Забудовники проти архітектури: Які історичні будівлі Києва віддали під знищення в 2021 році (ФОТО)
В столиці в 2021 році знищили низку історичних будівель
Підбиваючи підсумки 2021 року не варто забувати про те, що минаючий рік запам'ятався чималими скандалами із знесеннями історичних будівель в столиці, на місці яких забудовники планують побудувати чергові висотки.
Журналісти Depo.Київ зібрали підбірку історичних будівель, які знищили або віддали під забудову в 2021 році.
Садиба Барбана
Садиба Барбана є історичною будівлею, яка була зведена в 1900-1905 роках. У 2015 році Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень пропонував внести цей будинок до Переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. В обґрунтуванні зазначали: "Рідкісний взірець одноповерхового садибного будинку. Прикрашений вишуканим неокласичним декором — русти, лиштви, складний карниз. Цінна пам'ятка культурного надбання міста Києва". Станом на 2021 рік охоронного статусу садиба не мала.
З початку 2021 року садибу на вулиці Обсерваторній, 6, почали готувати до знесення, в червні забудовник, який не має дозволів на проведення робіт, знищив зелені насадження і зруйнував флігель садиби задля будівництва 12-поверхового ЖК на 119 квартир.
Нахабність забудовника викликала супротив місцевих мешканців, які стали на захист історичного будинку. Проти них забудовник застосував звичну зброю — бульдозер та тітушок, які побили активістів. Вже 20 серпня близько п'ятої ранку під прикриттям тітушок частина садиби Барбана була знесена. На засіданні РНБО того ж дня було ухвалено рішення щодо відновлення пам'ятки, але жодної конкретики з приводу термінів, виконавців та фінансування не пролунало.
Будинок Уткіна біля Вокзалу
У квітні 2021 року біля Центрального вокзалу в столиці знесли історичний будинок Уткіна — знищення будинку відбувалось за "класичною" схемою — з тітушками, пасивною поліцією та повною байдужістю міської влади.
Знесений будинок було зведено у другій половині XIX століття за проєктом архітектора Олександра Вербицького. невелика двоповерхова садиба розмістилась на березі річки Либідь біля залізничного вокзалу столиці на вулиці Безаківській, 29, яка сьогодні носить ім'я Симона Петлюри. Станом на 2021 рік, перед знищенням споруди, у цілком міцному будинку були вибиті вікна – стандартний прийом для якнайшвидшого доведення будівлі до аварійного стану.
Про загрозу знищення будинку активісти та небайдужі почали заявляти, намагаючись привернути увагу до проблеми, ще наприкінці березня, коли в будівлі були винесені вікна. Міська влада відреагувала на ситуацію традиційно – ніяк. Забудовник тим часом, швидко реалізував задумане – зніс будинок Уткіна. Окремо варто звернути увагу на той факт, що зроблено це було під час "локдауну" в Києві, коли не працює громадський транспорт і люди переважно сидять по домівках. Ідеальний час для будь-яких сумнівних оборудок. Місцеві мешканці повідомили про демонтаж будинку Уткіна 10 квітня. У другій половині дня біля споруди почали збиратись активісти та місцеві мешканці. На місце подій також прибув наряд поліції, який призупинив знесення будинку.
Поліція годину чекала на представників забудовника, але ті не з'явилися, після чого оперативна група поїхала з місця подій. За дві години будівельники продовжили знесення споруди, але активісти знову викликали поліцію. Друга група, яка прибула на місце подій, також зупинила демонтаж.
Ввечері на місце подій таки приїхали представники забудовника, серед яких були "юристи" та "спротсмени" – "охорона". Юристи запевняли поліцію, що всі роботи з демонтажу будинку начебто законні, а заразом обматюкали активістів, які виступали проти знесення споруди. "Спортсменів" на цей раз використовували лише для нагнітання ситуації: поводились вони зухвало. Наступного дня будинок Уткіна знесли остаточно.
На місці знищеного історичного будинку девелоперська компанія Zim Group планує будівництво 26-поверхового апарт-готелю Times на 352 номери. На сайті забудовника зазначається, що висотність готелю складе 15 поверхів, але на сайті ЛУН вказано – 26 та й дизайнерські рендери свідчать про те, що будівля буде вищою за 15 поверхів.
Найстаріший будинок на Либідській
Будівля за адресою провулок Лужевського, 3, була найстарішим будинком на Либідській площі. Споруда в стилі неокласицизму є прикладом парадного промислового будівництва. Цього року йому виповнилося 83 роки. Побудований він у ті часи, коли провулок Лужевського був головним шляхопроводом на Деміївку.
Будівлю продали з аукціону в межах малої приватизації у лютому цього року. Крім "рожевого будинку", як його називали, продали ще дві будівлі. Продані будівлі примикають до будівництва ТРЦ Ocean Mall столичного забудовника Вагіфа Алієва.
Восени 2021 року будівлю повністю знесли, від неї залишився лише фрагмент фундаменту і стіни. На місці будівлі в землю вбиті металеві палі. Зазначимо, знесена будівля безпоседньо прилягала до основного корпусу УкрІНТЕІ, який є пам’яткою архітектури місцевого значення.
Станом на вересень 2021 року, під "Тарілкою" був розміщений паспорт об'єкта, у якому йшлося про реставрацію будівлі. Замовником виступає компанія Вагіфа Алієва "Альдо", яка орендує стилобатну частину інституту. Проєкт реставрації розробляла компанія "Капітел стоун" Віталія Молочка. Роботи планують виконати протягом семи місяців. Але, як зазначив виданню Молочко, реставрацію ще не починали – проєкт тільки проходить експертизу.
Будинок Осипа Родіна
Будинок Осипа Родіна – це кам’яна садиба 1882 року, розташована на вулиці Олеся Гончара, 71. Будівля є двоповерховою за авторським проєктом архітектора Володимира Ніколаєва, але згодом в ній з’явився третій поверх. Ця цегляна садиба є одним із двох збережених зразків забудови кінця ХІХ століття в цьому кварталі. Власниками садиби певний час були представники шляхетського роду Жубрів. До 2014 року тут був найменший театр Києва – "Вільна сцена" Київського академічного театру драми і комедії на Лівому березі й офісні приміщення.
В кінці вересня 2020 року дев’ять споруд у Києві отримали статус щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Серед них – будинок Осипа Родіна. З того моменту роботи на охоронних об’єктах можна було здійснювати лише за наявності письмового дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини. Але 4 серпня 2021 року Шостий апеляційний адміністративний суд підтримав позбавлення будинку Осипа Родіна статусу щойно виявленого об’єкта культурної спадщини.
Судді залишили в силі рішення суду першої інстанції та відмовили в задоволенні апеляційних скарг Мінкульту, Офісу прокурора та громадської організації "Мапа Реновації". Тепер справу буде розглядати Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду.
Уже 5 серпня – на другий день після позбавлення статусу щойно виявленої пам’ятки культури, біля об'єкта почалися будівельні роботи. На місці будинку компанія SAGA Development планує збудувати ЖК Franklin Concept House.
Ринок-шайба на Кудряшова
Влітку 2021 року Київрада проголосувала за рішення, яке передає ділянку під модерністським ринком-"шайбою" на вулиці Кудряшова, 1-а, в оренду на 10 років "для експлуатації та обслуговування". Це унікальна споруда, таких ринків в Україні всього п’ять, експериментальний критий ринок "Залізничний" становить архітектурну цінність як частина модерністської забудови Солом’янки, а також як рідкісний приклад застосування вантової конструктивної схеми даху.
До Київради зверталась Асоціація архітекторів Польщі, Спілка архітекторів України, зверталася донька архітекторки Алли Аніщенко, за проєктом якої і збудована "шайба", з проханням це рішення не підтримувати. Тому що воно дає повне право власнику демонтувати до фундаменту споруду. Як можна побачити, депутати столиці не почули численних звернень.
Цільовим призначенням ділянки вказано "будівництво закладів торгівлі". Бенефіціаром ТОВ "Залізничний ринок", якому передали ділянку, є бізнесмен-забудовник і мільйонер Вадим Єрмолаєв, компанії якого оперують в анексованому Криму, а окремі з них потрапили у санкційний список РНБО. Єрмолаєв відомий будівництвом величезних житлових комплексів та торгівельних центрів.
Квіти України
І зухвале знесення прямо у центрі столиці, яке наробило ледь не найбільше шуму – 12 липня почали зносити історичну будівлю "Квіти України". Кияни повалили паркан довкола будинку та заблокували роботи, 5 липня власник будівлі на вулиці Січових Стрільців, 49, опублікував концепт реконструкції павільйону.
У спільноті "Зберегти Квіти України" повідомили, що 30-річний дівочий виноград, який обвивав будівлю "Квітів України" зрізали, а сам будинок хочуть реконструювати – зробити надбудову і підземний паркінг.
За словами активістів, представники забудовника виноград зрізали без попередження. Вони опублікували фото зів'ялої рослини. За словами досвідчених арбористів, рослині було орієнтовно 30–35 років.
Заудовник встиг зруйнувати частину будівлі, до того як туди прийшли активісти і небайдужі кияни, які щодня чатували там, аби не дати знести її повністю.
І вже з серпня "Квіти України" офіційно є пам'яткою архітектури, монументального мистецтва місцевого значення. Її не можна зруйнувати або перебудувати. Департамент охорони культурної спадщини вніс будівлю "Квіти України" до переліку об’єктів культурної спадщини Києва. Копію цього наказу спрямували до Міністерства культури та інформаційної політики України з метою внесення павільйону до державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ