Робимо вибір на користь себе: Психолог про те, як наважитись на життєві зміни

Про те, як знайти в собі відвагу жити життям своєї мрії, в інтерв’ю Depo.ua розповіла психолог, практик транзакційного аналізу Наталія Зінковська

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Робимо вибір на користь себе: Психолог п…

Коли відтінки "сірих буднів" життя занадто згущуються, то з'являється потреба "чарівного пенделя", який наштовхне на зміни. Людина чудово розуміє, що робота, можливо, вже не радує, стосунки себе вичерпали, вся її людська сутність вимагає змін, але чомусь робити кроки до них не вистачає рішучості. Чому одні люди знаходять в собі сили та енергію на те, аби жити за покликанням, а інші здаються і, зціпивши зуби, змиряються? Про те, як знайти в собі відвагу жити життям своєї мрії, в інтерв’ю Depo.ua розповіла психолог, практик транзакційного аналізу Наталія Зінковська. 

Наталіє, багато хто хоче змін, але не всі на них наважуються. Людям не вистачає рішучості, сміливості. Як стимулювати себе до хоча б якихось перших кроків?

– Низька мотивація щось робити може бути пов’язана із перевтомою. Якщо людина відчуває втому фізичну або психологічну, важко робити якісь кроки до змін. Про які зміни можна говорити, коли немає на це ресурсу? Якщо Вам знайоме періодичне відчуття знесилення, підвищена дратівливість та сонливість, варто негайно почати відновлення втраченого ресурсу. Слід зазначити, що втома може бути спричинена і медичними чинниками, тому варто отримати консультацію лікаря. Якщо йдеться про перевтому від емоційного напруження або монотонності в справах, то можуть допомогти прості речі: зміна діяльності (переключатись із розумової активності на фізичну), повноцінний сон, харчування, і час на хоббі зазвичай допомагає відновити сили.

Звідки людина, коли робить крок до змін, може знати, яке вона ухвалює рішення: правильне чи не правильне?

– Іноді людина так довго звикає не чути себе, що опиняється в умовах життя, що їй не подобаються. Коли ми говоримо про більш прості речі і мотивацію їх робити, то питань стає менше. Якщо я чую себе, коли хочу пити, я наливаю собі стакан води. Є бажання та є дія щоб його задовольнити. Коли вип'єш воду, відчуття спраги зникає і приходить відчуття насичення. В цій ситуації це просте і правильне рішення, воно корисне. Щодо більш складних потреб і їхньої реалізації ситуація є схожою. Потрібно тримати орієнтир на корисність вибору для себе. Залишаючи останнє місце роботи заради власної психологічної практики, я не була на 100% впевнена, що це правильне рішення. Зараз я вдячна собі за це рішення і вважаю його правильним. Проте в момент переходу було багато сумнівів і разом із ними – внутрішнє відчуття, що, працюючи психологом, я на своєму місці. У будь-якому рішенні є свої ризики і свої переваги. Якщо переваг більше, то людина робить цей крок до змін і у кожного з нас є ця сила.

Якщо людина відчуває, що застрягла в чомусь, що не подобається, то як їй подолати страх, який заважає рухатись далі? Іншими словами, що робити, якщо оце яблуко, як Ньютону, не падає на голову?

– Ньютон навряд чи був першою людиною, якій упало на голову яблуко, проте закон всесвітнього тяжіння відкрив саме він. Справа в тому, що кардинальні зміни в житті рідко робляться за один крок. І до того, як це яблуко впало, був отриманий життєвий і професійний досвід, такий, що привів пана Ньютона до визнання. Страх – це природня емоція в ситуації змін. Можливо і великому науковцю було страшно оприлюднювати свою теорію.

Якщо стосунки в парі важко назвати теплими, то слід подумати над тим, що можна в них змінити. Відповідальність у взаєминах завжди ділиться навпіл. Дорослі люди мають здібності домовлятись. Звичайно, це стосується відносин, де є взаємоповага. З аб‘юзером (-кою) неможливо домовитись. Піклуватись про власне фізичне і ментальне здоров’я – це відподальність кожного з нас, варто пам’ятати про це і звертатись за допомогою в разі необхідності.

Що стосується бажання змінити роботу, тут також варто приймати рішення не в стані перевтоми або професійного вигоряння. Можливо, потрібно провести аналіз і визначити, що саме не влаштовує в роботі? Умови оплати або навантаження? Можливо, є відчуття знецінення власного внеску. Є речі, які можна змінити, а є місця, які варто залишати. Мозок людини влаштований таким чином, що нам легше обирати знайомий варіант. Тому життя на автопілоті повільно виснажує, а нове рішення може здаватись недосяжним через брак ресурсу. Важливо мати достатньо сил, фізичних і емоційних, для ухвалення нових рішень.

Як почати довіряти собі, ставши на шлях змін?

– Іноді людина внутрішньо занадто суворо ставиться до себе, не дозволяє собі права на помилку, очікує від себе занадто багато. В такому разі я пропоную відповісти на наступне питання. Якщо б людина, яку ви дуже любите, потрапила б у схожу ситуацію, як би Ви її підтримали? Відповідаючи відверто на це питання, можна зрозуміти, яка саме підтримка вам потрібна. Людина, що звикає бути сильною, зазвичай не достатньо піклується про себе, зате чудово підтримує інших. Довіряти собі менш енерговитратно, ніж не довіряти. Бути собі другом, а не суворим критиком, іноді нелегко, але доступно.

Як відпустити досвід негативного минулого, який на шляху змін час від часу буде нагадувати про себе?

– Я б запропонувала власний досвід не відпускати, а приймати, присвоювати собі. Наприклад, людина вирішує  кинути палити. Слід розуміти, що ця звичка несла якусь неусвідомлювану вигоду. Можливо, додатковий відпочинок на роботі або легкість у спілкуванні. Щоб стати на шлях хороших змін, варто підтримувати себе в новому рішенні і розуміти, як ви будете відпочивати або спілкуватись без цієї звички.

Як адекватно оцінити свої сили на шляху до змін?

– Існує одна теорія психолога Льва Виготського, яку використовують в педагогіці та дитячій психології. За цією теорією, існує зона актуального розвитку і зона найближчого розвитку. У зоні актуального розвитку лежать всі ті здібності та навички, які людина уже має. А в зоні найближчого розвитку є те, що можна досягнути після спроб, навчання. Наприклад, людина уже новачок в графічному дизайні і починає вивчати 3D-дизайн. Так дизайн графічний лежить в зоні актуального розвитку, а 3D-дизайн – в зоні найближчого розвитку. Помічати свої сильні сторони і сторони, що розвиваються, можливо за допомогою самоаналізу та зворотнього зв’язку від людей (колег), що зацікавлені у вашому розвитку.

Часто одні коучі радять виходити із зони комфорту. Інші закликають розслабитись та насолоджуватись, шукати кайф в тому, що маємо, дякувати хоча б за це. Що б порадили ви людині, яка стала на шлях змін?

– Навчаючись або прослуховуючи курси, варто зберігати критичне мислення, навіть якщо ви слухаєте гуру. Кожен з нас –унікальна особистість із власним досвідом. Коли хтось обирає скористатись порадою, то варто розуміти, що цю пораду дала інша людина з іншим досвідом. Отримуючи знання, нормально піддавати їх сумніву, щось залишати собі і брати в досвід, а щось не брати.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme