Фейкові дільниці та крадені бокси з питаннями Зеленського: Чим запам'ятаються місцеві вибори-2020

Нинішні вибори відзначилися не лише низькою явкою – за даними ЦВК, поділитися голосом на дільниці прийшли лише 37% виборців, а й загалом спокійним, тихим процесом волевиявлення

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Фейкові дільниці та крадені бокси з пита…
Фото: Сергій Людкевич/Depo.ua

Яскравих, скандальних подій 25 жовтня принесло не багато, але без конфліктів, викликів поліції та несподіванок, звісно ж, не обійшлося.

Сто мільйонів під питанням

Почати варто, напевне, не з самих виборів, а з того, що на них спробували навісити в Офісі президента – так зване опитування Зеленського. В інформпросторі поширювалася версія, що запускалися "п'ять питань", аби спонукати "зеленого" виборця дійти до дільниць, але цю місію вже можна вважати проваленою. Як і всі инші – якими б вони ні були. На даний момент можна констатувати, що "волонтерів Зеленського", серед яких виявилися навіть неповнолітні, біля виборчих дільниць переважно не помічали. Вони і самі не сильно "відсвічували", але, все одно, не для всіх них забава "постояти з коробкою" закінчилася без пригод.

Наприклад, у Вінниці один з волонтерів наловив "стусанів", в Херсоні коробці з відповідями "зробити ноги", а в Чернігові одну коробку "увели", а ще одну не встигли. Але найяскравіше засвітилася історія з Хмельницького. Там координатор місцевої "Опори" на камеру "проголосував" сім разів. У Зеленського хмельницького "опорівця" назвали провокатором. Свою ідею із клепаними на колінці недореферендумами вони провокацією, вочевидь, не вважають.

Ну, а поставиви жирний хрест на цій темі номінальний лідер партії "Слуга народу" і перший заступник її фракції у ВР Олександр Корнієнко. Який на питання, а звідки ж гроші на питання – а це, подейкують, понад 100 мільйонів гривень, – запевнив, що все дали бізнесмени, а які саме – він забув.

Страх чипів і рвані бюлетені

Але повернемося до виборів. На них все було, як завжди. Можна сказати, нічого цікавого: бійки на дільницях, викрадені бюлетені, хтось щось намагався винести, хтось – сфотографувати, а дехто навіть каруселі влаштував. В кабінки заходили по двоє, а то й не заходили зовсім, хтось втомлювався стояти в черзі і йшов геть, хтось не міг розібратися у списку, не знаходив свого кандидата і відмовлявся голосувати взагалі. Хтось рвав бюлетень – як, наприклад, один з виборців Миколаєва, який відмовився кидати папірець з іменами у скриньку, а натомість пошматував його, пояснивши  це протестом проти всіх кандидатів.

Інший миколаївець зробив так же, але з геть иншої причини: йому ніяк не вдавалося запхати їх в отвір скрині, тож він їх порвав. Нерви не витримали. Буває.

А от у Запоріжжі виборець, навпаки, набрав бюлетенів побільше: схопив зі столу 38 штук і організовано побіг в кабінку, поки його звідти виловили, 16 вже були заповнені. Ну, подобається людині голосувати, що поробиш.

І, зрозуміло, новітні віяння – без них обійтися не могло. Мало того, що на дільницях зробили окремі кабінки для людей "з ознаками орві", як би запрошуючи хворих на COVID-19 прийти потусуватися, так і самі хворі, тобто громадяни… Словом, міряти температуру електронними термометрами-пістолетами погоджувалися не всі. Бо ж зачипують. А там і на рептилоїда перетворитися недовго. Або на їжу рептилоїда…

Відправлені на комісію

Члени виборчих комісії теж давали жару. На Хмельниччині голова ДВК вийшов на роботу у підозрілому стані. Підозрілість стану підтвердив тестер: рівень алкоголю в крові перевищує норму в 14 разів. Той випадок, коли від виборів хмілієш, ага.

Зрозуміло, що спростити собі життя, а потім мати з тим клопіт, члени виборчих комісій теж вміють. На Луганщині, наприклад, голова ТВК взялася заповнювати протоколи ще до кінця голосування. На питання спостерігача, що відбувається, запевнила, що то технічна документація. Тепер буде те ж саме пояснювати правоохоронцям.

Втім, хто думає, що робота на дільниця – легка справа, помиляється. Там така робота, що і ночувати на ній доводиться. На Дніпровщині явно досвідчені кадри, оскільки про відпочинок дбають заздалегідь. З надувними матрасами і більш-менш повноцінними спальними місцями прямо на дільницях.

Як ночують на виборчих дільницях

Каструлі і драбини як символ епохи

Про спадкоємність. Минулого року на виборах в якості сейфу у Кривому розі використовувався холодильник і велика каструля. Цього разу естафету підхопив Дніпро – тут теж знайшли каструлю-сейф. Все, як належить – опечатане і під наглядом. Виборець може спати спокійно.

Добряче потішила цього разу Житомирщина підбіркою тамтешніх кабінок для голосування. А їх у області робили, як бог пошле і на душу покладе. Хочете кабінку з драбин? Будь-ласка. З фінської стінки з навісними турніками? Просимо. Карматів? Стільця? Лялькового театру? Просто без нічого? На Житомирщині, схоже, знайдеться будь-який варіант. Питання, як відповідальні особи готувалися до виборів і куди пішли передвиборчі фонди, лишається риторично відкритим.

Кабінки для виборів на Житомирщині

Київ: Коронавірус і зелена розкішниця

Епічно зайшов на фінальну пряму фаворит столичних мерських перегонів Віталій Кличко. За день до виборів він повідомив, що в ного знайшли COVID-19 і пішов на самоізоляцію. Деякі користувачі соцмереж тут же заявили, що мер-чемпіон так від дебатів перед другим туром "петляє". Втім, суперник в нього, за попередніми даними, такий, що і дебатувати нема про що – Олександр Попов від ОПЗЖ, попередник Кличка, який мером ніколи обраний не був, але столицею в якості ставленика "регіоналів" керував. Втім, сам нинішній міський голова, судячи з прямих включень з квартири, бордрий і впевнений в перемозі. І на виборах, і над коронавірусом.

Видно, через те, що Віталій голосувати не вийшов, активістка "Фемен" зі свистком і в червоній сукні накинулася на Зеленського. Показала президенту, що там під спідницею – під спідницею не виявилося нічого, окрім інтимної зачіски екологічного зеленого кольору. Чи підтримала у такий дивний спосіб, чи навпаки – незрозуміло. Але інформпростір розважила.

Акція Фемен перед Зеленським

Харків: Кернес назавжди

Якщо у Києва мер хоча б точно є, то у Харкова він як би є, хоча реально його нема. Столиця Слобожанщини, не сумніваючись ні на йоту і виправдовуючи всі очікування, проголосувала за Кернеса. Який вже давно десь у кліниці Шаріте в Німеччині, і його стан – і можливість виконувати обов'язки міського голови – невідомий. Буквально мер Шредінгера. Втім, де б не був Кернес, справа його, а заразом і вибудована за 15 років система, живе в автоматичному режимі і почувається прекрасно. Кернес, схоже, може керувати містом, навіть не приходячи до тями.

Львів: Операція "Засвідчити Садового"

На виборах у Львові відзначився от вже 14 років як міський голова Андрій Садовий. Він прийшов на дільницю із закордонним паспортом, бо не зміг знайти документ український, без якого в кабінку не пускають, і був посланий його шукати. За пару годин національний паспорт був знайдений. Голос Садового був врятований.

Садовий забув паспорт

Фейкові вибори під гучну музику

Нещадно потішила цього разу Сумщна: там у селі Соснівка влаштували… "фейкову" виборчу дільницю. Все дуже просто: зроби ДВК в будинку культури, в центрі села, а не на околиці, як держава, вруби музику – і народ до тебе потягнеться. Народ і потягнувся. Так, що фейкова дільниця назбирала більше виборців, ніж дільниця офіційна.

Втім, не Сумщиною єдиною – у Миколаївські області теж є самопроголошена ДВК, причому існує вона з 2015 року. У селі Чаусове-2 Первомайського району проводяться вибори не лише в Первомайську громаду, а й у Чаусянську сільську раду, яка входить до складу цієї громади. Законна дільнична виборча комісія працює в сільському клубі і проводить вибори до Первомайської міської, Первомайської районної, Миколаївської обласної рад та Первомайського міського голови. Інша ДВК, утворена Чаусянською ТВК, яка була сформована ще в 2015 році, проводить вибори в приватному будинку. Вона зареєструвала кандидатом на посаду сільського голови місцевого фермера та 12 кандидатів у депутати сільської ради на 12 сільських округах. На офіційній ДВК чергують поліцейські, на самопроголошеній − охорона з агрофірми. На обох дільницях голосування почалися о 8:00, причому більшість селян йдуть голосувати на самопроголошену ДВК, щоб обрати своїх депутатів сільської ради та сільського голову, і лише небагато голосують на Первомайській ДВК.

Камери розбрату

Без штовханини і потасовок ці вибори, звісно ж, не обійшлися. На Дніпропетровщині редакторка місцевої газети Альона Поддуєва заявила, що на неї на території виборчої дільниці напав депутат міської ради від "Слуги народу". "Хватав мене за руки та штовхав, намагався вибити з рук мій мобільний телефон, яким я вела зйомку", – написала Поддуєва у заяві до поліції.

На Київщині сталося щось подібне, тільки навпаки. Там пара чоловіків, один з яких теж "Слуга", також з'ясовували, чи можна знімати на мобільний телефон. Зрештою суперечка переросла у бійку. Чоловік повалив кандидата на підлогу, після чого вже представник "Слуги народу" викликав поліцію і жалівся на побиття.

У Чернігові чекали якихось "розборок" на мажоритарному 208 окрузі, де відбуваються довибори до ВР, але там все відбулося, як всюди. Натомість конфлікт виник на іншій, вже "місцевій" дільниці, де сталася суперечка між спостерігачами партії "За Майбутнє" та головою ДВК, яка згодом переросла у штовханину.Причиною стало бажання спостерігачів подивитись бюлетені. Очільник комісії був проти, штовхав спостерігачів та не давав змогу їм підійти до столів с бюлетенями

У Сватовому на Луганщині чинний міський голова Євген Рибалко розбив камеру на одній із виборчих дільниць міста. Але не розгубився, і сказав, що ця камера була незаконно встановлена його суперницею у виборчих перегонах Вітою Сліпець, а він її "випадково зачепив". Сліпець же вважає, що камери були викрадені Рибалкою та винесені за межі виборчої дільниці. А вони є власністю спостерігачів та були розміщені на дільниці законно. Розбиратися з усім має поліція.

А Закарпаття гуляє

Завершити хочеться на позитивній ноті. Допоможе в цьому найвіддаленіший регіон, в якому точно знають, як треба радіти життю. На Ужгородщині на виборчу дільницю 10569 прийшли молодята. Одягнені у національні костюми, одразу після РАЦСу молодята з села Кам‘яниця виконали громадянський обов‘язок – проголосували. І побігли виконувати всі інші обов'язки, які належить виконувати молодятам в такій ситуації.

 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme