Віруси атакують: Як киянам не захворіти восени

"Бабине" літо у Києві вже промайнуло та настали холодні, промозглі дні

Віруси атакують: Як киянам не захворіти…

І, ні для кого не секрет, що з настанням пізньої осені люди все частіше хворіють. Як пояснюють лікарі, така ситуація пов'язана з раптовим перепадом температури. Отже Depo.Київ озброївся порадами столичних лікарів про те, як восени не підчепити вірус і що робити, якщо він все ж пробрався в організм.

Гігієнічні процедури

Найефективнішим засобом профілактики більшість фахівців називають елементарні гігієнічні процедури. Отже, вкрай важливо регулярно мити руки, бо грип – справжня "хвороба немитих рук". Якщо ж немає можливості мити руки під проточною водою, то можна користуватися бактерицидними засобами у вигляді серветок або гелів.

Додатково до цього не завадить промивати ніс і як слід полоскати горло, – вранці і ввечері, теплою водою. Адже зазвичай слизова оболонка цих органів справляється з очищенням сама: в день вона фільтрує близько 15 тисяч літрів повітря, ловлячи й змітаючи віруси. Але коли їх занадто багато, слизової потрібна підтримка.

"Коли виходите в людні місця, можна змащувати носові ходи оксоліновою маззю для того, аби захистити слизові від потрапляння вірусу", - нагадують лікарі.

Скупчення людей

Отже, варто уникати місць скупчення людей. Потрібно завжди шукати альтернативу: якщо є можливість не їхати транспортом, де завжди багато людей, які кашляють і чхають, то краще пройтись пішки, бо на свіжому повітрі заразитися не можливо.

Але якщо обійтися під громадського транспорту неможливо, то по-перше, потрібно якомога менше торкатися будь-яких громадських поверхонь і свого обличчя. Якщо в міському транспорті, в офісній комірчині або за сусіднім столом в кафе хтось чхнув або почав кашляти, вірус разом з краплями рідини розлітається навколо. Але, на щастя, політ його недовгий: по повітрю вірус не здолає і метра.

Інша справа, якщо той хто чхає прикрив обличчя долонею, а потім взявся за дверну ручку, наприклад. На шкірі вірус живе в середньому 8-15 хвилин, на металі і пластмасі – 24-48 годин, а на склі і зовсім кілька діб. Не триматися за поручень в метро, не користуватися офісним телефоном або відмовитися потиснути простягнуту долоню – часто не вихід. Але є інший варіант – не тягнути після цього руки до обличчя, особливо до рота, очей і носа.

Так, найбрудніші поверхні: поручні громадського транспорту і ескалаторів; дверні ручки магазинів, торгових і офісних центрів; кнопки банкоматів; вентилі кранів з водою в туалетах; кнопки торгових автоматів.

Висипатися та відпочивати

Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі The Archives of Internal Medicine (випускається Американською медичною асоціацією), люди, які хронічно недосипають, потроюють свої шанси підхопити грип або ГРВІ в порівнянні з тими, хто відпочиває по сім-вісім годин на добу. На недолік сну організм реагує як на стрес. При останньому виділяється кортизол – саме він змушує людський організм оперативно реагувати на небезпеку.

Але інша функція гормону – контроль імунної реакції організму на запальні процеси. У випадку з регулярним недосипом (як і з хронічним стресом) виходить, як в казці про хлопчика і вовків. Тіло виробляє стійкість до постійно високого рівня кортизолу. Атакований вірусом організм видає крик про допомогу, але звикла до "шуму" імунна система погано його чує. І людина стає легкою мішенню для зарази.

Висновок: з профілактичною метою рекомендується висипатися та відпочивати. Для підвищення кількості вітамінів варто пити зелений чай із лимоном, відвар із шипшини, які підвищують опірність організму до вірусних інфекцій.

Вірус атакував

Перші години

Отже, вірус дістався до людини по повітрю з мікробризгі від хворого, що чхнув або ти власними руками доставив його до слизових. На відміну від звичайної застуди, яка атакує ніс і горло, ця зараза зазвичай спрямовується глибше – в першу чергу до слизової трахеї.

Імунна система відразу вступає в бій. У крові зростає концентрація антитіл і лейкоцитів, що атакують вірусні агенти. Але вірус грипу розмножується дуже швидко. Так що організм, як правило, не встигає виробляти протиотруту з такою ж швидкістю – хвороба розвивається далі.

Перші дні

Спочатку ти можеш і не підозрювати, що став носієм інфекції. Інкубаційний період зазвичай триває від кількох годин до 2-3 днів. У цей час вірус вже щосили "ксерокопіруєт" себе всередині твого тіла.

Третю-четверту добу

Він потрапляє в кров – і симптоми обрушуються лавиною. Температура підскакує до 38 градусів і вище, головний біль доповнюють ломота в м'язах, слабкість, озноб і втрата апетиту. І все це під музичний супровід сухого, немов царапающего горло кашлю.

Найкраще, що тепер можна зробити, – це дотримуватися порад лікаря, залишатися в ліжку, більше пити і спати. Найгірше, що тепер можна зробити, – без рекомендації лікаря починати збивати температуру (це ознака боротьби організму), прийняти аспірин (при грипі він протипоказаний) і без призначення пити антибіотики.

Наступні два-три дні

Температура вже не піднімається так високо, як раніше, але людина все одно прикута до ліжка і відчуваєш сильну слабкість. Антитіла і лейкоцити щосили зайняті боротьбою з ворогом. Але насправді хвороба йде на спад, і потерпіти залишилося недовго.

Через тиждень

Імунна система позбавляється від залишків вірусу. Запальні процеси в організмі загасають, симптоми – теж. Хоча основні симптоми зникнуть приблизно через тиждень, серйозні навантаження краще відкласти ще на кілька днів.

Нагадаємо, за даними Міністерства охорони здоров᾽я України, в епідемічному сезоні захворюваності на грип і гострі респіраторні інфекції 2017-2018 років в Україні очікують три штами грипу: "Гонконг", "Брісбен" і новий для українців штам "Мічиган".

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme