Чи бути Києву без "Києва": Як із "серця" столиці зникають кінотеатри

Навколо кінотеатру "Київ" розгорнулися цілі баталії, і тепер чиновники хочуть вирішити подальшу долю культурного об'єкту 
 

Чи бути Києву без "Києва": Як із "серця"…

Ще наприкінці минулого року стало відомо, що у столиці може зникнути черговий кінотеатр. У мерії тоді повідомили, що Департамент комунальної власності не налаштований продовжувати договір оренди приміщення для ТОВ "Культурний центр "Кінотеатр "Київ" - майже 20 років ця компанія орендувала комплекс. Термін оренди сплив 4 січня.

У мерії пояснюють, що більш ніж 10% загальної площі будівлі кінотеатру орендар здавав у суборенду, причому деякі угоди були укладені ледь не до 2020 року, хоча сама оренда комунальної будівлі на сьогодні вже закінчена. Загалом же за понад 7 тисяч квадратних метрів площі "Культурний центр "Кінотеатр "Київ", за даними мерії, платила у бюджет столиці 47 тисяч гривень на місяць, позаяк як суборенда менш ніж 900 "квадратів" приносила ТОВ більше 200 тисяч гривень на місяць. Тобто, з урахуванням плати за оренду і отриманні коштів за суборенду, ТОВ "Культурний центр "Кінотеатр "Київ" на рівному місці мав більше 150 тисяч гривень "навару" на місяць.

У мерії вирішили, що такий підхід до справ не годиться, і тепер збираються оголосити новий конкурс на оренду приміщення цілісного майнового комплексу кінотеатру "Київ". Участь зможуть взяти усі охочі компанії і навіть останній орендар. Але тепер міська влада хоче отримувати від комплексу кінотеатру не менше 700 тисяч гривень на місяць, а це майже в 20 разів більше, ніж бізнесмени платили останніми роками. Проте і ці 700 тисяч гривень - не остання ціна. Справа в тому, що під час конкурсу, за попередніми даними, з цієї суми будуть лише стартувати торги, і хто дасть більше, той і отримає право користуватися чималою будівлею у самому центрі столиці. Таким чином, оренда може скласти і мільйон гривень на місяць чи навіть більше.

Можна спробувати "прикинути", чи "потягне" такі ціни нинішній "Київ". У кінотеатрі є три зали для перегляду фільмів. Одна з них має більше 300 посадкових місць, друга - 290 місць, і найменша зала - 97 місць. У середньому за день відбувається близько десятка сеансів з перегляду фільмів, а умовно середню вартість квитка можна вивести як 60 гривень, адже є квитки і по 50 гривень, і по 70-80 гривень.

Звісно, зранку охочих подивитися кіно дуже мало і зали майже порожні, особливо у будні дні. В той самий час, вечірні сеанси все ж користуються популярністю, а у вихідні дні й на популярні чи знакові стрічки бувають аншлаги. Припустимо, що в середньому на один сеанс приходить 100 людей, які купують квитки по 60 гривень. Тобто, за один сеанс виходить шість тисяч гривень, а за десять сеансів - 50-60 тисяч гривень. Тобто, за місяць квитків продається на суму близько півтора мільйона гривень.

Також не слід забувати, що окрім сплати оренди за приміщення потрібно ще витрачати гроші на сплату за комунальні послуги, а для комплексу на сім тисяч квадратних метрів ці суми є не такі й маленькі. Плюс ще є гроші на заробітні плати для працівників кінотеатру, догляд за обладнанням, розхідні матеріали і купа інших витрат. Щоправда, є й інший бік: продаж поп-корну та напоїв перед сеансами чи алкоголю і наїдків в буфеті також приносить гроші. І це окрім згаданої вище суборенди.

Звичайно, усі ці підрахунки дуже приблизні, навіть теоретичні, і можуть посунутися як в менший, так і в більший бік. Що вони можуть дати - це, скоріше, розуміння порядку сум.

Звісно, у мерії вже запевняють, що навіть після конкурсу на визначення нового орендаря приміщення, де знаходиться кінотеатр "Київ", його цільове призначення не зміниться, і тут все одно буде кінотеатр. Проте у сучасній історії Києва вже було стільки випадків, коли чиновники обіцяли містянам одне, а в кінцевому випадку усе виходило зовсім інакше. Адже буває й так, що цільове призначення приміщення досить швидко змінюється.

Не слід забувати й про те, що сталося з кінотеатром "Кінопанорама", що був розміщений на вулиці Шота Руставелі: на початку жовтня стало відомо, що власник кінотеатру вирішив закрити його. Мовляв, показувати кіно у центрі столиці і в такому приміщенні, яке було, недоцільно. Після цього власник будівлі вирішив шукати підрядника для капремонту кінотеатру з подальшою можливістю кінопрокату. Пізніше власник будівлі заявив, що її просто знесуть, а на вільному місці зведуть тризірковий готель.

Восени минулого року закрили і кінотеатр "Україна", що на вулиці Городецького. Начебто будівля тепер належить новим власникам, а що буде в цьому приміщенні в подальшому - невідомо.

Таким чином, якщо припустити, що в кінотеатрі "Київ" також перестануть показувати кіно, то в самому центрі столиці не залишиться жодного кінотеатру класичного формату. Працюватимуть, і ще успішніше, ніж зараз, кінокомплекси в ТРЦ - наприклад, в "Гулівері" на сусідні з "Києвом" станції метро. Але є нюанс: такі кінотеатри орієнтовані на комерційний прокат, позаяк культурна складова їм не цікава. А "Київ" як раз славився останнім - в ньому постійно демонструвалися фестивальні стрічки, влаштовувалися тематичні покази та культурні заходи, якими заклад, власне, і прославився. І зникнення такої локації були куди більшою втратою для міста, ніж просто скорочення "точки", де можна подивитися черговий "попсовий" екшн чи комедію.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme