Культурна війна: Як Ткаченко і Кличко намагаються визначити, хто з них небезпечніший для історичної спадщини

Центральна влада перетворює захист культурної та історичної спадщини Києва на політичну зброю проти Кличка. Той в свою чергу відповідає, що Мінкульт і сам не здатний працювати як треба, та ще й встромляє столиці палки в колеса. Аналізуємо, чому розгорілося це протистояння і у що воно вже встигло вилитись

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Культурна війна: Як Ткаченко і Кличко на…
Колаж: Depo.Київ

Питання захисту від хаотичної забудови та знесення будинків, що становлять культурну цінність, є одним з найболючіших для Києва. На Банковій бачать це слабке місце і тепер щосили намагаються бити туди. Страждає від цього, поки що, здебільшого саме місто.

Журналісти Depo.Київ розповідають, як центральна і місцева влада влаштували політичні розбірки на тлі захисту історичної спадщини.

РНБО та садиба Барбана 

Спусковим гачком до "культурної" стадії війни між ОП та Кличком, яка після "битви за Гостинний двір" дещо затихла, стало скандальне знесення історичної садиби Барбана на вулиці Обсерваторній. Там 20 серпня забудовник, під прикриттям тітушок вночі зруйнував частину споруди, яку майже місяць захищали активісти та місцеві мешканці. Напаредодні захисники садиби заявляли про напад тітушок. 

Садиба Барбана

Садиба Барбана після руйнування забудовником

Того ж дня Віталія Кличка викликали на засідання РНБО, на якому він не був присутній через – за його словами – робочу поїздку до Чернігівської області. Виклик міського голови столиці на засідання РНБО супроводжувався чутками про те, що орган ухвалить рішення про його усунення з посади голови КМДА. Однак РНБО розглядала саме питання захисту історичної спадщини столиці та ухвалила рішення про відновлення зруйнованої пам'ятки і аудит всіх архітектурних цінностей. 

Секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що його орган отримав лист від міністра культури Олександра Ткаченка щодо ситуації із руйнуванням історичного середовища столиці, а також зазначив, що Кличка запросили на засідання РНБО саме з цього приводу. 

Секретар РНБО Олексій Данилов

Секретар РНБО Олексій Данилов 

На тому ж брифінгу після засідання РНБО 20 серпня Данилов зазначив, що вони не мають права звільняти Кличка з посади голови КМДА, адже повноваження на це має тільки Кабмін. Пізніше секретар РНБО більш розлого пояснив причини виклику Кличка на засідання 20 серпня. Данилов зазначив, що якщо виникають питання, які стосуються якогось міста, то відповідного міського голову можуть запрошувати, аби "з'ясувати, що відбувається в його місті", і нічого "лячного" в цьому немає. 

"Заслухати – нічого страшного немає... Зробили з РНБО якогось інквізитора. Ми там нічого не робимо, ми спокійно розглядаємо ті чи інші питання", — сказав він. Це, у свою чергу, може підтверджувати, що у Зеленського вирішили не знімати мера Києва з посади голови КМДА, а атакуватимуть його через "культурні" питання столиці.

Ткаченко та взаємні звинувачення 

Після знесення забудовником садиби Барбана в атаку на столичну владу вже традиційно для подібних випадків пішов очільник мінкульту Олександр Ткаченко. 

Ситуацію із знесенням садиби Барбана він назвав "жахом і соромом" та звинуватив в цьому столичну владу: "Прекрасно знаючи про заборону будь-яких робіт, про припис Міністерства культури та інформаційної політики про заборону будівництва. Все це було проігноровано. На жаль, це не пам’ятка ні національного, ні місцевого значення, а отже апеляцію МКІП подати не в змозі. КМДА, на відміну від мерів історичних українських міст та голів облдержадміністрації, не підтримала законопроект МКІП про протидію хаотичній забудові. Тож і ростуть потворні торгівельні, офісні центри, знищуючі історичні пам’ятки. Київ із квітучого, комфортного, зі своєї історією міста перетворюється на безлиций мегаполіс".

Ткаченко про садибу Барбана

Кличко відповів, що РНБО переплутала КМДА з Мінкультом та зазначив, що відомство Ткаченка вже довгий час не виконує своїх прямих обов’язків.

"Варварськи зруйнована Садиба Барбана, тому що Мінкульт погодив історико-містобудівне обґрунтування і проектну документацію об’єкта будівництва на Обсерваторній, 6. Протягом трьох років Мінкультом повністю ігнорується подання КМДА про внесення 1469 об’єктів до Реєстру культурної спадщини", — заявив мер столиці після засідання РНБО.

Також міський голова пригадав Ткаченку ситуацію із вже згаданим Гостиним двором та іншими пам'ятками на балансі мінкульту: "Руйнується " Гостиний двір, який Мінкульт не спроможний передати громаді Києва, щоб його можна було відремонтувати. Руйнуються сотні об’єктів по всій країні. Підняте на РНБО питання пам’яток архітектури дійсно перезріло. Саме тому на найближчій сесії Київрада розгляне проект рішення про визначення переліку об’єктів культурної спадщини ХІХ-ХХ ст., яким може загрожувати знищення або пошкодження. Та запровадить мораторій на їх реконструкцію. Якщо Мінкульт неспроможний, ми допоможемо". 

Кличко про садибу Барбана

У відповідь Кличку Ткаченко видав новий допис, де заявив, що його міністерство неодноразово зверталося з публічними листами до КМДА щодо садиби Барбана та назвав "удари" Кличка хибними. В підсумку, питання із знесенням садиби Барбана так і залишилось невирішеним, а все закінчилось тільки взаємними звинуваченням з боку КМДА та мінкульту, які поки не призвели до очевидних конструктивних рішень.

Війна викликів "на килим"

Тепер вже мер Києва запросив на сесію Київради Ткаченка щоби заслухати інформацію про діяльність у сфері охорони культурної спадщини у Києві. Той жовчно заявив, що він у відпустці і Кличку це було добре відомо та прислав замість себе заступницю - Світлану Фоменко. Зазначимо, що на РНБО Кличко також прислав свого заступника Миколу Поворозника. На жаль, до обговорення захисту культурної спадщини по суті справа не дійшла, адже заступниці Ткаченка не дали слова на сесії. Відмову Ткаченка прийти на засідання Київради Кличко назвав неповагою до депутатів і киян.

Віталій Кличко – РНБО та війна з Ткаченком: Як Офіс Президента винайшов новий спосіб боротьби з Кличком

"Міністр культури на наше запрошення прийти на засідання через соцмережі передав, що, мовляв, "не на тих напали". І це, мовляв, він Кличка до себе викличе. Ну якось некультурно для міністра культури. Олександра Ткаченка хочуть послухати депутати Київради, яких, нагадаю, обрали кияни! І подібний тон спілкування – це неповага і до депутатів, і до громади міста. Якось тримайте себе в руках, пане міністре!" – заявив міський голова.

Він нагадав, що ще на початку 2018 року Київрада зверталася до парламенту із проханням внести зміни до Закону України "Про охорону культурної спадщини". У ньому має бути механізм повернення об’єктів культурної спадщини до державної або комунальної власності. Закон також має надати органам місцевого самоврядування повноваження самим визначати порядок викупу пам’яток у комунальну власність.

Міністр культури у відповідь запросив Кличка до свого відомства 2 вересня для чергового "обговорення" питань культурної спадщини. 

Поки Ткаченко і Кличко полемізували в соцмережах і викликали одне одного на килим, загорівся костел Святого Миколая. Вірніше орган всередині костелу. Будівля перебуває на балансі мінкульту. Екснардеп та громадський активіст Ігор Луценко назвав пожежу результатом дикої халатності з боку центральної влади і закликал передати костел католицькій громаді столиці, котра бореться за нього десятиліттями.

Пожежа в костелі Святого Миколая

Нагору одразу випливли і конфлікт між Мінкультом та церквою, яка давно просить передати сакральну споруду в обмін на її ремонт та догляд, і інформація про аварійний стан самої пам'ятки авторства легендарного Владислава Городецького - із дірявим дахом та проблемною проводкою, і де-факто багаторічна бездіяльність чиновників у збереженні будівлі. Тож наразі з табору Кличка справедливо звинувачують відомство Ткаченка.

А якби костел був на балансі міста - у Ткаченка звинувачували би Кличка… Обидві сторони зараз не впускають жодного шансу обмінятися взаємними докорами в бездіяльності. І мотивація обох зрозуміла, і те, що піднімаються і обговорюються болючі для столиці питання, в принципі, добре. Ще краще було би, якби в рамках політичної боротьби обидві сторони змагалися у тому, хто швидше і якісніше відремонтує те, що перебуває в їхній зоні відповідальності. Але поки страсті аж до такого накалу не дійшли.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme