Кличко вшанував пам’ять жертв Бабиного Яру (ФОТО)

Цьогоріч виповнюється 80 років трагедії Бабиного Яру

Надія Собенко

Мер Києва Віталій Кличко вшанував пам’ять та поклав квіти до пам’ятника жертвам Бабиного Яру. 

Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на сайт КМДА.

Кличко зазначив, що цього року виповнюється 80 років трагедії Бабиного Яру і у ці дні в Києві, в Україні і в усьому світі вшановують пам’ять жертв цього злочину проти людства.

"Ми згадуємо понад 100 тисяч жертв Бабиного Яру та тисячі Праведників, які рятували безневинних людей, незважаючи на загрозу своєму життю. Бабин Яр – це страшний символ Голокосту, нелюдської жорстокості та ненависті. І про ці болючі і страшні сторінки історії треба згадувати не тільки напередодні трагічної дати, а пам’ятати кожного дня. Не замовчувати, як це робилося в радянські часи. Розповідати дітям у школах, дорослим – на просвітницьких заходах та в теле- і радіоефірах, виставках. Робити все можливе, щоб людство більше ніколи не повторювало помилок минулого", – сказав він.

За словами мера, днями на станції метро "Дорогожичі" відкрили виставку "Зона відчуження", присвячену пам’яті жертв трагедії Бабиного Яру.

"Саме такі заходи привертають увагу та нагадують усім, що тут сталося 80 років тому. Нагадують нам про майже 100 тисяч невинних жертв, що загинули в Бабиному Яру – євреїв, українців, поляків, ромів. Серед яких було багато дітей, жінок, літніх людей, а також військовополонених", – зазначив Кличко.

Він  наголосив, що на місці масових розстрілів має бути створений Меморіал жертвам Бабиного Яру.

"Я сподіваюся, найближчим часом на місці масових розстрілів буде створений Меморіал, який нагадуватиме про ті страшні події. Адже досі нічого не було зроблено для увіковічнення пам’яті майже 100 тисяч людей, яких знищили в Бабиному Яру", – сказав Віталій Кличко.

Нагадаємо, що на території Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр" 25 березня розпочалося будівництво синагоги, яка за документами записана як "мала архітектурна форма". Конструкцію почали збирати прямо за пам’ятником Менора.

Спершу там змонтували металеві конструкції, а тоді їх обшили дошками зі столітнього амбарного дуба. Дах конструкції розгортається, ніби книжка. Стелю синагоги розписали візерунками, а стіни – текстами молитв та вирізьбленими фігурками тварин, якими прикрашали старовинні синагоги на Західній Україні, проте вони були знищені нацистами під час Другої світової війни.

Станом на 14 квітня у Бабиному Яру завершили будівництво меморіальної синагоги-МАФу.

Як відомо, у Києві розгорівся скандал, через російський проєкт реконструкції "Бабиного Яру"

Виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс заявив, що ініціатори російського проєкту меморілального комплексу "Бабин Яр" 25 грудня розпочали розкопки на Кирилівському православному кладовищі і знайшли там залишки поховань.

Зісельс також заявив, що Зеленський з підказки Єрмака підтримав російський проєкт "Бабиного яру".

Київські професори, публіцисти, журналісти, літератори, історики та інші видатні діячі звернулись до Київради з проханням не підтримувати російський проєкт реконструкції Бабиного Яру.

1 березня стало відомо, що уряд Німеччини виступив на підтримку російського проєкту меморіалу "Бабин Яр" у Києві.

Читайте також: "Вони, ридаючи, закричали: Усіх наших розстріляли!": Спогади очевидців про масові страти євреїв в Бабиному Яру

Конвеєр смерті під музику з гучномовців: Як Бабин Яр став місцем знищення київських євреїв (ФОТО)

Довідка: 29-30 вересня 1941 року в окупованому нацистами Києві було проведено перший масовий розстріл військовими беззбройного цивільного населення.

Тоді есесівці знищили майже все єврейське населення міста – понад 50 тисяч чоловіків, жінок і дітей.

У перші два дні розстрілів було вбито майже 34 тисяч людей. 1, 2, 8 і 11 жовтня – ще близько 17 тисяч осіб.

Місцем масових розстрілів було обрано Бабин Яр – балку на північному заході Києва довжиною у два з половиною кілометри, яка місцями сягала 50-метрової глибини.

Наприкінці вулиці влаштували ворота, за які людей пропускали групами по 30-40 осіб. Їх примушували роздягатися, відбирали особисті речі, після чого поліцаї дубинками гнали жертв до проходів у насипах на краю яру.

На протилежному боці сиділи кулеметники. Тіла розстріляних скочувалися по укосу на дно яру. Після того, як рів заповнювався 2-3 шарами тіл, зверху їх присипали землею.

В цілому впродовж Другої світової війни у Бабиному Яру, за різними оцінками, полягло від 100 до 150 тисяч осіб – євреїв, ромів, караїмів, радянських військовополонених, учасників українського націоналістичного руху опору, пацієнтів психіатричної клініки та представників інших національних чи соціальних груп, яких окупанти вважали "зайвими".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ