Закриття транспорту та COVID-сертифікати: Чи планують запроваджувати примусову вакцинацію в Києві

В столиці все частіше говорять про більш жорсткі обмеження для невакцинованих громадян 

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Закриття транспорту та COVID-сертифікати…
Фото: КМДА

Останнім часом представники столичної влади роблять заяви з приводу запровадження жорстких обмежень для невакцинованих громадян — аж до неможливості доступу до транспорту та громадських закладів. По суті, йдеться про примусову вакцинацію населення в умовах нової хвилі коронавірусу.

Журналісти Depo.Київ розбирались в заявах міської влади щодо жорстких обмежень для невакцинованих та нових правилах карантину в столиці.

Свобода для вакцинованих 

Напередодні запровадження режиму "жовтої" зони карантину 23 вересня Кабмін ухвалив нові правила дії коронавірусних обмежень в Києві та Україні. Вони передбачають низку послаблень обмежень для громадян, які вакцинувались однією чи двома дозами вакцини. 

Всі обмеження жовтої зони не будуть працювати, якщо всі відвідувачі та щонайменше 80% організаторів концертів, працівників кафе та ресторанів, кінотеатрів, театрів, музеїв, спортзалів та басейнів мають хоча б одне щеплення. Обмеження також не діятимуть, якщо відвідувачі та працівники мають дійсний (протягом 72 годин) результат ПЛР-тесту чи експрес-тестування. Тобто, за наявності хоча б однієї дози щеплення, громадяни зможуть вільно відвідувати кафе, ресторани та інші розважальні заклади.

В МОЗ заявили, що кінцеве рішення щодо того, чи надавати послуги тільки вакцинованим або дотримуватись всіх карантинних обмежень, залишається за власником бізнесу.  

Підтвердити вакцинацію можна буде за допомогою так званих COVID-сертифікатів в додатку "Дія".  Відповідно до нових правил, в Україні буде два  COVID-сертифікати — "жовтий" та "зелений". Цей документ міститиме дані про вакцинацію від коронавірусу, негативний тест, який діятиме 72 години та одужання. "Жовтий" сертифікат можна буде отримати після першого щеплення від COVID-19, а "зелений" — після другої вакцинації. Сертифікати матимуть кольорові відмітки в цифровому форматі в додатку "Дія". 

Нові правила карантину – Транспорт та привілеї для вакцинованих: Які нові правила карантину діятимуть в Києві

Нові правила карантину – Транспорт та привілеї для вакцинованих: Які нові правила карантину діятимуть в Києві

Читайте також: Робота шкіл, транспорт та вакцинація: До чого готуватись в "жовтій" зоні карантину в Києві

Кличко відкрито заявив про примусову вакцинацію 

Міський голова столиці Віталій Кличко не виключив можливість примусової вакцинації в Києві. За словами мера, сьогодні в столиці спостерігається різке зростання захворюваності на коронавірус, а ситуація в місті залишається важкою. Він зазначив, що більшість хворих, які перебувають у важкому стані, не прищепились від коронавірусу. 

Кличко допустив, що людей, які відмовляються вакцинуватись, можуть перестати пускати до муніципального громадського транспорту та громадських закладів. Він підкреслив, що йдеться про суворі обмеження, що, за сутністю, є примусовою вакцинацією. 

За словами Кличка, з входженням Києва в "жовту зону" і напередодні можливого погіршення ситуації міська влада розробляє алгоритм подальшого посилення правил, які базуються на досвіді інших країн.

Примусова вакцинація – Закриття транспорту та COVID-сертифікати: Чи планують запроваджувати примусову вакцинацію в Києві

"Наприклад, коли тільки за наявності QR-коду про вакцинацію людина зможе бути присутньою на масових заходах, ходити в кафе і ресторани, в місця, де є ймовірність близького контакту з великою кількістю людей і поширення інфекції. Ми розглядаємо такі варіанти обмежень. Але, підкреслю, це на рівні ідей поки – варіанти, які розглядаються", – наголосив Кличко.

Він також зазначив, що в разі критичної ситуації з коронавірусом і запровадження у місті "червоної" зони карантину COVID-сертифікати можуть стати обов'язковими для проїзду в громадському транспорті.

"Ми не хочемо такого варіанту. Але в разі різкого погіршення ситуації – для того, щоби не вводити повний локдаун, як це було минулого року, ми розглядаємо різні можливі гібридні обмеження", – наголосив Кличко.

Отже, обмеження на користування громадським транспортом для невакцинованих киян розглядається міською владою лише у випадку запровадження "червоної" зони карантину в місті — їздити транспортом зможуть тільки громадяни з COVID-сертифікатом. 

Без вакцини нікуди

Штаб з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації КМДА ухвалив рішення про посилення карантину в Києві, який передбачає те, що відвідувачам в державних адміністрацій, ЦНАПів, підприємств і організацій незалежно від форми власності треба пред'явити COVID-сертифікат або негативний тест на коронавірус – ПЛР чи експрес-тест, проведений не більш ніж за 72 години до відвідування закладу.

Тести не потрібні лише щепленим або особам до 18 років. Довідка про одужання від коронавірусу також дає право на відвідування громадських закладів. Ця новина викликала шквал розмов про примусову вакцинацію в мережі, але в Департаменті муніципальної безпеки КМДА заявили, що Київ готується до можливого посилення карантинних обмежень у разі встановлення на території міста "помаранчевого" або "червоного" рівня епідемічної небезпеки.

Примусова вакцинація – Закриття транспорту та COVID-сертифікати: Чи планують запроваджувати примусову вакцинацію в Києві

Наявність COVID-сертифікатів або негативних тестів на COVID не є обов’язковою умовою для відвідування закладів чи установ, доки Київ лишається в "жовтій" зоні. 

Перший заступник директора згаданого Департаменту Олег Куявський зазначив, що міська влада вже зараз готується до можливого посилення карантинних обмежень і напрацьовує механізми дій на випадок, якщо заклади чи установи будуть змушені допускати відвідувачів лише за наявності COVID-сертифікатів або негативних тестів на коронавірус.

Ситуація з COVID в Києві погіршується 

За словами очільника столичної Держспоживслужби Олега Рубана, Київ цілком може опинитися у "помаранчевій" зоні карантину через черговий спалах коронавірусу. Чиновник зазначив, щоб уникнути потрапляння в "червону" зону пандемічних обмежень Києву може допомогти лише вакцинація.

"Цим шляхом пішли провідні європейські країни, наприклад, Велика Британія. Коли більше 70-80% громадян будуть вакциновані, тоді не потрібно вводити строгих обмежень. Тільки так ми зможемо зупинити пандемію і не допустити локдауну і закриття всього бізнесу", – сказав він.

Ще 24 вересня Київ та область досугли показників "помаранчевої" зони карантину. В столиці і області два дні поспіль динаміка рівня госпіталізацій перевищує 50%. У Києві цей показник 23 вересня становив 50,2%, 22 вересня – 53,0%. У Київській області 52,4% і 63,2% відповідно.

Тобто ситуація із захворюваністю в Києві стрімко погіршується. Красномовним є відео з мережі, де показана черга з автівок "швидкої" до Олександрівської лікарні, куди направляють хворих на COVID. Деякі бригади медиків стояли в черзі понад п'ять годин, в черзі стояли хворі на коронавірус середньої тяжкості. Важких хворих пускали без черги. 

Де можна вакцинуватись в Києві 

Отже, ситуація з коронавірусом в столиці швидко погіршується, а досвід інших країн світу показує, що тільки масова вакцинація може врятувати людей від масового спалаху захворюваності та смертності. 

В Центрі вакцинації проти COVID-19 (МВЦ, проспект Броварський, 15) всі охочі можуть щепитися від COVID-19 вакцинами CoronaVac, Moderna та Pfizer. Зареєструватися на вакцинацію можна через сервіс helsi.m. Також вакцинуватись можна і в будь-якому пункті щеплень із тих, що розгорнуті на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги всіх без виключення районів столиці.

Читайте також: Не Пфайзером єдиним: Що відомо про вакцину Moderna, якою почали щепити в Києві

У Києві також у вільному доступі можна отримати щеплення від коронавірусу в ТРЦ, зокрема в гіпермаркетах "Епіцентру", Ocean Plaza, River Mall, "Ашан Петрівка", Cosmo Multimall, Blockbuster Mall, Retroville, SkyMall.

Примусова вакцинація – Закриття транспорту та COVID-сертифікати: Чи планують запроваджувати примусову вакцинацію в Києві

Щеплення не гарантує, що в разі вакцинації людина 100% не захворіє на коронавірус, однак допоможе запобігти важкому перебігу хвороби та смерті. Розрахунки ВООЗ свідчать, що схвалені вакцини забезпечують захист і від нових штамів коронавірусу, в тому числі й від індійського штаму "Дельта", який виявили в Києві. Навіть якщо людина перехворіла на коронавірус, щеплення робити потрібно, оскільки вакцини забезпечують надійніший захист. На сьогодні відомо, що після вакцинації від коронавірусу імунітет зберігається півроку. 

Загалом, по суті, примусова вакцинація у вигляді максимальних обмежень для громадян без COVID-сертифікату буде запроваджена в разі різкого спалаху та посилення карантину в Києві. Варто ще раз зазначити, що обов'язкова масова вакцинація є головною умовою для уникнення різкого зростання захворюваності, перевантаження медичної системи міста та подальших обмежень. 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme