Піонерів - в ліс, комсомольців - в Чернігів: Як декомунізувався столичний метрополітен

Перша хвиля перейменування станцій метро Києва стартувала ще на початку 1990-х років

Піонерів - в ліс, комсомольців - в Черні…

Нещодавно депутати Київради вирішили перейменувати станцію метро "Петрівка" на станцію "Почайна". Процес цей вже запущено, і невдовзі пасажири метро й не згадуватимуть, як із динаміків лунало "Наступна станція – "Петрівка".

Depo.Київ вирішив нагадати історію перейменування станцій метро столиці.

Перші п'ять станцій метрополітену – "Дніпро", "Арсенальна", "Хрещатик", "Університет" і "Вокзальна" – з моменту відкриття, у 1960 році, жодного разу не змінювали своїх назв. Лише сьома за рахунком станція підземки була приречена на перейменування. Йдеться про станцію "Завод "Більшовик", яка відкрилася у 1963-му: у 1993 році вона змінила назву на честь історичної місцевості, де і розташована станція. Тоді кияни почали приїжджати не на станцію метро "Завод "Більшовик", а на "Шулявську". Загалом 1993 рік став "чорним" для радянських назв станцій Святошинсько-Броварської лінії метро. Наприклад, тоді станція "Жовтнева", на якій до початку 1990-х був кований барельєф з цитатою Леніна стала називатися "Берестейською".

Того ж 1993 року було перейменовано ще три станції. "Піонерська", що була відкрита 1979-го року, стала називатися "Лісовою", адже зовсім неподалік станції розташовані мальовничі ліси. А "Комсомольська", що була відкрита у 1968 році, набула назви "Чернігівська" - Броварський проспект, на якому розташована станція, плавно переходить у трасу Київ - Чернігів. Цікава історія і зі станцією "Ленінська", яка почала працювати для пасажирів у 1987-му. Назва протрималася лише шість років, а у 1993 році станцію назвали "Театральною", бо навколо неї розташовано чимало театрів, та й виходи зі станції ведуть до Театру ім. Лесі Українки. Втім аж до 2014 року на станції можна було побачити горельєфи з цитатами Леніна, а його бюст у вигляді барельєфа був встановлений у торці станції. Лише масовий ленінопад "прибрав" вождя з очей пасажирів: його заховали за фальш-стіною, на якій намалювали вид на театральну залу зі сцени.

Але найперші станції столичного метро почали, так би мовити, "декомунізовувати" ще за часів Радянського Союзу. Наприклад, це стосується станції "Червона площа", яка з 1990 року почала називатися "Контрактовою площею". Того ж року змінила свою назву і станція "Проспект Корнійчука" - у 1980 році, коли її відкривали, станцію вирішили назвати на честь радянського письменника і чиновника-комуніста Олександра Корнійчука, який, подейкують, подобався Сталіну і отримав за свого життя аж п'ять Сталінських премій. А ще Корнійчук підтримував колективізацію в Україні. Тому у 1990 році станція його імені стала називатися "Оболонь".

У 1993 році було ухвалене рішення і про перейменування станції "Червоноармійська". Хоча, варто визнати, що це було зроблено із запізненням, адже фактично вже два роки не існувало Червоної армії, а Україна взагалі до неї вже не мала стосунку, адже наших громадян захищали Збройні сили України. Але, як би там не було, до 1993 року в Києві була станція метро "Червоноармійська", яка після перейменування стала називатися "Палац "Україна". Додамо, що лише нещодавно до депутатів Київради дійшло – потрібно також перейменувати і саму Куренівсько-Червоноармійську лінію метро. Тепер вона носитиме логічнішу назву "Оболонсько-Теремківська".

Того ж 1993 року з карти столиці зникла станція "Дзержинська", що з самого початку була названа на честь одного із засновників каральних спецслужб СРСР Фелікса Дзержинського. Вже 25 років ця станція має назву "Либідська" – на честь річки Либідь, що протікає неподалік станції. Іншу станцію цієї ж лінії, "Республіканський стадіон", перейменовано на "Олімпійську" у 2011-му.

Була у Києві і станція метро, яку перейменували вже за чотири роки після відкриття. Це станція "Кловська", яку запустили у 1989 році під назвою "Мечникова" – на честь видатного біолога. Втім, у все тому ж 1993 році було вирішено назвати станцію "Кловська", адже станція розташована в межах історичної місцевості Клов. Є навіть мала річка Клов - або ж Кловський струмок - але нині вона під землею у колекторі. Загалом же на Сирецько-Печерській лінії за увесь час її існування було перейменовано лише цю одну станцію.

Є у Київському метро і станція, яку перейменовували двічі. У 1976 році була відкрита станція "Площа Калініна". Так тоді називалася центральна площа столиці радянської України – на честь партійного діяча СРСР Михайла Калініна. У 1977 році головну площу Києва реконструкціювали, вона отримала назву "Площа Жовтневої революції", так само почала називатися і станція метро. А зі здобуттям Незалежності центральна станція столичного метро, як і площа, стала називатися "Майдан Незалежності".

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme