Подорожчання проїзду в Києві: Чи підвищать тарифи в транспорті та як відбуваються розрахунки

Враховуючи заяви чиновників КМДА, транспортних аналітиків та численні публікації в ЗМІ, напрошується висновок, що подорожчання проїзду в столичному транспорті — питання вирішене

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Подорожчання проїзду в Києві: Чи підвища…
Фото: tov_tob.livejournal.com

Тема продорожчання проїзду в наземному громадському транспорті столиці, міській електричці та метрополітені не вщухає останній місяць — після того, як співробітники КП "Київпастранс" та "Київський метрополітен" вийшли під Київраду з вимогами підвищити вартість разового проїзду в метро до 21 грн, в трамваях, автобусах та тролейбусах — до 25 грн, а в міській електричці — аж до 79 грн.

Журналісти Depo.Київ розбирались, як відбуваються розрахунки тарифів в комунальному громадському транспорті та чи варто очікувати подорожчання вартості проїзду найближчим часом.

З чого все почалось 

На початку травня співробітники КП "Київський метрополітен" і КП "Київпастранс" попросили столичну владу виділити кошти з бюджету або переглянути тарифи на проїзд. 

"Виклики пандемії серйозно вплинули на нашу роботу за останні два роки. Ми бачимо два можливих шляхи розв'язання цієї ситуації: підтримка коштами міського бюджету або перегляд існуючого тарифу на перевезення пасажирів", – йшлося у вимогах транспортників.

Згідно з розрахунками, економічно-обґрунтований тариф на 2021 рік становить 21,05 грн. У метро наголосили, що з початку пандемії пасажиропотік значно скоротився (з 495 млн 339 тис. пасажирів у 2019 році до 279 млн 484 тис. пасажирів у 2020 році і до 85 млн 163 тис пасажирів за чотири місяці 2021 року).

За підрахунками Київського метрополітену та "Київпастрансу", економічно-обґрунтований тариф на проїзд у метро становить 21,05 грн, у наземному транспорті — 25,18 грн, а в міській електричці — 78,90 грн.

Київський метрополітен

Що кажуть можновладці 

Наприкінці травня міський голова столиці Віталій Кличко заявив, що проїзд у транспорті, скоріш за все, подорожчає, але вартість квитка буде нижчою за 20 грн. 

"Профспілки приходили з проханням підвищити тариф. Звучали і 25 грн, і 20 грн за проїзд. У нас дійсно є проблема. На сьогодні проїзд у Києві найдешевший у Європі, і ми бачимо, що мери інших міст підняли проїзд. У нас транспортна галузь дотаційна – майже 3 млрд грн ми дотуємо", – сказав він.

За словами мера, місто не буде підвищувати ціни на проїзд без економічного обгрунтування: "Будемо розбирати це на молекули і презентувати. Одне можу сказати, що тема підвищення тарифу назріла, але можу гарантувати, що до 20-25 грн піднімати ми ні в якому разі не плануємо. Я не виключаю, що підвищення буде найближчим часом, але однозначно зробимо так, щоб це підвищення не вдарило сильно по людях". 

Мер відмовився назвати хоча б приблизну вартість проїзду, але зазначив, що подорожчання варто очікувати вже цього літа. Кличко наголосив, що місто продовжить дотувати транспортну галузь: "Ми будемо робити дотацію з бюджету, щоб ця ціна (проїзду, – ред.) була сприятлива для тих людей, які користуються транспортом".

Аналогічні заяви щодо подорожчання проїзду після економічного обґрунтування нових тарифів робили заступники Кличка Микола Поворозник та Валентин Мондріївський. Заступниця начальника "Київського метрополітену" Наталка Макогон заявила, що подорожчання проїзду в метро неминуче, але пообіцяла, що новий тариф буде компромісним. 

Таким чином, міські чиновники всіляко натякають на подорожчання проїзду найближчим часом, але роблять це доволі обережно, посилаючись, в першу чергу, на економічне обґрунтування нової вартості проїзду.

Громадський транспорт у Києві може подорожчати

Як розраховують проїзд та чи очікувати подорожчання — відповідає КМДА

Журналісти Depo.Київ надіслали інформаційний запит до КМДА з проханням пояснити, як відбуваються розрахунки нової вартості проїзду в муніципальному транспорті та чи варто очікувати подорожчання тарифів найближчим часом.

В столичній владі нам повідомили, що встановлення нових тарифів на проїзд у транспорті відбувається після видання відповідного розпорядження КМДА, відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування", "Про міський електричний транспорт" та "Про автомобільний транспорт".

Розрахунок тарифів на проїзд в громадському транспорті здійснюють профільні комунальні підприємства на основі наказів Мінстрансу та Мінінфраструктури України про порядок формування вартості проїзду в метрополітені, автомобільному та електричному транспорті. 

Виходячи з вищезгаданих документів, розрахунок тарифів здійснюється відповідно до запланованих на рік обсягів роботи транспорту, кількості перевезених пасажирів, планових витрат, прогнозованих цін на паливо та електроенергію, розрахунків щодо виплати зарплат співробітникам, технічне обслуговування рухомого складу та плановий прибуток, який необхідний для сплати транспортним підприємством податків. 

Щодо підвищення вартості проїзду, в КМДА повідомили, що станом на 7 червня підприємства транспорту з приводу подорожчання проїзду в міському пасажирському транспорті, який вже працює в звичайному режимі руху, до Департаменту економіки та інвестицій не звертались.

Отже, офіційно в КМДА поки відхрещуються від подорожчання проїзду найближчим часом, але протягом літа ситуація може змінитись, адже транспортні підприємства в будь-який момент можуть звернутись до профільного департаменту з проханням підвищити тариф. Тим паче, що влітку, під час сезону відпусток, новина про подорожчання проїзду в транспорті не буде сприйматись так гостро, як це було б в інші пори року. 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme