Роки очікування заради знищення: Чи стане Гостиний двір черговим ТРЦ часів Кличка
Історія з реконструкцією одного з символів Контрактової площі триває вже 9 років, але за цей час запустити оновлення історичної пам'ятки Подолу так і не вдалося
- Київ
-
22 лютого 2021 11:00
На останній сесії Київради 11 лютого депутати звернулися до Кабміну з проханням передати Гостиний двір в комунальну власність столиці. Паралельно мер Віталій Кличко звинував Міністерство культури в саботажі – мовляв, у відомстві Олександра Ткаченка затягують реконструкцію пам'ятки та Контрактової площі.
Історія навколо історичної будівлі на Подолі триває вже майже 10 років. Depo.Київ нагадує, що відбувалося навколо Гостиного двору і яким він може бути після реконструкції Кличка.
Історія споруди: 180 років народження
Гостиний двір є монументальним торговим комплексом на Контрактовій площі. Його перший варіант був зведений у 1809-1813 роках за проєктом петербурзьського архітектора італійського походження Луїджі Руска. Планувалось, що будівля завдовжки 122 метри та завширшки 65 метрів буде оточена арковими галереями, у кожній арці буде торгова крамниця. Таким чином, на фасаді першого поверху мало бути розміщено 56 лавок, ще 40 лавок додавалось у внутрішній галереї, позаяк у самому дворі, куди вели шість проїздів, мав розміститись торговий ринок. На другому поверсі планували розмістити 108, вести туди мали чотири сходові марші в кутових частинах Гостиного двору.
У вересні 1809 року був закладений фундамент, і за два роки встигли частково звести стіни першого поверху. Масштабна пожежа 9-11 липня 1811 року внесла свої корективи: гроші були перекинуті з будівництва на відновлення знищеного Подолу. Війна 1812 року знову "обрізала" фінансування, тож вирішено було лише накрити перший поверх дахом і запускати будівлю в експлуатацію, як є.
У такому вигляді Гостиний двір проіснував перші 15 років. У 1828-1833 роках об'єкт перебудували за проєктом Андрія Меленського. Будівлю лишили одноповерховою, адже зведення другого київська громада осилити не могла, проте Двір набув рис завершеності. Щоправда, легкий оригінальний ампір став важчим, натомість будівля обзавелсь карнизами, аттиком та новим дахом. Розмістилося у ній 52 лавки.
Гостинний двір, орієнтовно кінець ХІХ століття
В середині ХІХ століття Гостиний двір потроху змінював свій вигляд на догоду торговцям – ними були на свій смак змінені фасади, замуровані аркові галереї, всередині магазинів надбудовані другі поверхи. На початку ХХ століття деформація Двору на догоду власникам крамниць продовжилась: більшість з них добудувала горища, які стали повноцінним другим поверхом, що, втім, не додавало будівлі гармонійності.
Наступна хвиля перебудов прийшлась на 1920-ті: на дворі розквіт НЕП (нова економічна політика, – ред.), Гостиний двір залишався торговельним комплексом, і в цей період автентичні архітектурні риси були змінені ще більше, а надбудови остаточно зіпсували історичний вигляд фасаду. У 1930 році в первісному вигляді збереглася тільки одна арка.
Гостинний двір, орієнтовно 1940-ві роки
Після Другої світової війни будівля Гостиного настільки занепала, що, згідно з Генеральним планом 1947 року, мала бути знесена. У цей час споруду використовували в якості товарної бази. Зрозуміло, що збереженню комплексу це не сприяло. Втім, у 1955 році Гостиний двір ненадовго привели до ладу та навіть забезпечили старовинними вивісками – для зйомок фільмів "Матір" Марка Донського та "Матрос Чижик" Володимира Брауна.
У 1970-х роках, на тлі зростання інтересу до київської старовини, архітектори Валентина Шевченко та Юрій Лосицький склали проєкт оновленого двоповерхового Гостиного двору на основі першопочаткового креслення Луїджі Руска, яке було знайдене в Ленінградському архіві. Спочатку планувалося будівництво другого поверху на оригінальному першому та оновлення будинку зсередини. Проте перед стартом робіт були проведені інженерно-технічні дослідження, які виявили погану якість розчину, що скріплював цеглу – вона ж, на відміну від цементу, якраз була якісною. Через загрозу руйнування фундаменту було ухвалено рішення про повний демонтаж будівлі та відбудовування з нуля за оригінальним проєктом.
Будівництво нового Гостиного двору. У лівій частині кадру видно залишки старого Двору
На початку 1980-х років старий Двір був знесений. У 1985 році була зведена перша частина Гостиного двору, а саме його північно-східне крило. Там розмістилася Державна архітектурна бібліотека ім. Заболотного. Останню частину старої будівлі з боку фонтану "Самсон" остаточно знесли в 1987 році.
Як і під час будівництва у ХІХ столітті, відновлення Гостиного двору спіткали проблеми з фінансуванням, спричиненині надзвичайними подіями. Через катастрофу на Чорнобильскій АЕС частину коштів перенаправили на ліквідацію аварії, і тому роботи завершились тільки перед самим розвалом СРСР, у 1990 році. Таким чином, від першого проекту Руска до його фактичної реалізації вже у будівлі Валентини Шевченко минуло майже 180 років.
У березні 1994 року Гостиний двір передали в оренду ПАТ "Спеціальне науково-реставраційне проєктне будівельно-виробниче підприємство "Укрреставрація". Орендар взяв на себе зобов'язання зберігати будівлю в належному стані, але стан Гостиного двору ставав гіршим і гіршим.
Гостиний двір у 1990-х Фото: Pastvu
13 квітня 2007 року уряд Віктора Януковича ухвалив рішення про передачу Гостиного двору до сфери управління Державного агентства з інвестицій та інновацій для розміщення центрального апарату Агентства. 27 лютого 2008 року Кабмін Юлії Тимошенко скасував це рішення.
До травня 2012 року в Гостиному двору розташовувались магазини, бари, банк, Київський академічний драматичний театр на Подолі, науковий інститут, ПАТ "Укрреставрація", сауна, а також Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека ім. Заболотного.
Дев'ять років очікування
У серпні 2011 року Кабмін Миколи Азарова виключив Гостиний двір з Державного реєстру пам'ятників архітектури. А навесні 2012 року Київрада надала дозвіл на розробку проєкту землеустрою ТОВ "Укрреставрація" для проведення "реконструкції" Гостиного двору, а фактично – перетворення його в торговельний центр. Керівником "Укрреставрації" є Дмитро Ярич, який працював юристом у дружини Андрія Кравця, наближеного до президента втікача Віктора Януковича – Кравця називали "завгоспом" власника Межигірря.
Проєкт "реконструкції" підготував архітектор Андрій Миргородський. У двоповерхової споруди мав бути зміцнений фундамент для протидії вібрації від поїздів метрополітену. Внутрішнє подвір'я планували накрити скляним дахом, горище – перетворити на третій поверх з вікнами, які виходитимуть усередину. Також мали додатись центральні ворота, а зовнішні галереї мали бути засклені. Хоча початково забудовник обіцяв появу "культурно-торгового центру", швидко стало зрозуміло, що складову "культурно-" з цієї конструкції варто прибрати, а от "офісний" додати.
Проєкт реконструкції 2012 року
Проєкт реконструкції 2012 року
Архітекторка Валентина Шевченко тоді заявляла, що споруда Гостиного двору має бути захищена державою та виступила проти проєкту реконструкції, запропонованого Київраді Миргородським. Ворожо зустріли ідею і опозиційні місцеві депутати та київська громада. Рішення викликало обурення активістів, зокрема представників організацій "Збережи старий Київ" та "Право на місто", які почали безстрокові акції протесту в Гостиному дворі, виступаючи за повернення споруді статусу пам'ятки архітектури і проти її перетворення на торговельний центр. А 26 травня активісти провели "альтернативне святкування Дня Києва", під час якого зайняли внутрішній двір споруди, який до того був закритим для відвідувачів. У дворі був створений своєрідний арт-простір з концертами, виставками та іншими культурними заходами.
Арт-заходи в Гостиному дворі Фото: eSina Askandarova
Забудовники не збирались відступати: 1 червня близько 30 "титушок" (тоді цей термін не використовувався – Вадим Титушко прославиться лише наступного 2013 року, – ред.) напали на захисників Гостиного двору. В той же день представники "Укрреставрації" почали заварювати вхід до внутрішнього двору будівлі, де перебували активісти, які хотіли провести тоді вечір бардівської пісні.
У серпні 2012 року Віктор Янукович виключив Гостиний двір з Переліку пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації, а вже 20 вересня Київрада передала в оренду "Укрреставрації" земельну ділянку для "реконструкції" Гостиного двору.
Взимку 2013 року в Гостиному дворі сталася пожежа, яка знищила покрівлю будівлі. Тоді нардеп Олександр Бригинець заявляв, що це навмисний підпал для того, щоб прискорити реконструкцію з боку забудовника.
Пожежа в Гостиному дворі Фото: Сергій Мельниченко
18 лютого біля Гостиного двору відбулась чергова сутичка між активістами та людьми забудовника. Тут вже прославився столичний "Беркут": не звернувши увагу на бійців забудовника, спецпризначенці жорстко розігнали мітингувальників, ще й затримали декого з них. Таким чином, безстрокова акція, що тривала майже 9 місяців, була насильно згорнута, хоча боротьбу за Гостиний двір це не припинило.
Розгін "Беркутом" захисників Гостиного двору. Фото: Зберегти Гостиний двір
Тодішня влада для проформи обіцяла "розібратися", дехто з беркутівських керівників був відсторонений на час службової перевірки. І тільки у червні 2019 року Генеральна прокуратура повідомила про підозру колишньому командиру міліцейського полку підрозділу "Беркут", його заступникові, а також начальнику відділу охорони громадської безпеки одного з райуправлінь столичної міліції, у зв’язку з розгоном захисників Гостиного двору у лютому 2013 року.
Розгін "Беркутом" захисників Гостиного двору. На землі – Олександр Бригінець (тоді – народний депутат від "Батьківщини") Фото: Зберегти Гостиний двір
Після перемоги над активістами забудовник взявся стаханівськими темпами нищити Гостиний двір. З весни 2013-го внутрішні приміщення були зруйновані, будівля лишилась без даху і вікон, натомість всередині почали добудовавувати "додаткові площі" за проєктом Миргородського. Зупинилось це лише з перемогою Революції Гідності і втечею регіоналівської верхівки з країни. За цей час будівля була перетворена на незахищену від впливу зовнішніх чинників коробку, і в цьому плачевному стані вона досі і перебуває: ні забудовник, ні місто, ні центральна влада не зробила нічого, аби законсервувати чи бодай якось вберегти символ Контрактової площі від руйнування.
Влітку 2014 року Київський апеляційний суд скасував рішення Київради про виділення земельної ділянки забудовнику під реконструкцію Гостиного двору. У листопаді 2015 року Окружний адміністративний суд визнав постанову уряду Азарова про виключення будівлі зі списку пам'яток архітектури незаконною. На початку 2016 року Київський апеляційний адміністративний суд повернув Гостиному двору статус пам'ятки національного значення.
Гостиний двір, сучасний вигляд. Видно змінені внутрішні простори, забетонований внутрішній двір з новими конструкціями Фото: Вікіпедія
В 2018 році суд зобов'язав "Укрреставрацію" повернути будівлю Гостиного двору Фонду держмайна. Тоді ж Віталій Кличко заявив, що влада столиці очікує передачі будівлі на баланс міста для того, щоб привести її в належний стан. Проте не все так добре, як може здатись зі слів міського голови.
Гостиний двір Кличка: Миргородський повертається
Проєкт нової реконструкції Гостиного двору ще у 2015 році розробила майстерня "Проєктні системи ЛТД" все того ж Андрія Миргородського. Автор скандального проєкту 2012 року запевняє, що його ідеї актуальні і сьогодні.
Новий проєкт Миргородського. Від старого Гостиного двору не лишається нічого
Згідно з новим старим проєктом, від Гостиного двору має лишитись ще менше, ніж обіцяли в 2012-му. Будівля матиме вже чотири рівні, а підвал має стати супермаркетом. На першому поверсі та у накритому скляним ковпаком внутрішньому подвір'ї обіцяють проводити публічні заходи. В будівлі хочуть розміститти банки, кафе та магазини. На другому поверсі планується облаштування магазинів одягу, електроніки та зони коворкінгу.
Таким чином, про повернення місту оригінального Гостинного двору за проєктом Луїджі Руска – Валентини Шевченко навіть не йдеться. Нинішні "реконструктори" під прикриттям місцевої влади та мера Віталія Кличка збираються реалізувати давню забаганку регіоналів і "подарувати" столиці замість пам'ятки архітектури черговий ТРЦ з офісами.
За словами автора проєкту, всі роботи з реставрації будівлі можна завершити за півтора роки. Ралізації проєкту Миргородського обійдеться столиці в 10-15 мільйонів доларів – якщо рахувати за курсом 2013 року. Враховуючи інфляцію за 8 років, то сума може бути значно більшою.
Дивіться також: Як виглядав Гостиний двір у 1970-х
Як щастить "улюбленому архітектору" Кличка
Варто розповісти детальніше про автора проєкту реконструкції. Ним виступає компанія "Проєктні системи ЛТД" колишнього депутата Київради, екс-заступника голови постійної комісії з питань містобудування та архітектури Андрія Миргородського.
Попри те, що Миргородський – боєць старої домайданної гвардії, його майстерня прекрасно почувається і після втечі головних "регіоналів". І навіть краще, адже за Кличка у компанії Миргородського настав "золотий час": вона раз за разом виграє багатомільйонні тендери від міської влади на проєктування багатьох відомих та навіть скандальних об'єктів у Києві і реалізовує те, про що за "регіоналів" тільки мріяла. Серед них – скляний пішохідно-велосипедний міст між Аркою дружби народів та парком Володимирська гірка (нова варіація старого проекту родом з початку 2010-х), проєкт меморіалу жертв Голодомору, благоустрій території Труханового острову та гігантський флагшток на Печерську біля "Батьківщини-Матері". На черзі – нові великі будівництва: канатні дороги від Арки дружби народів до Труханового острова та Поштової площі (також проект часів "регіоналів") та пішохідного місту на Оболонський острів, в народі вже прозваного "аскаридою".
Всі ці проекти активно просуває та піарить мер столиці Кличко, то ж в тому, що вони будуть реалізовані за гроші міста чи з допомогою чергових невідомих "меценатів", сумніватися особливо не доводиться. При цьому варто зазначити, що про реставрацію – тобто збереження – історичної пам'ятки навіть не йдеться. Всюди розхвалюється саме реконструкція – використання коробки Гостинного двору з добудовами, перебудовами і максимальним збільшенням торгових площин. За іронією долі, це повторює процеси сторічної давнини, коли торговці до невпізнаваності змінювали на власний смак – точніше, несмак – першу, одноповерхову версію Двору.
Враховуючи те, наскільки часто "Проєктні системи ЛТД" виграють тендери на проєктування від столичної влади, можна майже зі 100% впевненістю стверджувати, що саме проєкт Миргородського буде реалізований в разі передачі Гостинного двору місту. У "Фейсбуці" та деяких ЗМІ вже з'явились публікації з нахвалюванням реконструкції пам'ятки архітектури. І цьому заважає лише міністр культури Олександр Ткаченко. Поки що.
Війна між Кличком і Ткаченком
Наприкінці січня Віталій Кличко звернувся до прем'єра Дениса Шмигаля з проханням втрутитись в ситуацію навколо Гостиного двору та передати його на баланс міста. Він запевнив, що місто готове провести реконструкцію будівлі та створити в ній сучасний громадський простір та музей Києва (не згадуючи про те, що Гостинному двору потрібна не "реконструкція", а нормальна фахова реставрація і відбудова).
У своєму зверненні Кличко звинуватив Міністерство культури та його очільника Олександра Ткаченка в блокуванні рішення про передачу Гостиного двору. Мер стверджує, що всі ініціативи Мінкульту спрямовані на замороження ініціатив міської влади щодо відновлення об'єкта.
Ткаченко, у свою чергу, також звернувся до Шмигаля із закликом передати Гостиний двір на баланс Мінкульту для того, щоб створити там музей сучасного мистецтва та культурний хаб. Свою пропозицію він аргументував тим, що хоче зберегти Гостиний двір від долі чергового торгового центру в історичному центрі столиці.
Міністр культури висловив сумнів у тому, що міська влада планує зробити з Гостиного двору культурний хаб. Він підкреслив, що КМДА й досі не опублікувала проєкт концепції будівлі після реконструкції.
Крім того, Ткаченко запропонував укласти меморандум між КМДА та міністерством, у якому влада пообіцяє створити в Гостиному дворі культурний хаб та музеї. На що Кличко повідомив, що меморандум вже був підписаний, але Мінкульт його начебто "загубив".
Тож поки що питання із балансоутримувачем Гостиного двору – а відповідно, і переможцем чергового тендера – досі не вирішене. І це єдиний шанс Гостиного двору не стати черговою остаточно знищеною пам'яткою на мапі Києва часів Віталія Кличка.
Всі новини Києва читайте на Depo.Київ
Всі новини на одному каналі в Google News
- 20:33Favbet Foundation оголошує у Києві набір на безкоштовну секцію самбо для дітей військовослужбовців і ВПО ФОТО
- 19:13Військовий розповів, як Алла Ландар і її фірма “Петро Великий” знущаються з пам’яті загиблих
- 21:28Столичні поліцейські в міжрегіональному наркокартелі вилучили понад 5 тонн заборонених речовин (ВІДЕО) Відео
- 17:26Було сумно: У Борисполі чоловік викликав поліціянтів, щоб випити з ними чаю
- 17:16Кличко передав батальйону "Свобода" партію допомоги від громади Києва ФОТО
- 14:43 Зеленський відреагував на російській удар міжконтинентальною балістичною ракетою Відео
- 13:56Допомога ветеранам: Київ додатково оплачуватиме виготовлення протезів високої функціональності та комфорту, - Кличко
- 22:11I рівень небезпеки: У низці областей 21 листопада синоптики прогнозують дощ та мокрий сніг
- 21:19Чому модульна концепція бронежилетів є важливою у сучасній війні Актуально
- 18:52Кличко перевірив роботу міського Ситуаційного центру протидії загрозам і показав, як він працює
- 17:49"Приберемо гаражі, завершимо туристичний маршрут і ніякого іншого будівництва", – секретар Київради про Пейзажку Відео
- 11:25 ППО збила 56 із 122 ворожих БпЛА та 2 з 6 ракет в ніч на 20 листопада
- 10:58Ворог атакував дронами столицю: Уламки впали в двох районах
- 10:20СБУ затримала баристу з Вінниці, що коригував удари по Києву та намагався вчинити диверсії на залізниці ФОТО
- 09:55В Києві відбудуться безпекові навчання: В місті встановлять блокпости, перевірятимуть транспорт та документи
- 09:35На Київщині через атаку дронів пошкоджені дитсадок, школа і магазини
- 20:03Військовий поскаржився на працівницю "УЗ" за перегляд російських серіалів на робочому місці: у компанії відреагували
- 12:4117-річного одесита, що вчинив теракт у Києві, затримали правоохоронці ФОТО
- 09:56Уламки збитих на Київщині дронів впали за межами населених пунктів