Київ футуристичний: Прогулянка маршрутами Миколи Бажана (ФОТО)

До Міжнародного дня музеїв у Києві пройшла екскурсія присв`ячена футуристичному руху в Україні, який цього року "відзначає" свій 101 день народження. Заразом усі бажаючі могли відвідати і квартиру-музей видатноного українського поета Миколи Бажана, який також відносив себе до футуристів

Київ футуристичний: Прогулянка маршрутам…

Кореспонденти Київ.depo.ua теж побували на цьому заході.

Одразу варто сказати, що Микола Бажан - єдиний учасник футуристичного руху в Україні, після смерті якого відкрилася його квартира-музей. Знаходиться вона на третьому поверсі у будинку по вулиці Терещенківській, 5. Втім, до цього історичного пласту ми повернемося трохи пізніше.

А зараз йдемо у бік станції метро "Театральна". У будинку, де зараз знаходиться одне з інформаційних агентств, у 20-ті роки минулого століття розміщувалася редакція газети "Більшовик". У цьому виданні працювали й українські футуристи, адже на своїх творах вони ще не могли заробляти, а робота кореспондента приносила стабільний дохід.

Зовсім поряд знаходиться нинішній театр імені Лесі Українки, який майже 100 років тому називався театром Бергоньє. Саме тут футуристи проводили свої творчі вечори.

Тепер ми потрапляємо у внутрішній дворик будинку на перетині вулиць Прорізної і Володимирської. У 20-ті роки минулого століття тут кипіло богемне життя. Майже уся інтелігенція Києва збиралася на одній із тутешніх квартир. Бував тут і Микола Бажан. За бокалом п`янкого вина розповідали про свої творчі здобутки і футуристи.

Іншим місцем для так званих тусовок була квартира по вулиці Володимирській, 51. Тут проживав ще один представник футуризму Гео Шкурупій.

Ми ж йдемо у найбільш жадане місце нашої екскурсії - квартиру-музей Миколи Бажана.

Відриваємо величезні двері і одразу відчуваємо аромат історії. Родина Бажанів отримала це житло ще у 1944 році.

Квартира дуже велика - на п`ять кімнат. Ось у великому холі поет кілька десятків років поспіль щовечора роззувався, коли приходив з роботи.

Можна уявити, що він одразу йшов у вітальню, де як і сьогодні, стояв диванчик з картиною над ним. З іншого боку кімнати стояло чимало дорогого посуду. Саме тут Микола Бажан приймав своїх гостей з якими за чашкою чаю обмірковував останні тенденції в українській літературі.

Класик дуже багато працював. Тому ввечері він обов`язково йшов у свій кабінет, де сидів до пізньої ночі. Прямо з кабінету двері вели у величезну бібліотеку.
Мабуть, саме у цих двох кімнатах Микола Платонович неодноразово редагував Українську Радянську енциклопедію, редактором якої був більше 25 років.

А ось ми потрапляємо у "інтимну" частину квартири Бажана - спальню. Видно, що у мешканців цього житла був вишуканий смак.

На стелі величезна люстра в італійському стилі. Вишукані меблі, які явно не купувалися у радянських магазинах. 

Варто відзначити, що Бажан дуже багато подорожував і їздив у відрядження до Європи. Мабуть, частину меблів привозив звідти.

Втім, усіма побутовими проблемами все ж займалася дружина Миколи Платоновича Ніна Лауер. Вона дбала про те, щоб її чоловік міг повністю віддатися літературі.

Дружина пережила Миколу Бажана на 13 років. Сам класик помер у 1983. Після цього Ніна Лауер усіляко популяризувала творчість і роботи свого чоловіка.

Саме вона вирішила передати родинну квартиру Бажанів у користування держави. Але була одна умова з її боку - зробити з помешкання музей Миколи Платоновича.

І у 2004 році для прихильників творчості українського класика відкрилася музей-квартира його імені. Саме тут кожен бажаючий зможе відчути, як жив і творив Микола Платонович Бажан.

Екскурсію провела літературознавець Ярина Цимбал

Більше новин про життя столиці читайте на kyiv.depo.ua.

Все новости Киева читайте на Depo.Киев

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme