"Ставимо цілі і розвиваємо ресурси": Психолог про те, чому перед Новим роком краще не мріяти

Перед святом Нового року люди вдаються до різних магічних технік загадування бажань, але у більшості випадків це не спрацьовує. Що робити, аби мрії ставали реальністю, Depo.ua розповідає психолог Яна Вольских

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
"Ставимо цілі і розвиваємо ресурси": Пси…
фото: pixabay

Який Новий рік без традиції загадування бажань? Майже у кожній країні світу люди, в очікуванні чогось особливого та магічного, починають складати плани, записувати їх у спеціально придбаних блокнотах, складають карти бажань. Наприклад, іспанці, загадуючи бажання у новорічну ніч, мають зїсти 12 виноградин, поки бють куранти. Люди щиро вірять, що після такого ритуалу бажання стануть реальністю. У шотландців все крутиться довкола культу вогню: люди котять вулицями палаючі бочки, а в домівках запалюють свічки і загадують бажання, дивлячись на вогонь. Цікавий ритуал у корейців. Вони не чекають 12 годин ночі і не влаштовують вечірок, а встають рано вранці, аби зустріти перші промені сонця Нового року і вже разом з ними загадати бажання.

Способів та порад щодо здійснення бажань безліч. Та чи все записане на папері збувається? Доволі часто все, чого так прагнула душа, лишається словами, а "мрійників" щороку спіткає все більше відчуття розчарування. Розібратись, чому бажання не справджуються і що потрібно робити для того, аби мрії стали реальністю, Depo.ua допомогла з’ясувати психолог Яна Вольских.

Дівчина біля ялинки загадує бажання

"Дорослі діти" та ефект плацебо

Людям властиво наділяти Новий рік ознаками магічного свята і для багатьох цей символізм є дуже важливим. Дорослі і діти вдаються до всіляких "магічних прибирань", викидають старе, а буває, що і викинути нема чого, а люди все одно намагаються позбутись чогось, начебто непотрібного, з вірою, що рік новий принесе щось краще. У когось ритуали, за умови сильної віри, спрацьовують і мрії реалізовуються. Та багато хто щороку задається питанням: "Я складав план, слідував ритуалам і, начебто, вірив, але де результат?". Часто люди самі не усвідомлюють, що для того, щоб мрії почали матеріалізовуватись, потрібно, насправді, позбуватись не від старих речей, а від старих шаблонів власної поведінки, стати більш рішучим і напрацювати нові навички.

Психолог Яна Вольских говорить про відомий науці феномен - ефект плацебо (речовина без явних ознак лікувальних властивостей, яку використовують для імітації лікувальних засобів – Ред.). На прикладі мрій це працює так: людина може себе у чомусь переконати і отримати бажаний результат. Але такий спосіб втілення мрій працює у меншості випадків. 

"Бажання лишаються на папері тому, що для їх здійснення недостатньо просто записувати і сильно вірити. Якщо люди загадують бажання, для яких нічого не роблять, їхня психіка до цього не підготовлена, у них недостатньо внутрішніх і зовнішніх ресурсів для омріяних досягнень, очікувати, що бажання здійсняться, дуже наївно", - впевнена психолог.

Ялинкові прикраси

Фото: pixabay

Перекладати відповідальність за своє життя на магію безрозсудно, а дорослі люди, які вірять, що вища сила має здійснити мрії, знаходиться у дитячій позиції. "Такі люди загадують нереалістичні бажання, які їм "не по розміру" і ніщо у житті не сприяє їх здійсненню", - говорить Яна Вольских.

Розпізнаємо свої бажання

Причиною нездійснення бажань може бути і їх невідповідність цінностям людини. Всі люди по-різному виховувались, формувались як особистості і на те, щоб навчитись відрізняти власні бажання від нав’язаних, може знадобитись чимало часу: комусь потрібно півроку, комусь рік і навіть більше.

"Тим дорослим, які психологічно перебувають ще у дитячому віці, розібратись зі своєю системою цінностей може бути складно. Важливо, щоб у людини спершу була добре сформована самооцінка. Тоді вона може адекватно оцінити своє життя з позиції спостерігача, структурувати свою систему цінностей, і, спираючись на неї, розуміти, які бажання відповідають цінностям, а які – ні", - впевнена Яна Вольских.

Наприклад, якщо людина усвідомила, що для неї важливі розвиток, любов та люди, то, загадуючи бажання на Новий рік, можна захотіти отримати освіту за кордоном (цінність "розвиток"), забажати зустріти "свою" людину (цінність "любов"). Можна фокусуватись на зміцненні відносин з близькими, з родиною і це відповідатиме такій цінності, як "люди". Після усвідомлення власних цінностей, бажання вкладати свій час та енергію у хибні, нав’язані соціумом цінності, відпадає автоматично.

Новорічні подарунки

Фото: pixabay

Техніка "Добре сформований результат"

Є безліч магічних та езотеричних технік, які застосовують люди, загадуючи бажання та складаючи плани на Новий рік, але вони спрацьовують не у всіх. Як стверджує пані Вольских, тим, у кого бажання здійснюється, допомагає сильна віра. Психіка таких людей підтягує ресурси на здійснення бажань. "Людина вірить, дуже фокусується на цьому. Психіка за таких умов допомагає виловлювати з реальності інструменти, необхідні для реалізації бажання. Насправді, це людина сама все робить за допомогою сильного фокусу своєї психіки", - каже психолог.

Найдієвішим методом для коректного формулювання та фокусування на меті психолог вважає метод  "Добре сформованого результату". Опис цієї НЛП-техніки можна знайти в Інтернеті, вона допомагає людям правильно формулювати цілі та задати команду своїй підсвідомості.  

Що робити, коли немає бажань

2020 рік влаштував всьому світу "перевірку на міцність": багато хто опинився без соціальної підтримки, хтось втратив роботу і без відчуття власних внутрішніх опор "зламався". Опиняючись у кризових ситуаціях, люди відчувають смуток та апатію. На думку Яни Вольских, допомогти вийти із такого стану може емоція злості.

"Якщо людина усвідомлює, що вона відчуває емоцію смутку і хоче вийти із такого стану, вона має дуже сильно розізлитись. Коли людина в гніві, її гормональний фон змінюється, зявляється адреналін, дофамін. Ці гормони допомагають кардинально змінити стан і людина починає діяти", - пояснює психолог.

Емоції є маркерами людських потреб. "Якщо людина перебуває у стані апатії чи смутку – це означає, що вона щось важливе та цінне у своєму житті загубила", - каже Вольских.  У 2020 році багато хто втратив таку важливу для себе цінність, як стабільність. Замість того, щоб відреагувати на це праведним гнівом, люди понурились та почали сумувати. Та варто лише розізлитись на ситуацію, яка не подобається, як можна відчути "нове дихання" і почати щось змінювати.

Щодо бажань, то психолог більше радить ставити цілі і розвивати свої внутрішні ресурси. Це сприятиме здійсненню своїх бажань і дасть можливість пишатись собою.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme