Платіжка без гальм: Як киянам накрутили додаткові сотні гривень за опалення

Незважаючи на аномально теплий січень, киянам прийшли платіжки за опалення, наче на вулиці потужні морози
 

Платіжка без гальм: Як киянам накрутили…
ФОТО: Depo.ua

Усі кияни вже отримали платіжки за опалення квартир, яке використано у січні. А тому останній тиждень соціальні мережі просто гудуть стосовно шалених нарахувань. Більшість містян скаржаться, що у порівнянні з груднем 2019 року за опалення надійшли рахунки на 25-30% більші, а бувають випадки, коли нарахування збільшились навіть на 50%, а то і на 100%. 

Загалом по Києву спостерігається тотальний різнобій у нарахуваннях за використане опалення. Наприклад, є мешканці квартир площею 21 кв. м, яким надіслали рахунок за теплі батареї на 973 гривні. В той самий час є приклади у Києві, де за квартиру площею в два рази більше надійшла платіжка на 1024 гривні. 

Таким чином, є у місті квартири, де за опалення в січні нарахували вдвічі більшу суму, ніж за опалення у грудні. 

Причому, багато киян вже благають не кочегарити так сильно батареї, адже зима дуже тепла і людям доводиться сплачувати за опалювання повітря на вулиці, коли відкриваються вікна у квартирі від задухи. 

Є навіть містяни, яким за опалення квартири на 30 "квадратів" нараховують 1500 гривень за опалення. Проте і це не рекорд. На Троєщині є будинки, де за квартиру у 80 кв. м нарахували 4000 гривень. 

зважаючи на усе це, у багатьох містян виникає логічне питання: які платіжки будуть, якщо у лютому все ж вдарять морози, наприклад, -20 °С ?

Ці платіжки наштовхують на думки, що взагалі немає єдиної системи нарахування за опалення. Як бачимо, при однакових площах квартир платіжки можуть відрізнятися на сотні гривень. Показовою є історія з будинком №4 на вулиці Петра Панча. Тут у порівнянні з груднем 2019 року мешканцям за опалення доведеться викласти на 50% більше. За грудень минулого року мешканці трикімнатних квартир у цьому будинку отримали за опалення квитанції на трохи більше ніж 1100 гривень. З огляду на те, що трикімнатна квартира у цих будинках має площу близько 65 "квадратів", виходить, що за один квадратний метр мешканці сплачували трохи менше 18 гривень. Це підтверджує також графік на сервісі teplo.org.ua, де можна відслідкувати нарахування за опалення в усіх будинках міста. 

А от за січень 2020 року мешканцям будинку №4 на вулиці Петра Панча вже рахуватимуть майже 27 гривень за квадратний метр опалювальної площі. Таким чином, платіжка за опалення трикімнатної квартири вже буде коштувати більше 1700 гривень, а це майже плюс 600 гривень у порівнянні з груднем. У відсотках це – подорожчання більш ніж на 50%.

Дивує те, що в цьому будинку чомусь вирішили кочегарити по повній програмі протягом січня, адже за грудень увесь будинок спожив трохи більше 63 Гкал тепла, а от у січні споживання склало вже майже 92 Гкал. Хоча середньомісячна температура складала що у грудні 2019 року, що у січні 2020 року більше 0°С.  Таким чином за січень цей будинок чомусь спожив на третину більше тепла ніж у грудні 2019 року. Хоча, погодьтеся, потреби в такому різкому відкриванні вентилів з опаленням явно не було, адже мінусові температури фактично не спостерігались протягом січня. 

Крім цього навіть за січень 2019 року, коли середньомісячна температура складала майже -5°С морозу, будинок споживав 66 Гкал, а не 92 Гкал, як у січні 2020 року за плюсової середньомісячної температури. 

У свою чергу, у комунальників, як завжди знайдуться відповіді на усі питання. Наприклад, у "Київтеплоенерго", яка дає тепло в квартири містян, натякають, що кияни й так мають радіти, адже за січень вартість однієї Гкал опалення зменшилась на 18% у відношенні до базового тарифу. Мовляв, тепер, згідно постанови Кабміну, вартість опалення щомісяця може "плавати", адже змінюється вартість газу, який потрібно, щоб виробляти опалення для квартир. Наприклад, у грудні 2019 року газ був дешевшим і знижка за опалення була на рівні 22%, а у січні газ трохи подорожчав і вже знижка за опалення складає 18%. Хоча в реальних цифрах ці 4% різниці майже не відчутні, адже по факту одна Гкал опалення у грудні коштувала 1290 гривень зі знижкою, а в січні – 1356 гривень. Тобто різниця склала лише 66 гривень на одній Гкал, але більшості містянам до платіжок за січень докинули сотні гривень.

Проте у "Київтеплоенерго" є відповіді і на ці питання. Мовляв, у порівнянні з груднем у січні середньомісячна температура впала на 2°С, а тому будинки почали споживати більше тепла.

Втім, таке незначне зниження температури все ж призвело до випадків, коли містянам наполовину збільшили споживання будинками опалення. Знову ж таки приклад будинку №4 на вулиці Петра Панча, де за грудень увесь будинок спожив близько 63 Гкал опалення, а вже у січні – майже 92 Гкал.

Розглянемо процес нарахування за опалення ще на одному прикладі. Киянка Ірина пише, що мешкає на вулиці Зодчих і за грудень їй надійшла платіжка за опалення на 785 гривень.

Враховуючи, що у грудні вартість однієї Гкал тепла складала 1290 гривень, то виходить, що квартира киянка спожила за той місяць близько 0,6 Гкал опалення. За січень їй надіслали платіжку за теплі батареї вже на 1477 гривень. Враховуючи, що у січні одна Гкал опалення коштувала 1356 гривень, то виходить, що за січень її квартира спожила вже майже 1,1 Гкал опалення. Таким чином комунальники почали вдвічі потужніше опалювати цей будинок на вулиці Зодчих лише тому, що середньомісячна температура повітря впала лише на 2°С.  Логічно, що кияни з острахом вже чекають платіжки за лютий, адже цього місяця кілька днів була мінусова температура повітря, а тому середньомісячна теж знизиться у порівнянні з січнем і груднем. Таким чином комунальники можуть відкрити вентилі з подачі опалення ще більше. Мовляв, холодно на вулиці і вас, кияни, ми зігріємо так як потрібно. 

Але ж комунальники залишають за собою ще один козир щодо пояснень за драконівські платіжки. На їхню думку, те що вони збільшились у геометричній прогресії може ще бути пов’язаним з датою зняття показань лічильників. Ці показання знімають в останню декаду кожного місяця. Але буває так, що один місяць показання можуть зафіксувати 23 числа, а наступного місяця – 28 числа. Виходить, що до розрахунку за опалення інколи береться не календарний місяць, а сама кількість днів від останнього зняття показань і до наступного. Тобто інколи нараховують за опалення за 35 днів, а не за 31.

Як бачимо у всьому цьому залишається більше запитань аніж є відповідей. Наприклад, рядовим киянам абсолютно не зрозуміло, навіщо було збільшувати потужність опалення у січні фактично наполовину, якщо холодним цей місяць явно не був. Та й загалом поточна зима є чи не найтеплішою за останні роки і насправді морозних днів і ночей за усю зиму було від сили з десяток-двадцяток, а в усі інші дні і ночі на вулиці була плюсова температура повітря. Проте, якщо подивитися на платіжки, таке враження наче у Києві лютували морози наче Північному полюсі. Знову ж таки, є безліч випадків, коли будинки цієї зими чомусь почали споживати набагато більше Гкал для опалення, ніж за попередні зими. 

Якщо подивитися на графік споживання опалення у будинку №3 на вулиці Івашкевича, то можна побачити, що за січень 2020 року в цьому будинку було найвище споживання опалення ніж у різні місяці попереднього опалювального сезону. Причому, що у січні минулого року середньомісячна температура була на рівні  майже -5°С морозу, а в січні цього року лише 0,8°С. Не інакше як парадоксом це не назвати, адже зима набагато тепліша, а опалення використовується набагато більше. 

Тобто загалом усі ці ігри зі знижками не дають обіцяного чиновниками результату. У багатьох будинках відкрутили вентилі, що подають опалення, і фактичні нарахування Гкал на кожну квартиру є набагато більшими ніж минулими зимами. Усе це нагадує якийсь Радянський Союз, де деякі продукти харчування давали, як тоді казали, "в навантаження". Наприклад, купуєш кіло апельсинів, а тобі "в навантаження" дадуть ще гнилих яблук, які ніхто не хоче купувати. А без "навантажених" яблук апельсини тобі ніхто не продасть. Так і з опалення у багатьох київських будинках. Якщо вже вам дають знижку, то можна "довантажити" кілька десятих Гкал. І байдуже, що зима така наче осінь чи весна, коли можна кочегарити хоча б на середньому рівні.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme