Новий ТРЦ та знищення Подолу: Ткаченко пояснив, чому не хоче віддавати Гостиний двір Києву

Міністерство культури та інформаційної політики звернулось до Фонду держмайна щодо передачі Гостиного двору міністерству

Надія Собенко
Журналіст розділу Depo.Київ.
Новий ТРЦ та знищення Подолу: Ткаченко п…
Фото: Facebook / Ігор Луценко

Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на Telegram-канал міністра культури Олександра Ткаченка.

"Задля збереження об'єкта просимо прийняти виважене державницьке рішення міську владу і безпосередньо очільника столиці Віталія Кличка та погодити таку передачу Гостиного Двору від Фонду Держмайна до сфери управління міністерства. Оскільки пам’ятка наразі має статус місцевої, саме КМДА, як орган охорони спадщини місцевого рівня, має ці повноваження", – йдеться у зверненні.

За словами Ткаченка, за пам’ятку протягом років боролась не мерія, а Київська міська громада та держава, зокрема, Фонд державного майна.

Він наголосив, що у міністерстві побоюються, що на місці Гостиного двору з’явиться черговий ТРЦ

"Подолу вже достатньо забудов-монстрів зовсім поруч, по вулиці Нижній Вал, 27-29, а також на Набережно-Хрещатицькій, 25. Та й не тільки їх. Таких адрес багато. Згадаємо Поштову площу та інвестиційний договір між КМДА й забудовником щодо будівництва ТРЦ", – написав Ткаченко.

За його словами, міська влада має певні зрушення у діалозі з громадськістю, однак досі не представила концепцію відновлення Гостиного двору.

"Міністерство ж за достатньо короткий період встигло розглянути кілька версій для культурного простору у межах відновлення Гостиного двору: як Музею сучасного мистецтва, так і культурного-креативного хабу. Під час перемовин з громадськістю та активістами було прийнято рішення про реалізацію Музею сучасного мистецтва у межах більш мобільного приміщення", – зазначив міністр.

Концепцію продовжують розробляти і найближчим часом міністерство разом з громадськими активістами її публічно презентують, Під час презентації буде озвучено локацію, де буде створять музей.

"Щодо концепції Гостиного двору – враховуючи будівельно-архітектурні можливості об'єкту в межах майбутнього відновлення пам’ятки буде реалізовано простір для культурно-мистецьких українських проектів, зокрема і для промоції креативних індустрій. І головне тут те, що Гостиний двір не перетвориться на черговий ТРЦ", – написав Ткаченко.

Він пообіцяв, що Мінкульт відновить Гостиний двір в усіх історичних елементах без надбудов і "пристосувань, коли на місці пам’яток з’являються хмарочоси".
 
Як тільки КМДА надасть позитивну відповідь на звернення Фонду держмайна – МКІП розпочне дві паралельні процедури:
 
1. Міністерство матиме усі правові підстави звертатись до суду щодо незаконного перебування охорони попередніх власників на території пам’ятки і їхнього негайного виселення.
 
2. МКІП розпочне фіналізацію концепції Гостиного двору з громадськістю та її публічну презентацію. Разом з розробкою науково–проектної документації для оперативного початку фінансування протиаварійних робіт.
 
"Позиція МКІП – змінити статус пам’ятки з місцевого значення на національний, але це можливо тільки за співпраці міста та держави. Ми до цього відкриті. Міністерство запропонувало місту реальний шанс врятувати Гостиний двір. Тож КМДА не треба зволікати і почати діяти на користь містян та гостей столиці", – наголосив Ткаченко.

Нагадаємо, екс-нардеп Ігор Луценко заявив, що міністерство культури та інформполітики в особі очільника Олександра Ткаченка остаточно заблокувало передачу Гостиного двору з державної власності у комунальну власність Києва.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко хоче створити у Гостиному дворі у Києві Музей сучасного мистецтва та культурний хаб.

1 лютого мер Києва Віталій Кличко звернувся до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, щоб уряд невідкладно ухвалив рішення про передачу Гостиного двору громаді столиці.

11 лютого Київрада ухвалила звернення до Кабміну щодо невідкладної та безоплатної передачі Гостиного двору у комунальну власність територіальної громади міста Києва.

Довідка: Гостиний двір – будівля, зведена на початку у 1809 році на Подолі у Києві. У серпні 2011 року Гостиний двір виключили з переліку памʼятників архітектури, у квітні 2012 року Київрада дала дозвіл на реконструкцію будівлі під торгівельно-офісний центр.

У наступні роки відбувалася боротьба за Гостиний двір у судах.

Гостиний двір стоїть без даху, вікон і штукатурки ще з зими 2013 року. У 2014-2016 суди скасували дозвіл на виконання будівельних робіт, після чого роботи припинилися. У 2018 році суд розірвав договір оренди і зобов’язав "Укрреставрацію" повернути будівлю – пам’ятку архітектури "Гостинний двір" Регіональному відділенню ФДМУ по місту Києву.

Передбачалося, що для початку консерваційних робіт та подальшої реставрації Фонд держмайна має передати Гостиний двір на баланс міста.

Київська міська рада кілька разів звернулася до Кабінету Міністрів із проханням передати на баланс столичної громади цю будівлю із зобов’язанням зберегти за нею функцію культурного закладу і не приватизовувати.

Наприкінці 2019 року Мінкульт – тоді ще очолюваний Володимиром Бородянським – заявляв, що не зацікавлений у тому, щоби брати в державне управління Гостиний двір, мовляв, вирішувати долю будівлі має у першу чергу громада Києва.

Восени 2020 року та сама "Укрреставрація" у зверненні до прем’єр-міністра Шмигаля запропонувала приватизувати Гостиний двір і розмістити там "громадські та культурно-мистецькі об’єкти".

 

Читайте також: Роки очікування заради знищення: Чи стане Гостиний двір черговим ТРЦ часів Кличка

 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme