Укриття, тероборона та тривожна валіза: Як Київ готується до можливого нападу Росії

В столиці триває активна підготовка до можливого масштабного нападу Росії 

Журналіст стрічки новин
Укриття, тероборона та тривожна валіза:…
Тероборона Києва. Фото: pravda.com.ua

На тлі постійних даних та заяв політиків про можливий масштабний напад Росії на Україну столична влада активно готує місто до відбиття потенційного удару агресора. Йдеться про обладнання укриттів на випадок атак з повітря, розгортання сил територіальної оборони та підготовку комунальних закладів до надзвичайних ситуацій.

Журналісти Depo.Київ розбирались, яким чином столиця готується до можливої масштабної агресії з боку РФ. 

Політичні заяви Кличка 

Міський голова столиці Віталій Кличко, як і більшість українських політиків, останнім часом робить багато заяв з приводу можливого нападу Росії. Нещодавно мер Києва навіть висловив готовність піти воювати на фронт, якщо Москва почне активні наступальні дії.

Кличко заявив, що столиця готується до надзвичайної ситуації в разі можливого наступу Росії. Він зазначив, що в Києві готуються до надзвичайної ситуації та організовують громадянську оборону. Організована робота з набору та підготовки резервістів. Мер сказав, що є різні сценарії нападу Росії на Україну, а тому потрібно бути готовими до усіх можливих.

Вже 24 січня Кличко звинуватив уряд Німеччини у зраді через її відмову поставити зброю до України та зупинити проєкт "Північний потік-2". Він висловив обурення щодо прихильності Німеччини до спірного газопроводу "Північний потік-2" та заборони на постачання зброї в Україну. "Це відмова від надання допомоги та зрада друзів у драматичній ситуації, коли нашій країні загрожують російські війська з кількох кордонів", – написав Кличко у статті для німецької преси.

Нещодавно Україна кілька разів просила Німеччину про постачання зброї. Берлін неодноразово відкидав це. Щодо "Північного потоку-2" представники федерального уряду, зокрема канцлер Олаф Шольц (СДПН), нещодавно наголосив, що у разі російського вторгнення в Україну обговорюватимуться всі можливі санкції.

Віталій Кличко

Також Кличко закликав заборонити лобіювання колишнього канцлера Герхарда Шредера, який є головою наглядової ради "Північний потік", а у проєкті "Північний потік-2" – головою ради директорів. 

Міський голова не залишив без уваги і заяву президента України Володимира Зеленського про можливу окупацію Харкова Росією. На думку Кличка, вторгнення Росії до Харкова не буде. "На тлі обговорення останніми днями заяв щодо, нібито, ймовірного захоплення російським агресором Харкова, як голова Асоціації міст України, від імені АМУ хочу висловити місту Харкову та всій Харківщині підтримку і переконання, що ніякого захоплення не буде. Бо за Харковом – уся Україна", – написав мер Києва. 

Він також зазначив, що окрім Харківщини прикордонними містами є Донеччина, Луганщина, Чернігівщина, Сумщина, Херсонщина та деякі інші регіони, що межують з Росією. Питання їхньої безпеки та обороноздатності – це питання безпеки й усіх інших регіонів України. Крім того, Віталій Кличко наголосив, що для захисту української держави вкрай важливі чітка координація дій, спільна робота та єдина позиція місцевої та центральної влади. 

Тому він ініціював зібрати засідання правління Асоціації міст України. На ньому мають обговорити заходи з організації територіальної оборони кожної області. Засідання відбудеться 28 січня в Києві.

Укриття і сховища

Ще з початку грудня в столиці перевіряють укриття. До регулярних перевірок залучаються представники ДСНС та КП "Київжитлоспецексплуатація". 

Загалом на сьогодні у столиці заплановано використання 514 сховищ та 4415 споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів — 3687 цокольних та підвальних приміщень, 409 підземних паркінгів, 272 підземні переходи, 47 підземних приміщень метрополітену.

Укриття та сховища перевіряють на відповідність до вимог споруд подвійного призначення, оцінюють їхній санітарно-технічний стан та комплектування.

Місто розробило карту об’єктів укриття населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру. На мапі можна перевірити найближчі споруди до дому чи роботи.

Карта укриття

Щодо нових районів столиці, зокрема Позняків та Осокорків, які забудовані новобудовами, не обладнаними сховищами, висловився заступник голови КМДА Андрій Крищенко, який заявив, що на районах в будь-якому випадку є напівпідвальні приміщення та підземні паркінги. 

Чиновник зазначив, що архітектурно-будівельних норм, які вимагали б у будівлях наявності об’єктів укриття, немає. Також Крищенко додав, що новобудови є приватною власністю і питання використання цієї приватної власності належать до компетенції ОСББ, забудовників, ЖЕКів. За його словами, люди повинні збиратися і ставити питання, а столична влада надаватиме якісь нормативні вимоги до конструкцій.

Читайте також: Ключі від сховища: Чи готові столичні укриття до можливого нападу Росії (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Територіальна оборона 

На останньому засіданні Київради, яке відбулося 20 січня, депутати підтримали міську цільову програму "Захисник Києва" на 2022‒2024 роки. За відповідне рішення проголосували 78 депутатів. Програма передбачає виділення понад 110 млн грн на зміцнення обороноздатності Києва умовах продовження російської збройної агресії та імовірності вторгнення РФ в Україну. 

Виступаючи перед депутатами, Андрій Крищенко заявив, що реалізація ухваленої програми дозволить обладнати пункти постійної дислокації для бригади Сил територіальної оборони в кожному районі міста Києва, забезпечити бригаду необхідними навчально-тренувальними комплексами та майном і підвищити готовність системи мобілізації міста Києва.

Також у рамках програми "Захисник Києва" заплановано створити Єдиний центр підготовки Сил муніципальної безпеки Києва, зокрема і бригади тероборони.

Тероборона києва

"Після підготовки резервістів та налагодження роботи підрозділів Київ матиме розвинуту та ефективно функціонуючу окрему бригаду територіальної оборони, яка буде готова до виконання завдань протягом 24 годин", – заявив Крищенко.

Також Крищенко зазначив, що у Києві створена 112 бригада територіальної оборони. Зараз вона розширена – в кожному районі є батальйон цієї бригади. Їх було шість, зараз – десять. Збільшено штат як військовослужбовців, так і резервістів. У складі однієї бригади є командир бригади, управління бригади, є батальйони в кожному районі. Командир батальйону буде керівником штабу району територіальної оборони, а керівник району територіальної оборони – голова районної державної адміністрації. Окрім зони територіальної оборони, у Києві є ще десять районів територіальної оборони.

За його словами, на сьогодні в Києві є близько 600 бійців тероборони, а для повноцінної організації потрібно залучити декілька тисяч людей. Чиновник нагадав, що в столиці є телефон довідкової служби КМДА – 15-51, за яким можна записатись до лав тероборони. 

Підготовка шкіл та лікарень 

Школярів столиці триматимуть "у бойовій готовності" через повідомлення про масові мінування шкіл. Батькам учнів надіслали повідомлення щодо тримання дітей до "бойової готовності. Також в повідомленнях вказано, що в разі потреби, потрібно бути готовими терміново забрати дитину зі школи.

Дітям наказали не перевзуватися у класах і тримати під рукою сумки зі спортивною формою. "Шановні батьки, у зв'язку зі збільшенням інформаційних повідомлень у засобах масової інформації про небезпечні ситуації, замінування приміщень тощо. Ми у закладах освіти посилюємо знання учасників освітнього процесу щодо дотримання вимог цивільного захисту", — йшлося у повідомленні до батьків.

За словами Андрія Крищенка, в столиці також йде активна підготовка лікарень, які сильно мобілізовувалися під час хвиль коронавірусу. "Можна сказати, що певною мірою вони вже перевірені на практиці. Подробиць не знаю, більш детально можуть розповісти фахові керівники. Але я впевнений, що наші лікарні в Києві готові. До того ж є спеціалізовані загони й МНС. Київські лікарні готові до розширення, до збільшення місць, і це продемонструвало реагування на ковід. Якщо не помиляюся, за останні два роки до Києва особливих питань не було", — заявив чиновник. 

Тривожні валізи 

Заступник Віталія Кличка Андрій Крищенко рекомендував киянам подбати про тривожні валізи на випадок початку збройного наступу Росії на Україну.  За його словами, війна в Україні триває вже восьмий рік і ескалація теоретично можлива в будь-який момент. "Бажано завжди мати набір речей – так звану тривожну валізу, яку можна швидко взяти із собою. В першу чергу це документи, медикаменти на всіх членів сім’ї, зручний одяг по сезону, запас продуктів на добу-дві (консерви, сухпай армійський можна купити зараз в інтернеті). Бажано отримати якісь навички першої медичної допомоги: не обов’язково курси проходити, зараз багато роликів на цю тему в інтернеті", – зазначив Крищенко.

За словами чиновника, в разі загрози у Києві залунають сирени, буде оголошення по радіо, і, якщо працюватиме мобільний зв'язок, то надійде повідомлення на телефон. 

тривожна валіза

"Ще будуть пропрацьовуватися питання евакуації, але я їх зараз не можу висвітлювати. Влада буде вживати всіх заходів. Зараз йдуть навчання, тренування, відбуваються якісь коригування", – наголосив він.

Щодо ситуацій, коли немає зв’язку, світла, опалення в разі великої війни Крищенко заявив, що важливо не панікувати, оскільки Київ – велике місто, і тут завжди можна отримати будь-яку консультацію, допомогу. У кожному районі в пішій доступності є поліція та рятувальники. 

В разі масштабного нападу Росії в столиці є необхідний протокол реагування та план цивільної оборони. Перш за все киянам потрібно мати при собі згадану вище тривожну валізу, а також розташування найближчого до місця проживання сховища, щоб в разі чого, оперативно сховатись від загрози.  

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme