Розстріляна Прип'ять: Як зону відчуження перетворили на полігон для стрільб

Вже не перший місяць бійці Національної гвардії відточують свою майстерність прямісінько у Чорнобильській зоні відчуження. Стріляють навіть з РПГ-7

Днями у ЗМІ з'явилась інформація, що у Чорнобильській зоні відчуження Національна гвардія проводить навчання зі стрільбами. Оскільки це викликало резонанс у соціальних мережах, Depo.Київ вирішив дізнатися більше про те, як саме відбуваються навчання у Зоні і наскільки це взагалі доцільно.

Напевно, найкраще знають проблеми Чорнобильської зони сталкери, які регулярно там бувають. Наприклад, на думку одного з представників цієї спільноти Іллі Кротенка, в тому, що у зоні відчуження навчаються нацгвардійці, немає нічого поганого, якщо це в майбутньому допоможе нашим бійцям звільняти окуповані міста. За деякими даними, нацгвардійці тренуються у Прип'яті, адже тамтешні умови максимально наближені до реальної ситуації ведення бою у містах, які Україна має звільняти від окупантів.

У свою чергу, інший знавець Зони Кирило Степанець висловлює більш негативне ставлення до подібних навчань. Мовляв, рано чи пізно під час таких стрільб в зоні відчуження когось випадково підстрелять. "Чорнобильська зона зараз є дуже популярною не тільки серед офіційних туристів, але й серед людей, які нелегально туди заходять. Є також туристи-нелегали з інших країн, які дивляться ролики в Інтернеті і після цього самі їдуть до тієї ж Прип'яті. Звісно, перед навчаннями їздить спеціальна машина за допомогою якої через гучномовець усіх оповіщають, що починаються стрільби. Але хто перевіряє чи усі залишили зону відчуження після таких попереджень? Ті ж іноземці можуть взагалі нічого не зрозуміти і залишитись ледь не під кулями", – каже Кирило Степанець.

Також сталкер розповідає, що бійці Національної гвардії полюбляють стріляти з гранатометів та кулеметів у Поліському. Це відселене селище, свого часу накрите так званим західним радіоактивним слідом. Воно розташоване дещо осторонь Чорнобильської зони, на трасі на Овруч, і буквально оточене звичайними "живими" селами, до яких від нього кілька кілометрів.

Фото: Вадим Зуєв

"Поліське і "живе" село розділяє лише поле. Уявіть, що з того села в бік Поліського підуть, наприклад, діти, а там стріляють нацгвардійці", – додає Кирило Степанець.

Фото: Вадим Зуєв

Його колега Ілля Кротенко розповідає, що у Прип'яті стріляють навіть по будинках, на яких намальовані вже легендарні, відомі на весь світ графіті. Звісно, виникає побоювання, що якщо бійці Національної гвардії так тренуються, то за певний час будуть знищені ті чи інші об'єкти у зоні відчуження, яка зараз є одночасно і заповідником, і потужною туристичною локацією.

За словами сталкера Вадима Зуєва, на будівлях можна знайти навіть сліди від РПГ-7. Відповідні отвори та сліди кіптяви видно на будинку, що на фото нижче.

Фото: Вадим Зуєв

Фото: Вадим Зуєв

На думку Іллі Кротенка, ці навчання відбуваються не так часто, щоб була загроза знищенню, наприклад, відселених будинків. "Та й будівлі у Прип'яті не мають якоїсь архітектурної цінності. Вже не перший рік чутно розмови про те, що колись Прип'ять можуть зарахувати до списку культурної спадщини ЮНЕСКО, але, на мою думку, усе це безперспективно", - каже сталкер.

Фото: Вадим Зуєв

А от Кирило Степанець вважає, що з такими темпами навчань Національної гвардії знищується самобутність Чорнобильської зони. Мовляв, ці стрільби потроху руйнують будівлі зони відчуження, а саме вони є тим, що притягує туристів до Чорнобиля.  Також ці навчання, за словами Степанця, негативно відображаються на туристичному бізнесі, який зараз, можна сказати, процвітає у зоні відчуження. "Стрільби відбуваються без будь-яких попереджень. Екскурсійні агентства набирають групу офіційних туристів, серед яких тепер дуже багато іноземців, а перед самим виїздом виявляється, що у Зоні відчуження відбудуться навчання нацгвардійців. Звісно, офіційних туристів у Зону не пропускають, а тому екскурсійним агентствам доводиться скасовувати тур, а це вже збитки. Навчання у Зоні відбуваються вже не перший рік", – пояснює Степанець.

І наостанок про радіацію, яка може впливати на бійців Нацгвардії. На думку сталкера Іллі Кротенка, за день навчань у зоні відчуження  неможливо отримати таку дозу радіації, яка б нашкодила здоров'ю людини.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook