Як Кличко подався в тарифні поплічники Тимошенко

Очільник столиці замість того, аби боротися з енергетичними монополістами, вирішив попіаритися на драконівських тарифах

Як Кличко подався в тарифні поплічники Т…

Мер Кличко підбурює Асоціацію міст України, яку він очолює, звернутися до парламенту стосовно зниження тарифів на комунальні послуги. Більше того, очільник Києва навіть хоче, щоб Київрада сама прийняла відповідне звернення до Верховної Ради. Та усе це виглядає не більше, аніж банальний піар, який має на меті лише підвищити падаючий рейтинг Кличка.

Про те, що Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг підвищить тарифи на опалення і гарячу воду, було відомо ще після травневих свят. Тоді НКРЕ це анонсувала і тільки через місяць офіційно затвердила підвищення тарифів. Але протягом цього місяця окрім поверхневих коментарів про тарифи від Кличка не було чітких меседжів щодо зменшення платіжок за "комуналку". І тільки після того, як тарифи офіційно підвищили в два рази мер Кличко почав кричати, що кияни не потягнуть драконівські платежі.

З такими темпами не сьогодні-завтра очільник Києва буде закликати не платити за комунальні послуги, підхопивши популістську риторику Юлії Тимошенко. Як, наприклад, деякі громадські активісти, що закликають громадян не сплачувати рахунки за комунальні послуги, мовляв, це стане "шоковою терапією" для влади. При цьому ні Кличко, ні його "колеги" з різноманітних організацій поки що не виявили жодних намірів оголосити реальну війну монополістів, хоча саме останні були ініціаторами і головними лобістами підвищення тарифів.

Наприклад, мер Кличко чи не щодня повторює, що він та його команда ніяк не впливають на тарифи: "Київенерго" Ріната Ахметова є практично монополістом з надання послуг опалення будинків та гарячого водопостачання у столиці. Але це не зовсім так.

Дійсно, ще 2001 року столична влада на чолі з Олександром Омельченком (який на останніх місцевих виборах ридав з рекламних плакатів про метро по 50 копійок 10 років тому, але мовчав про роздерибанений Київ) фактично віддала під контроль "Київенерго" майже увесь енергетичний комплекс столиці. Офіційно це називалося "Угодою щодо реалізації проекту управління та реформування енергетичного комплексу м. Києва". У 2007 році Київрада під керівництвом ще одного "ефективного менеджера", Леоніда Черновецького, продовжила договір з "Київенерго", згідно з яким ахметівська структура отримала можливість керувати енергетичним майном столиці аж до кінця 2017 року. 

Таким чином, зараз компанія Ахметова фактично експлуатує комунальне майно, заробляючи на цьому непогані гроші - а підстав запідозрити їх у альтруїзмі поки що не виникало. Але наступного року повстане питання продовження договору щодо експлуатації комунального майна - а якщо точніше, то це питання є гарячим вже зараз. Якщо угода не буде продовжена, енергетичні мережі повертаються під контроль міста, і "Київенерго" лишається з своїми захмарними платіжками, фактично втрачаючи свою привабливість, як бізнес-актив. Тут би Кличкові нагадати менеджерам Ахметова про успіхи – зокрема у впровадженні заощаджуючих технологій у енергетичному господарстві Києва протягом минулих 15 років. А енергозбереження надало б змогу не підвищувати тарифи у кілька разів.

Але наразі більшість тепломереж гріють асфальт та землю, адже труби настільки діряві, що тепло через них йде на поверхню. Крім цього, лише в останні роки у будинках столиці почали ставити теплові лічильники. Ці прилади дозволяють киянам економити на сплаті за теплопостачання, але від цього втрачає "Київенерго". Тобто енергетичний монополіст, який облаштувався на застарілій інфраструктурі, в принципі не зацікавлений у впровадженні енергозберігаючих технологій - простіше перекласти свої проблеми на плечі кінцевих споживачів, ніж вкладатися в "чужу" міську інфраструктуру і вчитися бути ефективним, тобто економним.

За останні 15 років у Києві не впроваджено жодної масштабної технології, яка б надавала змогу економити газ, а це, у свою чергу, дозволило б не так стрімко підвищувати тарифи. Враховуючи усе це, мер Кличко міг би поставити питання руба щодо енергетичного монополіста: або "даєте задню" у підвищенні тарифів, або наступного року столична влада не продовжить договір оренди комунального майна. На ваше місце приходять інші гравці - декілька - і ринок в умовах конкуренції швидко розставляє все по своїх місцях.  Після такого хуку менеджери "Київенерго" однозначно були б більш лояльні до киян у тарифній політиці, А там вже й НКРЕ підтягнулося б у питанні встановлення помірних цін на опалення та гаряче водопостачання.

Втім, "Київенерго" тут - лише приклад. Інші монополісти - не кращі. І біда в тому, що мер Кличко замість реальних кроків задля зменшення тарифів, просто піариться на цій темі.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme