Символ боротьби за незалежність: ​​​​У Києві вшанували героїв Крут

29 січня в Україні вшановують пам'ять студентів, які загинули в бою під Крутами

Символ боротьби за незалежність: ​​​​У К…
Фото: facebook.com/marina.honda

Про це повідомляє Depo.Київ.

Представники міської влади вшанували пам’ять студентів церемонією покладання квітів до пам’ятника Героям Крут.

"Подвиг "крутянців" часто порівнюють з 300 спартанцями – вони боролися за свою свободу, не зважаючи ні на що. Їхня жертва стала символом боротьби за незалежність. Стала традицією незламності українського духу. Духу, який не дано поставити на коліна. Це той подвиг, пам’ять про який дає сили та натхнення тисячам українських захисників, які сьогодні боронять нашу країну від російської агресії на сході України", – написала у Facebook заступниця голови КМДА Марина Хонда, яка взяла участь у церемонії покладання квітів разом зі студентами університету.

Пам’ятник Героям Крут

Пам’ятник Героям Крут

пам’ятник Героям Крут

Як зазначив мер Києва Віталій Кличко під час брифінгу,  1918 року у нерівній битві студенти зуміли затримати наступ ворогів на Київ.

"Сьогодні ми вшановуємо пам’ять юних героїв, студентів, які в 1918-му році віддали свої життя за Україну та її незалежність. Тоді кілька сотень київських курсантів і козаків "Вільного козацтва" впродовж 5 годин захищали під Крутами підступи до Києва від кількатисячного підрозділу російської Червоної гвардії. Опір героїв дозволив затримати наступ російських сил на Київ. Сьогодні сучасні герої знову захищають українську землю від агресора. Ми знову відстоюємо незалежність нашої держави. І ми пам’ятаємо та шануємо подвиг всіх патріотів, які боролися за Україну і поклали за неї своє життя", – сказав він.

Нагадаємо, у січні 2019 року у Києві на фасаді будинку біля палацу "Україна" з'явився мурал, присвячений пам'яті героїв, які брали участь в бою на залізничній станції "Крути" взимку 1918 року. Зображення створили художник Андрій Пальваль і арт-група Kailas-V.

Довідка. 29 січня в Україні вшановують пам'ять загиблих під Крутами, як символ героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

Бій під Крутами стався 29 січня 1918 року на залізничній платформі в 130 км від Києва. В той день українські курсанти та студенти стали жертвами нерівного бою проти армії більшовиків на залізничній станції Крути у Чернігівській області (в той час губернії), поблизу села Пам'ятне.

На залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Військо більшовиків було вдесятеро більшим і мало бронепотяг та артилерію.

Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Бій 29 січня 1918 року тривав кілька годин і завершився великими втратами для більшовиків. Українськім бійцям вдалося на кілька днів зупинити просування більшовицьких військ до Києва.

Потім, під тиском ворога, українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути і потрапили в полон до більшовиків. Їх катували і розстріляли студентів. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Українців під Крутами загинуло, за різними оцінками, 70–100 осіб.

На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 з них.

Це студенти:

  • Народного унiверситету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник);
  • Київського унiверситету святого Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв;
  • гiмназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич, Григiр Пiпський, Іван Сорокевич, Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич.

Втрати бiльшовицьких вiйськ сягали 300 воякiв.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme