Захист від "Омікрону" та імунітет: Як можна отримати бустерну дозу вакцини від коронавірусу в Києві

Бустерну дозу вакцини зможуть отримати всі бажаючі кияни віком від 18 років 

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Захист від "Омікрону" та імунітет: Як мо…
Бустерна доза вакцини. Фото: Alamy Stock Photo

З 9 січня у Києві та інших містах України почали робити третю дозу вакцини від коронавірусу або так звану бустерну дозу щеплення, яка має посилити імунітет на фоні насування нового штаму "Омікрон", який є більш заразним. Бустерна доза, перш за все, покликана зміцнити імунітет перед різними формами коронавірусу. 

Журналісти Depo.Київ розбирались, як можна отримати бустерну дозу вакцини в столиці, а також в ефективності додаткового щеплення. 

Навіщо потрібна бустерна доза 

На офіційному сайті МОЗ зазначається, що оптимальним терміном для отримання бустерної дози вакцини є 6-9 місяців від повного курсу щеплення, незалежно від того, яку вакцину отримала людина. В міністерстві зазначили, що бустерна доза вже продемонструвала свою безпечність – вона посилює імунну відповідь та ефективність проти різних варіантів коронавірусу.

"На сьогодні дані свідчать, що ефективність вакцин у запобіганні симптоматичному перебігу COVID-19, зумовленому варіантом "Омікрон", значно нижча у порівнянні з варіантом "Дельта" і швидко знижується з плином часу, особливо серед людей старшого віку. Введення бустерної дози наближає ефективність вакцин до 90% у попередженні госпіталізації внаслідок захворювання", – зазначають у МОЗ. 

Тобто, основною метою ревакцинації від коронавірусу є попередження тяжкого перебігу хвороби, особливо серед груп ризику, а також захист системи охорони здоров’я від перенавантаження.

На Заході бустерну дозу почали запроваджувати ще у 2021 році – 12 серпня в США дозволили робити третю дозу вакцини від Pfizer та Moderna для людей із послабленим імунітетом. Зокрема, для людей після трансплантації органів, що змушені приймати препарати для пригнічення імунітету. Ізраїль та Угорщина були першими, хто запровадив масове щеплення населення бустерною дозою вакцини від COVID-19.

бустерна доза

Ефективність та захист від "Омікрону"

Бустерна вакцинація покликана захистити людей від тяжкого перебігу коронавірусу та смерті. Дослідження, проведене NCBI в Ізраїлі, свідчить про 90% ефективність бустерної дози м-РНК-вакцин проти важкої форми COVID-19 — там третю дозу вакцини від SARS-COV-2 отримали 1,1 мільйона людей віком від 60 років.

Читайте також: Вакцини, тяжкість захворювання, симптоми та лікування: Що відомо про новий штам коронавірусу "Омікрон"

Також було проведено велике дослідження ефективності бустерних доз вакцини від Pfizer. Воно показало 95% ефективність зі зменшенням симптоматичних інфекцій у всіх дорослих віком від 18 років. Зазначається, що після бустерної дози людина може повторно інфікуватися і мати легку або взагалі безсимптомну форму коронавірусу.

Після появи в листопаді 2021 року нового штаму коронавірусу "Омікрон" стало відомо, що його мутації знижують ефективність вакцинаціїї, після чого уряди багатьох країни запровадили бустерні дози вакцини. Компанія Pfizer у грудні 2021 року заявила, що дві дози їхньої м-РНК-вакцини захищають від важкого перебігу захворювання та смерті, адже мутації "Омікрону" не вплинули на ефективність клітинного імунітету, який виробився у результаті вакцинації. Проте третя бустерна доза захищає від легкої або безсимптомної інфекції варіантом "Омікрон". Вона у 25 разів підвищує рівні антитіл, які швидко нейтралізують "Омікрон", не допустивши розвитку інфекції.

Також заяву зробили в компанії Moderna, де оприлюднили результати досліджень, які свідчать, що їхня бустерна доза у 37 разів підвищує рівні антитіл, здатних нейтралізувати "Омікрон" ще до розвитку інфекції в організмі людини.

бустерна доза

Як можна отримати бустерну дозу в Києві 

Якщо з моменту завершення повного курсу вакцинації вже минуло півроку, то бустерну дозу можна в будь-якому пункті чи центрі вакцинації. Для отримання щеплення не треба мати направлення від лікаря, зробити його можна у будь-якому пункті. 

"У кожному центрі є вакцини. Але щодо бустерної дози існує порядковість. Якщо вакцини у пункті щеплення мало, то спершу бустерну дозу отримають люди віком 60+, медики, а потім інші", – заявив начальник відділу первинної медико-санітарної допомоги департаменту охорони здоров'я КМДА Василь Животенюк. 

Люди з ослабленим імунітетом, яким зараз вводять додаткову дозу вакцини від COVID-19, теж зможуть отримати бустерну дозу через 3 місяці після додаткової (оптимальний термін введення від 3 до 6 місяців).

Якою вакциною робитимуть бустерну дозу 

У МОЗ заявили, що для бустерної дози перевагу надаватимуть м-РНК-вакцинам – Moderna або Pfizer, незалежно від того, якою вакциною була щеплена людина. Тим, хто отримав перші два щеплення вакциною CoronaVac, рекомендовано вводити бустерну дозу вакциною Pfizer.

За відсутності мРНК-вакцин бустерну дозу можна зробити іншою вакциною згідно з дозволеними в Україні схемами.

"У нас всі вакцини є, але на даний час нема CoronaVac. Він то є, але ще не надійшов, якась технічна причина на розтаможці, мені ще невідомо", – зазначив Василь Животенюк.

бустерна доза

Чи є бустерна доза обов'язковою 

На сьогодні бустерна доза вакцини від коронавірусу є рекомендованою, але не обов'язковою, а тому її (не)наявність не вплине на можливість відвідування заходів, громадських закладів та установ.

За словами, експерта МОЗ та лікаря Сергія Дуброва, найближчим часом можна буде отримати новий COVID-сертифікат, де буде зазначено отримання бустерної дози вакцини: "Термін дії сертифікату у "Дії" продовжиться на 270 днів. Тобто, плюс 270 днів сертифікат буде дійсний. Сертифікати тих, хто не зробив бустерну дозу, поки є чинними і не будуть скасовані. На даний момент так". 

Де можна вакцинуватись в Києві

Отримати щеплення від коронавірусу також можна в Центрі вакцинації проти COVID-19 (МВЦ, проспект Броварський, 15), там всі охочі можуть щепитися від COVID-19 вакцинами CoronaVac, Moderna та Pfizer. Зареєструватися на вакцинацію можна через сервіс helsi.mе. Також вакцинуватись можна і в будь-якому пункті щеплень із тих, що розгорнуті на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги всіх без виключення районів столиці.

Читайте також: Не Пфайзером єдиним: Що відомо про вакцину Moderna, якою почали щепити в Києві

У Києві також у вільному доступі можна отримати щеплення від коронавірусу в ТРЦ, зокрема в ТРЦ Ocean Plaza, River Mall, "Ашан Петрівка", Cosmo Multimall, Blockbuster Mall, Retroville, SkyMall та Dream Town.

Враховуючи швидкість розповсюдження штаму "омікрон" у світі, найближчим часом варто очікувати активного спалаху захворюваності на коронавірус у Києві, а тому бустерна доза вакцини, особливо для груп ризику віком 60+ може суттєво зменшити потенційне навантаження на медичну систему та врятувати життя. 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme