У Києві ботулізм: Як уберегтися від смертельного отруєння

Лише за останній місяць у Києві зареєстровано кілька випадків захворювання на ботулізм, у тому числі — один летальний, які пов'язані з вживанням в'яленої риби, придбаної у торгівельній мережі міста 

У Києві ботулізм: Як уберегтися від смер…

Фахівці встановили виробника та постачальника небезпечної продукції, а відтак, закликають відмовитися від споживання цих товарів, повідомляє Depo.Київ.

Так, Держпродспоживслужба рекомендує громадянам утриматиcь від вживання в їжу в'яленої риби виробництва ФОП Меркулов А.В., ТОВ "ЧУДО ЮДО" міста Світловодськ Кіровоградської області.

Фахівці попереджають, що ботулізм — гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах. Захворювання реєструється повсюдно, окрім районів вічної мерзлоти. Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей.

Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, "сімейні" спалахи захворювань. Якщо інфікований продукт твердофазний (ковбаса, копчене м'ясо, риба), то в ньому можлива, так звана, "гніздова" інфікованість збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють. У даний час переважають захворювання, викликані отруєннями токсинами А, В або Е.

Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий, обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування.

Пам'ятка для населення

У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому, чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму.

Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах.

При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.

При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100°С - не менше 40-60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою. Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки.

Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в'яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря. З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

• не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;
• швидкопсуючі продукти зберігати тільки в холодильнику та обов'язково дотримуватись термінів їх реалізації;
• ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов'язково прокип'ятити чи протушкувати;
• сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);
• захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;
• не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб. У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

Також фахівці нагадують, що клінічні прояви починаються через 36 годин. Першими симптомами є загальна слабкість, головний біль, відчуття "туману" або "сітки" перед очима, подвоєння в очах. Потім наступає параліч м'язів язика, гортані, що може призвести до смерті. Температура тіла може бути нормальною або навіть зниженою. При перших проявах захворювання потрібно негайно викликати лікаря.

"Для збереження здоров'я пропонуємо утриматися від придбання в'яленої чи копченої в домашніх умовах риби та м'яса, консервів домашнього виготовлення в місцях стихійної торгівлі", - йдеться в повідомленні Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Нагадаємо, раніше в Києві троє людей отруїлися рибою, купленою в супермаркетах, один чоловік помер. Тоді ж Держпродспоживслужба закликала громадян утриматись від вживання в'яленої риби виробництва ФОП Меркулов А.В. та ТОВ "ЧУДО-ЮДО" у зв'язку з випадками отруєння. А 2 червня в Києві зареєстровано ще один випадок захворювання на ботулізм.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme