Кримінальні справи та райради: Як Зеленський та Кличко розпочали новий етап війни за Київ

В столиці розпочався новий етап протистояння центральної влади та міського голови Віталія Кличка - влада продовжує лякати мера позбавленням посади голови КМДА і кримінальними справами проти людей з його оточення, а він в свою чергу ініціював проекти постанов, що можуть зіпсувати плани центральної влади

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Кримінальні справи та райради: Як Зеленс…
Віталій Кличко. Фото: shutterstock

Новий виток протистояння Кличко vs Банкова почався з урізання його повноважень Кабміном та вручення підозр заступникам голови КМДА Миколі Поворознику та Петру Пантелеєву. Depo.Київ аналізує, в чому полягає зміна тактики центральної влади і який козир в кишені має міський голова. 

Атака новими кримінальними справами на оточення Кличка 

Протягом 2021 року "слуги" в парламенті педалювали ухвалення Закону про столицю, який розподіляє повноваження міського голови Києва та голови КМДА, але на голосування в другому читанні його так і не винесли. Зазначимо, що нардепи від "СН" регулярно продовжують робити заяви про те, що законопроєкт ухвалять "вже от-от", а тому можна зробити попередній висновок, що на нього або не вистачає голосів, або немає гідного претендента на голову КМДА, або ж Банкова  насправді не спішить педалювати це питання. Паралельно протягом всього минулого року столична прокуратура, СБУ та ДБР регулярно кошмарили чиновників та комунальні підприємства КМДА кримінальними справами. Віталій Кличко очікувано називав це політичним тиском на столичну владу та на нього особисто. 

В 2022 році тактика тиску кримінальними справами продовжилась — 25 січня перший заступник голови КМДА Микола Порозник отримав повідомлення про підозру щодо позбавлення земельної ділянки апарату РНБО. 

Чиновник заявив, що вручення йому підозри – це черговий крок у політичному тиску на столичну владу: "Окрім політичних мотивів, у цій підозрі я не бачу нічого іншого. Немає жодних кримінальних правопорушень. Земельна ділянка як була, так і залишилась у комунальній власності. Єдине що на цій землі наведено лад і вона, власне, врятована від забудови в районі станції метро "Сирець". На цьому місці сьогодні розташований сквер: кожен може туди піти і на власні очі переконатись".

У КМДА зазначили, що земельна ділянка на вул. Щусєва, про яку йдеться, у 2009 році була передана апарату РНБО України в постійне користування для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоквартирних житлових будинків із підземними паркінгами та об’єктами соціально-побутової інфраструктури.

Поворозник Кличко

Вручення підозри заступнику голови КМДА Миколі Поворознику 

У 2019 році, після обстеження ділянки було встановлено, що вона не використовується за призначенням, і за багато років там утворився стихійний смітник. Тому міська влада припинила право постійного користування ділянкою апаратом РНБО і "на прохання мешканців Шевченківського району" територію розчистили від сміття і облаштували там сквер. Зазначається також, що до передачі у користування РНБО земельна ділянка була визначена як територія зелених насаджень.

Вже через тиждень, 31 січня, підозру отримав інший заступник Віталія Кличка Петро Пантелеєв. Правоохоронці прийшли додому до чиновника вранці, 31 січня та вручили йому підозру у справі заводу "Радикал", який загрожує екологічної катастрофою столиці. У КМДА зазначили, що підозру Пантелеєву вручили попри те, що місто ініціювало проект безпечної утилізації відходів цього підприємства.  

Петро Пантелеєв

Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв 

На території колишнього підприємства регулярно випаровується ртуть, яка потрапляє в атмосферу. Показники випарування перевищують норми в 4-16 разів, а влітку майже в 40 разів. Завод "Радикал" є проблемою національного масштабу, яка ускладнюється тим, що в Україні немає хімічного заводу або полігону з переробки відходів, які містять ртуть — єдине підприємство залишилось на окупованій території Донецької області в Горлівці.

У період 2012-2015 років столична влада розробила техніко-економічне обґрунтування демеркуризації промислового майданчика заводу. В КМДА заявили, що міська влада передбачила в бюджеті міста кошти на здійснення низки заходів щодо очищення заводу та вивезення й утилізацію отруйних відходів. 

Читайте також: Ртутний Чорнобиль посеред отруйних руїн: Чому завод "Радикал" загрожує Києву катастрофою (ФОТО, ВІДЕО)

Зазначимо, що ще на початку на початку жовтня 2021 року міська влада столиці напрацювала пропозиції для вирішення проблеми утилізації небезпечних відходів на заводі "Радикал" у рамках відповідної державної програми.

Урізання повноважень Кабміном 

На засіданні 25 січня Кабмін ухвалив рішення, яке суттєво урізає повноваження Кличка на посаді голови КМДА. Уряд визначив новий порядок призначення та звільнення голів районних у Києві державних адміністрацій, ухваливши зміни до постанови ще уряду Миколи Азарова. 

Згідно з рішенням, голова районної держадміністрації призначається на посаду та звільняється з посади президентом України за поданням Кабінету міністрів, відповідно до пропозицій голови обласної держадміністрації. Тобто тепер голів РДА в столиці буде пропонувати очільник ОДА, який є вертикаллю президента. Раніше ж голови районних держадміністрацій призначалися та звільнялися з посади президентом, за поданням Кабміну, відповідно до пропозицій голови Київської держадміністрації. Тобто, в Кличка фактично забрали право погоджувати призначення і звільнення голів районів. 

Віталій Кличко

Після ухвалення рішення про обмеження повноважень Кличка, Кабмін ухвалив звільнення трьох голів РДА в столиці — Дарницької, Шевченківської та Дніпровської, які були креатурою чинного мера Києва. Крім того, Зеленський призначив Сергія Коваленка тимчасовим виконувачем обов’язків голови Подільської РДА, оскільки попередній очільник Подільського району Віктор Смирнов помер від коронавірусу ще в квітні 2021 року.

Сам міський голова заявив, що таке урізання його повноважень є незаконним та пригрозив судом, якщо президент Зеленський підпише указ про звільнення голів згаданих РДА. За його словами уряд долучився до "кампанії з придушення місцевого самоврядування в Україні". Президент на заяви Кличка уваги не звернув та підписав документ, затвердивши звільнення голів РДА, яких вважали людьми Кличка. Замість них були призначені тимчасово виконуючі обов'язки голови, які були першими заступниками звільнених. 

Відновлення райрад та удар по Закону про столицю від "слуг"

Після звільнення голів РДА Зеленським Кличко поки не пішов до суду, але вирішив нанести політичний удар у відповідь шляхом ініціативи з відтворення райрад. Міський голова вніс три проєкти рішень, які вже опубліковані на сайті Київради та передбачають наступне:

  • Перший документ скасовує рішення Київради та КМДА від 2010-2011 років, які ліквідували столичні райради;
  • Другий документ передбачає відновлення райрад та прохання про призначення виборів в них на 30 жовтня. На засіданні Київради 3 лютого мають створити робочу групу з питання відновлення райрад. Зазначимо, що жодної конкретики в документі про райради немає, там навіть не прописані майбутні повноваження;
  • Третій документ передбачає створення при КМДА десяти департаментів, які відповідатимуть за кожний район столиці. 

На третій документ варто звернути окрему увагу, оскільки нові департаменти фактично будуть здійснювати повноваження райадміністрацій. До цих новостворених департаментів перейдуть повноваження, фінанси та майно районів столиці. Таким чином, документ передбачає створення своєрідної прокладки між столичною владою та райрадами. 

Вже 3 лютого, на сесії Київради, депутати можуть ухвалити документи, які відновлять райради в столиці. За даними джерел Depo.Київ, у Віталія Кличка є необхідна кількість голосів для ухвалення даного рішення. При цьому підозру заступнику Кличка Пантелеєву можна назвати своєрідним сигналом з боку влади столичному голові і закликом зупинитися, оскільки якщо згадані проєкти рішень про відновлення райрад будуть ухвалені, то нова версія Закону про столицю втрачає свій сенс, адже він також передбачає відновлення районних рад, які мають складатися з 20 депутатів, обраних від партій або як самовисуванці. 

Читайте також: Битва за Київ або Зеленський проти Кличка: Що передбачає новий закон про столицю

Віталій Кличко

На цьому фоні, можна очікувати нових ударів по Кличку та його оточенню. І варто пам'ятати, що навіть в разі ухвалення рішення про відновлення райрад та прохання до ЦВК призначити вибори на 30 жовтня 2022 року, в ЦВК можуть "випадково" відмовитись призначати вибори на кінець жовтня. 

Підсумуємо, що згідно до діючого Закону про столицю, Київрада вже повинна була відновити райради та ініціювати перші вибори до них. Чинний Закон про столицю передбачає, що головою РДА обирається людина, яку депутати райради обрали головою, а тому ініціатива Кличка щодо виборів в райради є більш виграшною для нього, адже мер Києва та його партія мають більший рейтинг в місті, ніж "Слуга народу", яка провалилась ще на місцевих виборах 2020 року. 

Якщо Київрада ухвалить рішення про створення райрад та партія Кличка отримає в них більшість, Зеленський, теоретично, не зможе призначати та звільняти голів РДА, адже вони будуть обрані депутатами райрад. Водночас це створює своєрідну юридичну колізію, враховуючи рішення Кабміну про те, що голова РДА призначається на посаду та звільняється з посади президентом за поданням уряду. 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme