Зростання ядерної активності на ЧАЕС: Українські вчені прокоментували загрозу аварії
У паливовмісних матеріалах (ПВМ) у зруйнованому реакторі на Чорнобильській електростанції зафіксували зростання ядерної активності. Однак українські вчені запевняють, що зростання не перевищує норм безпеки
- Київ
-
13 травня 2021 09:52

Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на заяву Інституту проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБ АЕС) НАН України.
"Після встановлення нового безпечного конфайнмента (НБК) "Арка" в проектне положення протягом понад чотирьох років дійсно спостерігається зростання щільності потоку нейтронів на периферії скупчення ПВМ, яке локалізоване в одному із підреакторних приміщень об’єкта "Укриття". Однак, станом на сьогодні, це зростання не перевищує встановлених меж безпеки, які контролюються за допомогою штатної системи контролю ядерної безпеки (СКЯБ ІАСК)", – йдеться у повідомленні.
Як зазначається, українські вчені-ядерники ще у 2015 році передбачили, що після встановлення нового конфайнмента, відбудеться збільшення щільності потоку нейтронів внаслідок неможливості потрапляння опадів всередину об’єкта "Укриття".
"Тобто поточні експериментальні дані лише підтвердили наукову гіпотезу, розроблену фахівцями ІПБ АЕС ще до побудови НБК", – зазначили в ІПБ АЕС.
Зазначимо, що ця гіпотеза передбачає, що під зруйнованим реактором існують два перезволожені скупчення ПВМ з підвищеною концентрацією ядерно небезпечниз матеріалів, що діляться ( ЯНМД).
"На основі аналізу результатів експериментально-розрахункових робіт потенційно найнебезпечнішим є "південне" скупчення ЯНМД, яке було епіцентром формування і розтікання лавоподібних паливовмісних матеріалів. Скупчення ПВМ у цьому приміщені за нашими даними може мати двошарову пористу структуру: верхній шар – чорні лавоподібні ПВМ, а нижній шар – потенційно критична композиція з високою концентрацією ЯНМД", – кажуть вчені.
За словами науковців, до встановлення нового конфайнмента ПВМ були повністю перезволожені і динаміка щільності потоку нейтронів трималася в межах сезонних трендів за рахунок регулярних надходжень вологи від атмосферних опадів та конденсату
"Після установки НБК у проектне положення в результаті виключення надходження атмосферних опадів всередину об’єкта "Укриття" почався процес випаровування і втрати вологи пористою структурою лавоподібних ПВМ, що і призвело до зареєстрованого зростання щільності потоку нейтронів", – пояснили ядерники.
Як зазначають в ІПБ АЕС, на основі прогнозних оцінок очікується, що й надалі буде спостерігатися зростання щільності потоку нейтронів, яке визначатиметься процесом втрати вологи в шарі перезволоженого середовища лавоподібних ПВМ.
Саме тому вчені наголошують на необхідності поглибленого дослідження стану ПВМ та вивчення факторів, що впливають на стан ядерної безпеки об’єкта "Укриття" та розробили Програму моніторингу ПВМ об’єкта "Укриття".
"Розуміючи складність проблеми, яка постає перед Чорнобильською АЕС в період перетворення об’єкта Укриття на екологічно безпечну систему, що передбачає поводження з ядерно небезпечними матеріалами, у 2016 році Інститутом було розроблено спеціальну Програму моніторингу ПВМ об’єкта Укриття. Однак на поточний момент часу ДСП ЧАЕС не забезпечена відповідними ресурсами для реалізації цієї програми", – наголосили в інституті.
Нагадаємо, журнал Science написав, що у завалах під зруйнованим реактором четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції посилюються ядерні реакції. І зараз українські вчені намагаються визначити, чи зникнуть реакції самі чи будуть потрібні надзвичайні заходи, щоб запобігти ще одній аварії.
Довідка: Інститут проблем безпеки АЕС НАН України єдина на сьогодні наукова установа, яка з перших років після аварії на Чорнобильській АЕС вивчає стан локалізованих всередині об’єкта Укриття ЯНМД, а також займається прогнозуванням зміни їх стану у часі. Ці наукові дослідження є надзвичайно важливими, оскільки отримані дані дають основу для обґрунтувань радіаційної та ядерної безпеки об’єкта Укриття.
Всі новини Києва читайте на Depo.Київ
Всі новини на одному каналі в Google News
- 14:00 Кожен третій пенсіонер в Україні отримує 3 340 грн пенсії
- 22:39 У Києві поліціянти затримали підлітків, які побили військового Відео
- 20:34Мистецтво єднає: ORIGAMI for UKRAINE за підтримки Фонду Андрія Матюхи в центрі Києва
- 19:10У Києві триває демонтаж незаконних МАФів – Кличко розповів про плани міської влади щодо упорядкування територій
- 10:59Вночі ворог атакував Київщину за допомогою БпЛА. Пошкодження фіксують у двох районах міста
- 23:30На Великдень в Україні посилять заходи безпеки
- 19:05До 10 річниці створення НАБУ експерт назвав топ 10 антидосягнень Бюро
- 16:24Віталій Кличко передав від громади Києва ще понад 1800 БпЛА 112 бригаді ТрО ФОТО
- 15:08 На журналіста Юрія Макарова напали з ножем: його госпіталізували у тяжкому стані
- 09:18До першотравневих вихідних пустять додатковий поїзд між Києвом і Трускавцем (ГРАФІК)
- 19:29У столиці створюється єдиний департамент закупівель, - депутат Київради
- 11:00Гранатомети, тисячі набоїв, дрони, гранати та інше: У середмісті столиці виявили цілий арсенал у гаражі ФОТО
- 10:55У Києво-Печерській лаврі до Великодня проходитимуть екскурсії та майстер-класи
- 20:25Московський піп на Київщині "приватизував" собі церкву ФОТО
- 12:19У Києві агресивний чоловік напав з ножем на військового. Потерпілий у важкому стані ФОТО
- 09:33Одного з топпосадовців ГУ ДПС Київщини затримали під час отримання 735 тис. грн хабаря
- 11:45Маршрутка з людьми в'їхала у вантажівку в Оболонському районі Києва: щонайменше п'ять осіб постраждали ФОТО
- 09:39У Києві обмежать рух Великою кільцевою дорогою
- 17:23"Матір поїхала з Севастополя через тиск з боку ФСБ, а тут на неї давлять свої ж", - Білоцерковець розповів деталі про обшуки ДБР