Перекручені закони і карти закладів: Як антивакцинатори намагаються обходити карантинні обмеження

На тлі обмежень для невакцинованих рух противників щеплення в Україні продовжує свою "шляхетну боротьбу" із карантином та протиепідемічними заходами

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
  • Київ
  • 18 листопада 2021 16:00

Перекручені закони і карти закладів: Як…
Антивакцинатор. Фото: zaborona.com

В Україні та Києві досі вирує чергова хвиля коронавірусу — через агресивний штам "Дельта" майже кожного дня ставляться нові рекорди смертності від COVID-19 та фіксуються тисячі нових випадків захворювань. Згідно з результатами останнього соцопитування групи "Рейтинг", майже 36% дорослого населення в Україні не готові вакцинуватись від коронавірусу. 

На цьому тлі в соцмережах йде активна антивакцинаторська пропаганда проти вакцинації від коронавірусу та карантинних обмежень, в хід йдуть всі можливі засоби — конспірологічні теорії, антинаукові статті, карти із закладами для антивакцинаторів, юридична допомога та навіть звинувачення мера Києва Віталія Кличка в роботі на "глобалістів" та "тіньовий світовий уряд".

Журналісти Depo.Київ розбирались, як антивакцинатори намагаються обходити карантинні обмеження та ведуть свою пропаганду в соцмережах. 

Карти закладів для антивакцинаторів 

В соцмережах йде активна реклама з пабліками та картами із закладами, куди можна потрапити без сертифікатів про вакцинацію. Цей кейс можна розібрати на прикладі інстаграм-пабліка "Вільні. Куди піти без обмежень", де публікують місця, куди пускають без COVID-сертифікатів. 

скрін пабліка з картою закладів для антивакцинаторів 

Паблік з картою закладів для антивакцинаторів 

Зазначимо, що антивакцинаторський рух використовує в своїй пропаганді лозунги про волю людини та свободу вибору. А згаданий паблік також використовує символіку американського руху гіпі, який був популярним в 1960-1970-х роках, зокрема, кольори райдуги та знак миру "пацифік". Учасники цього руху в XX столітті виступали проти політики уряду США, наприклад, різко критикували війну у В'єтнамі.

Але повернемось до сьогодення і руху антивакцинаторів на тлі рекордної смертності від коронавірусу за весь період пандемії. На карті, яку створили антивакцинатори, можна знайти кафе та ресторани, спортзали, магазини, освітні заклади та інші послуги, куди можна потрапити без COVID-сертифікату. 

На карті є заклади в Києві, Броварах, Ірпені, Фастові, Маріуполі, Луцьку, Івано-Франківську, Львові, Вінниці та Одесі.

Карта із закладами для антивакцинаторів 

Карта із закладами для антивакцинаторів 

Варто звернути увагу на перший заклад в списку, який останнім часом став по-справжньому символом антивакцинаторського руху. Йдеться про ресторан Nebos в центрі столиці. Співробітники ресторану порушували карантинні обмеження, ігнорували масковий режим та соціальну дистанцію, а також відверто вели пропаганду антивакцинаторських ідей – щоправда, під "соусом" боротьби за права. На дверях ресторану вивісили табличку із написом "Простір вільних людей", яка запрошувала всіх відвідати заклад "незалежно від відсутності або наявності "маски" та "вакцинації". Вакцинацію ж в закладі назвали "участю в медичному експерименті". 

Ресторан Nebos

Табличка на ресторані "Nebos"

Одним з найактивніших лідерів антивакцинаторського руху та захисників ресторану "Nebos" став політик та активіст Дмитро Гнап, якого в 2019-му звинувачували у привласненні 15 тис. євро, які він мав перерахувати на потреби армії. Нещодавно з ним припинив співробітництво "24 канал", саме через антивакцинаторську позицію Гнапа.

В своїх дописах Гнап регулярно критикує вакцинацію, видаючи це за "боротьбу із корумпованими чиновниками", а також публікує вже згадані карти із закладами для антивакцинаторів. Приправляє свої дописи він сентенціями на кшталт порівняння політики вакцинації із всесвітом фільму "Матриця" (ілюзорним світом, де людьми правлять машини) і таке інше. 

Антивакцинатори – Дмитро Гнап

Приклад антивакцинаторського допису Дмитра Гнапа 

Рух антивакцинаторів не закінчується лише на створенні карт із закладами та роботою блогерів. В мережі створюють сайти із пропозиціями юридичної допомоги та "бази юридичних знань по протидії незаконним карантинним обмеженням в Україні".

На даних цих сайтах допомагають знаходити начебто законні підстави для відмови від вакцинації, носіння масок, карантинних обмежень, тощо. І таких сайтів в мережі, на жаль, безліч. 

скрін сайту з "юридичною допомогою" для антивакцинаторів 

Приклад сайту з "юридичною допомогою" для антивакцинаторів 

Як працює пропаганда антивакцинаторів 

В мережі є сотні пабліків, груп та каналів, в яких збираються антивакцинатори. Такі можна знайти у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі тощо. Журналіст Depo.Київ додався в одну з груп антивакцинаторів в телеграмі під назвою "Вакцинація – вільний вибір" та поспостерігав за антивакцинаторською пропагандою.

У цьому каналі учасники чату називають вакцинацію від коронавірусу "політикою утилізації населення", "терором", "геноцидом", "експериментом", тощо. Також в групі постійно кидають посилання на вже згадані карти із закладами для антивакцинаторів, юридичну допомогу та псевдонаукові статті в стилі "Нарешті нам розкрили правду про коронавірус" чи "Влада не зможе прикрити брехню про фейкову пандемію".

Почитавши чат декілька днів можна звикнути до нескінченного потоку абсурду, але іноді коментарі насправді можуть здивувати. Наприклад, одна з учасниць чату припустила, що мер Києва Віталій Кличко працює на "глобалістів", а закон про столицю хочуть ухвалити саме з цього приводу, щоб забрати владу в "ставленика глобалістів" Кличка. 

Приклад теорії про "глобаліста Кличка" 

Приклад теорії про "глобаліста Кличка" 

Також у чаті постійно розпосюджують відео блогерів-антивакцинаторів з істеричними заголовками про "диктатуру" та "геноцид", публікують так звані методички на кшталт "що робити, якщо вас змушують робити укол", а також рекламують канали з продажем сертифікатів про вакцинацію. 

скрін обкладинки з ютуб каналу антивакинаторів

скрін допису антивакцинаторів

Антивакцинатори в мережі

Тобто пропаганда антивакцинаторського руху полягає в постійному істеричному нагнітанні ситуації, щоб викликати в людей страх того, що щеплення небезпечне для їхнього життя. І у бій антивакцинатори кидають весь арсенал — псевдонаукові статті, перекручання, маніпуляції, виривання з контексту, конспірологічні теорії тощо.

Хто стоїть за антивакцинаторським рухом в Україні 

Нещодавно Центр протидії дезінформації про РНБО опублікував звіт за результатами аналізу інформаційного поля телеграм-каналів України, який підтвердив інформаційну операцію Росії, спрямовану на зменшення рівня вакцинації та зростання кількості смертей.

У звіті продемонстровано, як за допомогою мережі засобів масової комунікації, зокрема, у соціальних мережах та месенджерах, поширюються повідомлення про начебто негативні наслідки вакцинації. Акцентована увага на популярних нібито українських політичних телеграм-каналах, що пов’язані із РФ. Вони просувають деструктивні наративи за допомогою як публікацій, так і ботів у коментарях до них.

Те, що усі ці канали адмініструються з Росії – підтверджує також СБУ. Телеграм-канали просувають деструктивні наративи в Україні щодо вакцинації, при цьому адмініструються вони Росією. Також канали у своїх фейках посилаються на "дослідження Університету Джона Хопкінса". Насправді там подається статистика з ютуб-каналу під назвою Joel Smalley. У самому Університеті Джонса Хопкінса немає такого працівника. 

Також антивакцинаторські настрої підігріває РПЦ в Україні, яка виступає проти вакцин. Московський патріархат навіть організував мітинг під будівлею Верховної Ради 19 жовтня, куди учасники принесли плакати з гаслами "Вакцинація вбиває", "Ні медичним експериментам. Захистимо наших дітей". Також, як вважають організатори та учасники, вакцинація – гріх. Зазначимо, що ця ж церква у Росії, навпаки, закликає вакцинуватися, поширює інформацію про види вакцин, розвінчує міфи, пов’язані з ними, та зазначає, що щеплення не є гріхом.

Наостанок варто зазначити, що політика обмежень для невакцинованих громадян дає свої результати, адже декілька місяців тому категорично вакцинуватись не хотіли понад 50% населення України, коли сьогодні ця цифра знизилась до 36%. Зі збереженням обмежень та притомною інформаційною політикою щодо необхідності вакцинації незабаром Україна все ж має шанс щепити необхідну кількість людей для досягнення колективного імунітету. 

Читайте також: Двогодинні черги з катафалків: Фоторепортаж з-під стін київського крематорію

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme