У Києві відбулася акція на захист Гостиного двору
Біля Гостиного двору в Києві відбулася акція "Врятуємо Гостиний двір"
Про це повідомляє Depo.Київ.
На Контрактовій площі на захист будівлі Гостиного двору, яка перебуває в занедбаному стані з часів Віктора Януковича, вийшло більше сотні людей. Організатор акції – народний депутат VIII скликання та громадський активіст Ігор Луценко.
Організатори акції наголошують, що будівля Гостиного двору має бути відреставрована, а не перебудована на бізнес-центр або ТРЦ.
Учасники акції закликали уряд захистити Гостиний двір та передати його громаді столиці.
Також лунали вимоги до Міністерства культури відновити пам'ятку архітектури.
Тим часом, міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко у своєму Telegram-каналі написав, що у МКІП є є напрацьований план порятунку Гостиного двору та розуміння, як профінансувати розробку проєктно-наукової документації та почати протиаварійні роботи.
"Реальна концепція, на яку чекають кияни, продовжує розроблятись МКІПом та громадськістю. На жаль, не містом. Проект реконструкції Гостиного Двору досить складний у реалізації, проте ми розуміємо, як з цим працювати аби втілити у межах пам’ятки простір для культурно-мистецьких українських проектів та залученості місцевої громади. Ще одне питання – кошти. Ми маємо розуміння як профінансувати розробку проектно-наукової документації та почати протиаварійні роботи. А це – перший вагомий крок у збереженні пам’ятки від руйнації", – написав він.
Однак, за словами міністра, для цього треба, щоб міська влада Києва погодила передачу об'єкта міністерству.
"На жаль, поки в КМДА так і не підписали звернення Фонду держмайна щодо передачі Гостиного Двору в управління МКІП. Але ми знаємо, що помірковане і зважене рішення з боку міської влади буде прийнято. Для погодження у очільника столиці Віталія Кличка залишилось кілька тижнів", – написав він.
"Як тільки міська влада припинить затягувати процес із погодженням передачі пам’ятки у наше управління – ми отримаємо правові підстави діяти. Тобто, робота по звільненню території пам’ятки від експансії минулих власників – почнеться без зволікань", – додав Ткаченко.
Нагадаємо, екс-нардеп Ігор Луценко заявив, що міністерство культури та інформполітики в особі очільника Олександра Ткаченка остаточно заблокувало передачу Гостиного двору з державної власності у комунальну власність Києва.
Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко хоче створити у Гостиному дворі у Києві Музей сучасного мистецтва та культурний хаб.
11 лютого Київрада ухвалила звернення до Кабміну щодо невідкладної та безоплатної передачі Гостиного двору у комунальну власність територіальної громади міста Києва.
За словами міністра культури Олександра Ткаченка, МКІП не хоче віддавати Гостиний двір Києву, бо побоюється, що його на місці з’явиться черговий ТРЦ.
Довідка: Гостиний двір – будівля, зведена на початку у 1809 році на Подолі у Києві. У серпні 2011 року Гостиний двір виключили з переліку памʼятників архітектури, у квітні 2012 року Київрада дала дозвіл на реконструкцію будівлі під торгівельно-офісний центр.
У наступні роки відбувалася боротьба за Гостиний двір у судах.
Гостиний двір стоїть без даху, вікон і штукатурки ще з зими 2013 року. У 2014-2016 суди скасували дозвіл на виконання будівельних робіт, після чого роботи припинилися. У 2018 році суд розірвав договір оренди і зобов’язав "Укрреставрацію" повернути будівлю – пам’ятку архітектури "Гостинний двір" Регіональному відділенню ФДМУ по місту Києву.
Передбачалося, що для початку консерваційних робіт та подальшої реставрації Фонд держмайна має передати Гостиний двір на баланс міста.
Київська міська рада кілька разів звернулася до Кабінету Міністрів із проханням передати на баланс столичної громади цю будівлю із зобов’язанням зберегти за нею функцію культурного закладу і не приватизовувати.
Наприкінці 2019 року Мінкульт – тоді ще очолюваний Володимиром Бородянським – заявляв, що не зацікавлений у тому, щоби брати в державне управління Гостиний двір, мовляв, вирішувати долю будівлі має у першу чергу громада Києва.
Восени 2020 року та сама "Укрреставрація" у зверненні до прем’єр-міністра Шмигаля запропонувала приватизувати Гостиний двір і розмістити там "громадські та культурно-мистецькі об’єкти".
Читайте також: Роки очікування заради знищення: Чи стане Гостиний двір черговим ТРЦ часів Кличка
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ