток з торговим комплексом. Крім того, на пустій ділянці за адресою Північна, 5, має з'явитися культова споруда – вже відомо, що це буде греко-католицька церква. За адресою Прирічна, 19-е, на місці нинішнього міжшкільного стадіону хочуть побудувати "спортивне ядро" з басейном для учнів гімназії та мешканців мікрорайону.

Також згадувалася Богатирська, 6 – було заявлено, що там планується новий об'єкт, вочевидь, на місці нинішнього дитячого майданчика та стоянки, впритул до дитячого садочку, хоча йдеться, скоріше про все, про узаконення вже існуючих висоток. Слід зазначити, що ця адреса скандальна вже сама по собі. Тут мав бути побудований шляхопровід над вул. Богатирською з транспортною розв'язкою, подібною до розв'язки Лугової і Богатирської. Навіть були розпочаті відповідні роботи: нинішній дивний вигін вул. Героїв Дніпра перед перехрестям – колишній об'їзд, зроблений на час будівництва. Проте роботи зупинилися, і на розі вулиць, акурат на місці майбутнього бокового з'їзду, без будь-яких дозволів були вигнані, а вже потім легалізовані корпуси висотки по вул. Богатирській, 6 і 6/1. Років зо п'ять тому поряд з'явилася висотка за адресою вул. Богатирська, 6-а, І в її дворі – будівля поменше під №6-б.

І, нарешті, найгучніші ділянки зосереджені навколо озера Біле. Так, "житловий будинок з приміщеннями соціально-громадського призначення та підземним паркінгом" хочуть втулити між будинками 38-е і 38-г по вул. Героїв Дніпра. Слід зазначити, що на проекті кількарічної давнини нова будівля була втиснута просто поміж цими існуючими будинками, фактично з'єднавши їх. Зрозуміло, що місцеві мешканці таким будівельним ініціативам були не раді. "На якій підставі ви виставляєте на обговорення будувати щось на нашій придомовій території? От тих, хто затверджує такі плани, треба "прівлєкать", – обурювалася одна з мешканок цих будинків.

Найбільше ж нових об'єктів має розташуватися з іншого боку озера, на території басейну і спорткомплексу "Акваріум" (пр. Героїв Сталінграда, 45).

Слід зазначити, що "громадські слухання" від самого початку мали досить таку нервову атмосферу. І, як часто це буває, якщо частина людей була налаштована для початку слухати, а потім робити висновки, то окремі особи вимагали "одразу голосувати", не надавали уваги змінам цільового призначення землі, а вимагали оголосити, що буде будуватися нового, а дехто просто перебивав і хотів говорити, так би мовити, "про своє". Хтось наполягав, що ці слухання взагалі не мають сили, бо має бути дотримана якась процедура, складений протокол, а без того все не має сенсу – організатори на це зауважували, що нинішні збори необхідні для обговорення і вироблення спільної позиції, тим більше, що часу на подачу зауважень зовсім мало – до 5 лютого. Хтось кричав, що треба влаштувати окреме обговорення по кожному об'єкту для кожної громади, не сильно вдаючись до того, хто, коли і як збере ту громаду – на їхню думку, то все має зробити РДА. Було дуже багато галасу і не густо конструктиву.

Окремі суперечки виникли навколо реконструкції стадіону на Прирічній, 19-е. Одна з місцевих мешканок не розуміла, для чого треба руйнувати "Акваріум", а натомість будувати басейн замість їхнього стадіону. Їй заперечував представник РДА, мовляв, стадіон залишиться на місці, але буде перебудований, і поряд з'являться ще два поля для міні-футболу, два волейбольно-баскетбольних майданчики тощо.

Найгарячішим же, безумовно, було питання забудови території "Акваріуму". Своєрідним піковим моментом стала спроба "розмови з народом" Гаріка Корогодського, якого дехто сприйняв за його бізнес-партнера Олександра Меламуда, тож довелося кілька разів повторити, хто він є: "Я – Гарік Корогодський, власник "Акваріуму" . "І не тільки!" – зауважив хтось з натовпу. "І "Дрімтауну", – додав Корогодський. Публіка загуділа. "Тоді нам нема чого вас слухати!" – роздалося обурене із зали. Втім, бізнесмен таки спробував продовжити спілкування.

"Я відповім на всі ваші питання по "Акваріуму", – пообіцяв Корогодський. – Я можу сказати, що те, що ми його купили у Омельченка за 25 тисяч – це, я не знаю… навіть якби це були долари, це смішно. Омельченко ніколи не був власником "Акваріуму", громада ніколи не була власником "Акваріуму"…"

Це викликало ще один сплеск обурення: "Як ніколи?" Щойно галас трохи вщух, Корогодський спробував продовжити. "На місці "Акваріуму" ми хочемо побудувати житло з сучасним торговим цент…" – запнувся він, випадково зробивши неприпустиму в його ситуації обмовку. Зала вибухнула сміхом. Сміявся і бізнесмен. Згодом він виправився, мовляв, малося на увазі "з сучасним спортивним центром", але обмовка, як то кажуть, була сприйнята "за Фрейдом".

Тим часом Корогодський, якого постійно перебивали, зробив чергову спробу все пояснити. "Акваріум" був куплений у ДОСААФ, це недержавна організація, і якщо ви платили в нього внески, це не означає, що воно стало державним, – продовжив він. – В "Акваріум" вкладено багато мільйонів грошей…"

За його словами, комплекс був куплений і реконструйований за 7 млн доларів і успішно пропрацював 19 років. "Він застарів. Зараз ми хочемо побудувати житло, щоб це залишилося бізнесом, з сучасним бізнес-центром, з басейном повнорозмірним, з дитячим садочком, з реконструкцією сусідньої школи, з реконструкцією озера Білого…" – його знову перебили криками.

– Ми можем не реконструювати озеро Біле, воно не наше, – зауважив бізнесмен.
– Воно чудово виглядає! – роздався жіночий голос із зали.
– Чудово, ми хотіли його почистити і залишити району…
– Не треба! – знову почулося з зали
– Добре, ми не будемо реконструювати озеро Біле! – підбив підсумок Корогодський.

Власне, цей діалог – останнє, що йому вдалося хоч якось сказати. Щоправда, десь на цьому етапі проявила себе група підтримки: один чоловік закричав, що комплекс треба реконструювати, він підтримує створення нового комплексу. Його тут же дружно підтримали ще з десяток присутніх, які, за дивним збігом, сиділи в одній частині залу. Втім, "роздмухати" посил, навіть якщо була така задумка, не вдалося: Корогодському тим часом пригадали "Дрімтаун" з вічним автомобільним трафіком, хтось почав власну "пісню" про "землю над метро, яке будували за наші гроші", тож поки присутні перекрикували один одного, бізнесмен просто розвернувся і без зайвих слів пішов. Причому склалося враження, що цього навіть не помітили.

На жаль, говорити поза залою про будівництво на місці "Акваріуму", зокрема щодо поверховості і видів запланованих об'єктів, Корогодський відмовився, щойно дізнався, що його запитує журналіст.

Тим часом в РДА продовжилися збори. Загалом активісти виділили кілька суттєвих проблем представленого ДПТ. Передусім, це, дуже м'яко кажучи, якість його підготовки: заниження реальної щільності населення, відсутність врахування і розвитку соціальної сфери (тільки по дитсадочках, згідно даних РДА, в районі дефіцит в 1700 місць, в той час як розробники ДПТ, за словами Богатова, нарахували "резерв" в 500 місць), ігнорування зростання навантаження на транспортну інфраструктуру, і відрив від розвитку міста, агломерації загалом. Крім того, лишаються питання і щодо гідрології в районі озера Біле – чи витримають грунти ще три 25-поверхові (а йдеться, судячи з усього, саме про таку висотність) "свічки".

Це при тому, що Оболонь, побудована на початку 1980-х, була зведена дуже продумано – на той час – і органічно. Фактично вона є сформованим і самодостатнім районом з дуже обмеженими можливостями для "удосконалення" методом "ущільнення". Словом, питань і зауважень до представлених "планів" поки що куди більше, ніж відповідей. А ті відповіді, що вже є, не дуже надихають.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme