Сортування відходів, забіг із фарбами і "перезапуск серця" у метро: Які найцікавіші проекти громбюджету у Києві

Киянам знову запропонували вже традиційну систему із виділення коштів на добру справу шляхом подання проектів через громадський бюджет 
 

Сортування відходів, забіг із фарбами і…

Цього року до голосування було допущено близько півтори тисячі проектів. Деякі з них мають бюджет в 50-70 тисяч гривень, деякі – кілька мільйонів. Зараз триває активне голосування за різноманітні проекти, а вже за тиждень розпочнуться підрахунки голосів. До 21 червня буде оголошено переможців. Depo.Київ зібрало найбільш цікаві проекти Громадського бюджету.

Забігаючи наперед, слід сказати, що, як і минулого року, в розділі "Освіта" майже усі проекти є локальними. Наприклад, встановити нові вікна у тій чи іншій школі, закупити комп'ютери для навчального закладу чи встановити новий ігровий майданчик у дитячому садочку. Тобто усі ці проекти нецікаві абсолютній більшості киян, окрім тих, чиї діти навчаються у школі чи дитсадку, про які йдеться в проекті. Тому ми навмисне не брали до уваги проекти з розділу "Освіта", адже закупівлею комп'ютерів для учнів чи встановленням нових вікон у школах чиновники мерії мають опікуватися і без громадського бюджету. Гроші на це є - останніми роками на освітні програми з міського бюджету виділяють мільярди гривень, але чомусь киян привчають "грати" в ігри з проектом громадського бюджету для встановлення вікна у школі.

Безпека 

У цьому розділі найбільше поданих проектів стосуються монтування на станціях метро автоматичних зовнішніх дефібриляторів. Встановити їх хочуть на усіх 52 станціях "підземки", для кожної є окремий проект. Загалом активісти, які створювали ці проекти, пишуть, що обладнання однієї станції дефібриляторами коштує близько 200 тисяч гривень. Тобто, щоб обладнати усі станції, потрібно близько десяти мільйонів гривень. А дефібрилятори дійсно потрібні, адже у метрополітені регулярно трапляються випадки, коли у пасажира може зупинитись серце. Зараз такий пасажир просто приречений на смерть, а автоматичний зовнішній дефібрилятор надасть шанс "перезапустити" серце, і людина залишиться живою. Для прикладу можна продивитися проект обладнання такими системами станції метро "Академмістечко".

Дороги і транспорт 

Тут можна виділити два проекти. Перший стосується окремих смуг для громадського транспорту. Автор проекту нагадує, що таких смуг у столиці є 22, але вони не завжди працюють. Мовляв, водії приватних автомобілів постійно використовують ці смуги для власних потреб, через що регулярно відстають від графіку автобуси і тролейбуси. Тому автор проекту пропонує наклеїти на громадський транспорт спеціальні наліпки, що будуть інформувати водіїв іншого транспорту про смугу для громадського транспорту. На цій наліпці буде містись інформація щодо штрафу в разі використання смуги для громадського транспорту. Звісно, немає гарантії, що цей проект виправить ситуацію і окремими смугами їздитиме виключно громадський транспорт. Втім, якісь прийоми в цьому напрямку потрібно застосовувати, адже варто визнати, що чиновники з мерії поки обмежились одним – намалювали окремі смуги і все. Та й фінансування цього проекту з наліпками на автобусах і тролейбусах не потребує величезних грошей – лише 150 тисяч гривень.

Ще один проект з розділу "Дороги, транспорт" покликаний навчити працівників комунальних підприємств, які працюють з людьми, надавати першу медичну допомогу. Насамперед це стосується працівників "Київпастрансу" та метрополітену. Також пропонується навчити першій допомозі працівників районних адміністрації та самої мерії. Автор проекту стверджує, що у Києві досить регулярними є випадки, коли через відсутність кваліфікованої першої меддопомоги люди просто помирають. А якщо комунальників навчити хоча б головним правилам дій в подібних екстренних випадках, то можна рятувати пасажирів у метро чи в автобусах, якщо з ними трапиться лихо. Проект буде абсолютно безкоштовним для всіх учасників тренінгів. Першочергові групи – водії громадського транспорту та працівники метрополітену, а також мотивовані кияни, вчителі, вихователі. Коштує проект близько 700 тисяч гривень.

Культура

В цьому розділі можна виділити проект арт-терапії для дітей з особливими потребами. На думку авторів, такі діти через арт-терапію зможуть подолати свої страхи і позбавитись відчуття ізольованості від суспільства. Загалом автори проекту кажуть, що медики лише виносять вирок дітям з особливими потребами, але ніхто з ними не займається. Крім цього різноманітні столичні гуртки теж не розраховані на таких дітей. Також автори проекту наголошують, що проблемі інклюзивної освіти приділяється незначна увага в межах загальноосвітніх шкіл та дошкільних навчальних закладів, позашкільний розвиток таких дітей все ще залишається поза увагою. Тому проект охоплює саме позашкільний розвиток та зайнятість дітей з особливими потребами. Очікується, що він може охопити більше двох тисяч дітей. Хоча і фінансування його затягне на більш ніж 800 тисяч гривень.

Екологія

У цьому розділі є одразу три дуже цікаві проекти. Наприклад, активісти з Відрадного відкрили свою міні-станцію сортування відходів. Автори проекту кажуть, що у столиці гостро стоїть питання із сортуванням відходів. Запит у кияни на це є, але не завжди є змога сортувати відходи, адже спеціальні контейнери є лише біля деяких будинків. Тому автори проекту пропонують реконструювати їхню міні-станцію із сортування сміття. Потрібно на це геть небагато грошей – близько 140 тисяч гривень.

Ще один проект, який потребує лише 70 тисяч гривень на фінансування, але є досить корисним – озеро Тельбін. Активісти хочуть відновити тут водні, підводні та берегові рослини, що значно покращить стан озера. Щоб вода стала чистою і була придатною для відпочинку, автори проекту пропонують посадити в озері Тельбін рослини-гідробіонти, які за рахунок біосинтеза запобігають процесам гниття і цвітіння води, за рахунок продукування біологічно активних речовин блокують розмноження патогенної і анаеробної мікрофлори у воді, а також поглинають шкідливі речовини з води.

В розділі "Екологія" є ще один цікавий проект, але він вже "коштує" більше мільйона гривень. Автори ініціативи нагадують, що вже й Дніпро почав потопати у смітті, а особливо, у пластику, який викидають кияни у головну річку країни. Тому активісти пропонують влаштовувати регулярні суботники задля очищення берегів Дніпра від бруду. Проте не зовсім зрозуміло, куди все ж таки мають витрачати цей мільйон гривень, який потрібен на реалізацію проекту.

Охорона здоров'я 

Цей розділ, як і минулого року "нашпиговано" купою проектів, які і так мають втілюватись у життя за бюджетні кошти. Наприклад, є безліч проектів із заміни ліфтів в тій чи іншій лікарні або встановлення метало-пластикових вікон. Втім, серед усіх цих "бюджетних" ініціатив можна виділити хіба що один – "Безпечне бактероцидне кварцювання в медичних амбулаторіях". Автори проекту пишуть, що в амбулаторіях сімейної медицини пацієнти і медичний персонал стикаються із загрозою захворіти через розповсюдження в повітрі збудників різних хвороб. Пропонується закупити для всіх 130 амбулаторій Києва бактероцидні рециркулятори з підставками закритого типу, які можна використовувати в присутності людей для знищення вірусів, бактерій, грибів, алергенів тощо. На усі ці пристрої для кварцювання потрібно близько 450 тисяч гривень. Щоправда, знову ж таки, незрозуміло, чому не зробити це за бюджетний, а не громадський кошт.

Спорт 

Тут можна виділити лише один проект – "Забіг з фарбами", адже усі інші проекти є фактично втіленням у життя того, що комунальні служби мають робити й так. Наприклад, відновлення дитячих майданчиків має відбуватись за ініціативи чиновників, але чомусь кияни мають усе це "вибивати" через громадські проекти. Тому зупинимось на ініціативі "Забіг з фарбами". Автори проекту вважають, що таким чином вони зможуть залучити більше молоді до активного образу життя. Захід складатється зі спортивної змагальної програми, забігу на дистанцію в п'ять кілометрів, веселого дозвілля та популіризації бігу в Україні. Проте на цей фестиваль потрібно майже 400 тисяч гривень.

Високі технології 

А в розділі IT взагалі багато цікавинок, але є два найбільш потрібних проектів. Наприклад, автор одного з них пропонує біля кожної водойми у столиці встановити спеціальний щит з назвою водойми та QR-кодом, відсканувавши який можна одразу побачити усю інформацію про об'єкт – від його історії до фауни і можливості купатися. Для реалізації даного проекту потрібно менше 400 тисяч гривень. Кошторисом проекту передбачено встановлення 100 інформаційних табличок.

Ще одні "просунуті" кияни пропонують створити для містян мобільний додаток "PetMap". В цьому додатку буде інформація про найближчі ветеринарні лікарні для вашого домашнього улюбленця. Крім цього в додатку буде інформація щодо місць для вигулу собак та можливості їх дресирування. Проте такий проект "коштує "360 тисяч гривень. 

Комунальне господарство 

Тут є досить цікавий проект з облаштування компостних контейнерів в Оболонському районі. Мабуть кожен з киян хоч раз у житті бачив, як двірники пізньої осені палять опале листя за будинком. Хоча цього категорично не можна робити. Тому автор проекту пропонує окрім листя збирати до спеціальних термокомпостних контейнерів рештки гілок, скошену траву та зав'ялі квіти для подальшої переробки їх у компост, як добрив для грунту. На втілення цього проекту потрібно трохи більше 70 тисяч гривень.

Громадянське суспільство 

Цього року на Куренівці відкриють дитяче автомістчеко. Тому автори проекту хочуть запровадити тут регулярні курси і лекції, щоб навчити дітлахів безпечному пересуванню на велосипедах. Вже з 14 років рухаючись на велосипеді підлітки є повноправними учасниками дорожнього руху. Та підготовка до виїзду на проїжджу частину дороги вкрай необхідна. Заняття розраховані на дітей від 5 до 12 років району та міста. Вартість проекту – трохи менше 100 тисяч гривень.

Публічний простір 

Тут можна виділити два проекти. Одна з ініціатив – обладнання Маріїнського парку лавками із сонячними батареями. На думку авторів проектів, заряду від цих батарей буде абсолютно достатньо, щоб кияни та гості столиці могли підзаряджати свої гаджети. Вартість такого проекту – 174 тисячі гривень.

Інший проект – створення міського тренувального центру для собак. Автор проекту пропонує створити інфраструктуру для тренування і тестування собак-терапевтів, службових собак для ветеранів АТО/ООС, людей з обмеженими можливостями, дітей з особливостями розвитку, даний проект покликаний виховувати собак, щоб вони стали справжніми компаньйонами для людей в яких є проблеми.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme