55 років Київському метро: Як дорослішала столична підземка
6 листопада виповнюється 55 років з дня початку роботи столичного метрополітену
- Київ
-
6 листопада 2015 08:00

У 1960 році Київ став третім містом у СРСР в якому з'явилася підземка. Першим, у 1935 році, відкрилося метро у Москві, наступним, у 1955 році – у Ленінграді.
Мало хто знає, що метрополітен у Києві могли запустити ще наприкінці ХІХ століття, коли у чиновників прийшли до ідеї з'єднати під землею пристань біля Дніпра із залізничним вокзалом. Втім, не судилося. Були пропозиції побудувати метро і на початку ХХ століття, але знову ці проекти були або відхилені міською владою, або були не на часі через буремні події кінця 1910-х.
У 1930-х роках у Києві вирішують будувати щось схоже на метро, але, по суті, не зовсім для цивільних потреб. Цей проект був надсекретним: згідно з ним, під Дніпром мали з'явитися два тунелі для залізничного транспорту. Перший – у районі сучасної Оболоні біля урочища Наталка з виходом на Вигурівщину, другий – біля Жукового острова з виходом на сучасні Осокорки. На півдні Києва навіть вдалося прокласти кілька сотень метрів тунелю. Наразі в районі Жукового острова можна подивитися на частину цієї споруди, що поступово йде під поверхню у напрямку до Дніпра.
А от на Оболоні будівництво не вдалося – наразі там залишився лише фрагмент тунелю - кесон, який височіє над землею. Початок Другої світової війни повністю звернув будівництво тунелів під Дніпром, і його більше ніхто не відновлював.
Після війни почалися розвідувальні роботи для початку будівництва справжнього метрополітену у Києві. Вже на початку 1950-х років був з'єднаний перший, пілотний тунель між нинішніми станціями "Дніпро" і "Арсенальна". А 6 листопада 1960 року Київський метрополітен прийняв перших пасажирів.
Спочатку для киян працювало лише п'ять станцій: "Дніпро", "Арсенальна", "Хрещатик", "Університет" і "Вокзальна". Ось так спочатку виглядала станція "Дніпро". Внизу, під естакадою, було влаштоване поворотне кільце з підйомним механізмом, за допомогою якого на лінію піднімали вагони або забирали поламані на ремонт. Вагон ставав у кільце, потім воно поверталося точнісінько під естакаду і піднімало вагон на рейки. Там же, біля станції "Дніпро", було побудовано перше - тимчасове - депо та ремонтні цехи метрополітену.
А так виглядала станція "Хрещатик" у 1960-х роках. Тоді у метро було малолюдно - не те, що зараз
У 1965 році відкривається міст Метро, і "червона" гілка метрополітену продовжується до станції "Гідропарк", "Лівобережна" і "Дарниця". Крім того, час окрім перших п'яти станцій на той час вже працювали "Політехнічний інститут" і "Шулявська", які було відкрито у 1963 році.
Так велося будівництво мосту Метро.
у 1971 році у Києві вже працює 14 станцій метро, починається будівництво другої гілки підземки - Куренівсько-Червоноармійської. Перші три станції цієї лінії - нинішні "Майдан Незалежності", "Поштова площа" і "Контрактова площа" - відкрилися у 1976 році.
Ось так будувалася станція "Майдан Незалежності" (на той час - "Площа Калініна").
За чотири роки на "синій" гілці метро відкривається ще чотири станції - "Тараса Шевченка", "Петрівка", "проспект Корнійчука" (нині "Оболонь") і "Мінська".
Ось так будувалось метро на Оболонь в районі сучасної однойменної станції.
До 1984 року на "синій" гілці метро було вже 12 станцій, кінцеві - "Героїв Дніпра" і "Либідська" (на той час "Дзержинська").
Паралельно добудовується і "червона" гілка: у 1979 році відкриваються станції "Чернігівська" і "Лісова". У 1987 році між станціями найпершої черги, "Універсітетом" та "Хрещатиком", з'являється станція "Театральна", яка тоді називалася "Ленінською". Її поява була викликана необхідністю будівництва пересадочного вузла з "Золотими воротами" майбутньої "зеленої" лінії.
Наприкінці 1980-х років розпочинається будівництво Сирецько-Печерської лінії. Перші три станції - "Золоті Ворота", "Палац спорту" і "Кловська" (тоді "Мечникова") - відкриваються у 1989 році.
За наступні 11 років на "зеленій" гілці метро відкриються ще 9 станцій. Кінцеві - "Харківська" і "Дорогожичі".
Будівництво станції "Осокорки", початок 1990-х років:
У подальшому відбувалося лише продовження існуючих ліній метро. Так, у період з 2004 до 2008 року відкрилося ще чотири станції на Сирецько-Печерській лінії. Після цього на "зеленій" гілці будівництво більше не велося. Наразі ця лінія нараховує 16 діючих станцій, а також одну недобудовану - "Львівську браму" між "Лук'янівською" та "Золотими воротами". На станції-примарі є і перон, і центральна зала, а шляхові стіни навіть частково покриті мармуром. Але станцію ніяк не можуть доробити через земельні суперечки та невизначеність з реконструкцією Львівської площі, куди і має виходити станція-привид.
Ось так виглядає станція "Львівська брама" сьогодні:
А так вона мала б виглядати за проектом:
На "червоній" гілці працює 18 станцій. Останні дві - "Житомирська" і "Академмістечко" - були відкриті ще 12 років тому.
З кінця 1980-х років ніхто не займався Куренівсько-Червоноармійською лінією. І тільки у 2010 році було відкрито три станції - "Деміївську", "Голосіївську" і "Васильківську". У 2012-2013 роках було відкрито ще дві - "Іподром" і "Теремки". Таким чином, тепер на "синій" гілці нараховується 18 станцій.
Загалом у Київському метрополітені працює 54 станції. Тобто за 55 років існування столичної підземки у середньому щороку відкривалася одна станція. Наразі будівництво метро у Києві повністю заморожене, лише болюча тема "Метро на Троєщину" регулярно випливає нагору перед виборами і одразу ж забувається після них. Для порівняння: навіть у скрутні 90-ті Київ не припиняв розвивати метрополітен...
Всі новини Києва читайте на Depo.Київ
Всі новини на одному каналі в Google News
- 23:30Через війну постраджали майже 1,5 тисячі пам’яток культурної спадщини та понад 2 200 об’єктів культурної інфраструктури
- 22:20Хвороби відступають: За тиждень захворюваність на ГРВІ, грип та COVID-19 знизилась на 22%
- 18:09"Торгував голосами фракції в кабінеті Комарницького", — у Київраді пропонують зняти Вітренка з голови фракції
- 17:33 Вибух на столичному ринку "Юність": правоохоронці кажуть про підрив гранати
- 14:15 У Києві на ринку "Юність" стався вибух: є загиблі ФОТО
- 14:00"Життя Чака": новий фантастичний фільм за новелою Стівена Кінга влітку в кіно Відео
- 12:45У Києві розробляють Інформаційну базу пам’яток культури для вдосконалення моніторингу і громадського контролю
- 11:39"УЗ" збільшує кількість рейсів додатковому поїзду Київ — Трускавець
- 08:40У КМДА розповіли, як Київ зустрічатиме Великдень
- 20:39Розповсюджували метадон у двох областях: Судитимуть організаторів наркокартелю з щомісячним прибутком у 5 млн грн ФОТО
- 16:26Незаконна "прослушка" адвокатів: проти детективів НАБУ відкрито кримінальне провадження за трьома статтями, – ЗМІ
- 13:29Кличко зустрівся у Києві з керівницею МЗС Німеччини Бербок: "Німці обіцяють допомагати надалі"
- 10:55"УЗ" запускає додатковий поїзд до Трускавця (ГРАФІК)
- 10:19У Львові затримали диверсантів з Києва, що планували теракт біля будівлі поліції
- 21:40У столиці невідомі обстріляли об’єкт Київтеплоенерго
- 19:58"Чого хоче жінка": аншлаг на сольному концерті СолоХи ФОТО
- 17:29 Водіям мотоциклів і мопедів дозволили рухатися смугами для громадського транспорту
- 15:03Для працівників комунальних підприємств та КМДА проводяться обов’язкові навчання військовій справі та цивільного захисту, - Кличко
- 14:26НАБУ влаштувало "прослушку" в офісі адвокатів у Києві, що є безпрецедентним порушенням адвокатської таємниці, – ЗМІ