Дотягнути до весни: Як сходи на Пейзажній алеї пережили перші місяці свого існування (ФОТО)

Попри піар чиновників мерії на реконструйованому спуску, він досі не доведений "до розуму"

Сходи від початку Пейзажної алеї до колись ремісничого, а нині "мажорного" урочища Гончарі-Кожум'яки – відомий і популярний об'єкт як у киян, так і у гостей столиці. Навіть у свої не найкращі часи, вже будучи занедбаними і аварійними, вони привертали чимало уваги, а після реконструкції взагалі стали одною з найпопулярніших локацій – разом із самою Пейзажною алеєю – у цій частині старого Києва.

Урочисте відкриття сходів відбулося 17 липня. Сам спуск – це 247 сходинок на бетонному каркасі, вкриті вологозахищеною зносостійкою деревиною, лавочки, урни, світлодіодна підсвітка і навіть вай-фай. Також була приведена до ладу так звана Нижня алея – пішохідна доріжка, яка веде від сходів до Андріївського узвозу: на ній також з'явилися лавочки, клумби, ліхтарі (на розпач квестерам та неформалам, які полюбляли старі хащі) і навіть громадський туалет.

Зрозуміло, що міська влада на чолі з мером Віталієм Кличком не забула добряче на цьому попіаритися і нагадати про себе відповідними табличками. Але час розставляє все на свої місця, тож Depo.Київ вирішило перевірити, як пережили сходи перші три місяці свого існування і у якому стані зустрічатимуть зиму.

Передусім варто зазначити, що попри всю "облагороженість" локації, вона досі викликає відчуття недобуду. Особливо це помітно на верхньому і нижньому майданчиках. На вході, що на початку Пейзажної алеї, окремо "радує" дощовий приймач оригінальної конструкції. Не дуже зрозуміло, для чого йому потрібні верхні решітки, яку воду вони покликані приймати. Дивує і саме розташування: чому ця "технологічна сходинка" розташована біля входу, напроти "урочистого каменя", а не винесена трохи в бік? Про відсутність жолобів, заглиблень, стоків, які б "культурно" відводили воду з тротуару в каналізацію, можна не згадувати.

З іншого боку – якийсь одинокий стовпчик, заготовка чи то під скульптуру, чи то під сіті-лайт з рекламою, скажімо, мера, чи то ще під якусь конструкцію. Загалом таких "заготовок" в новому парку знайдено декілька. В траві валяються ніяк не прикриті кабелі. На стовпах – хомутні технології – сучасна заміна застарілим технологіям скотчевим і ізолентовим.

Нижній вхід – окремий біль. Тут ознаки недобуду навіть не намагалися приховати. Необлаштований схил (і це не єдина його проблемна ділянка), бруд з якого розноситься сходами, припарковані автівки, ще одна заготовка чи то під скульптуру, чи то під сіті-лайт, і головна "прикраса" – купа сміття на місці урни.

Подивимося на самі сходи. Загалом вони у дуже непоганому стані і, як і раніше, тішать око. Особливо вночі, коли вмикається підсвітка. Загальне враження псує бруд: чим нижче, тим його більше.

Зносостійка вологотривка деревина за три місяці дещо "втомилася" і стерлася. Деякі дошки почали розсихатися.

Якщо відірватися від загальних планів і подивитися на деталі, то виникає низка риторичних питань щодо якості виконання робіт, а також наслідків такого виконання. Вже згадані кабелі мало того, що кинуті через траву, так і на самих сходах – точніше, під ними – проводка ніяк не захищена. Де-не-де під сходами складено якийсь мотлох.

Ніяк не прикриті болти кріплення перил. Враховуючи, що деякі з них вкручені абияк, потрапляння вологи у внутрішній простір конструкцій і їхнє наступне псування неминучі.

Взагалі помітно, що із заглушками будівельники вирішили не "заморочуватися". Та й не тільки із заглушками…

Пройдемося нижньою алеєю. На ній також кидається в око незавершеність і недбале виконання робіт.

Декоративні рослини мають жалюгідний вигляд. Чи то не сезон, чи то просто не пощастило жити в Києві…

Бруківка в деяких місцях встигла просісти, в деяких – вилетіти. Додає "краси" схил, який оплив на тротуар.

Всі ці дрібні – принаймні, поки що – огріхи явно не заважають більшості присутніх тут людей. Вони активно фотографуються, сидять на лавочках і, за хорошої погоди, просто насолоджуються життям. На цьому тлі вже й забулися скандали та дивовижності, якими супроводжувалася ця реконструкція. Варто про них нагадати.

Скандал перший – власне, сам проект реконструкції. На самому початку, у лютому 2016-го, міська влада вирішила "погратися" в "народну" і звернулася до ГО "Андріївсько-Пейзажна ініціатива", яка опікується цією історичною місцевістю, з проханням створити конкурсну комісію, яка обере найкращий проект з реконструкції сходів від Десятинного провулку до урочища Гончарі.

Чому Кличко і Ко перетворили на фарс співпрацю з активістами по сходах на Пейзажці

Такими сходи були перед реконструкцією

Те, що зі старою конструкцією, ще 1980-х років, треба щось робити, ні в кого не викликало сумнівів. Тож активісти на пропозицію мерії "повелися" і радісно взялися до роботи. Вже наприкінці березня було проведено конкурс і визначено переможця – проект компанії "Віннерстрой" із дубовими сходами на металевих – чавунних опорах. Зазначимо, що наявні на той момент сходи були дерев'яними на бетонних опорах. Проект був переданий до мерії, а саме до КП "Інженерний центр", яке виступило замовником реконструкції.

Такими сходи могли бути

На початку квітня мер Кличко підтвердив, що проект узгоджений з активістами, і сходи будуть дерев'яними, з металевими елементами і стилізованими під старий Київ. Заразом міський очільник пообіцяв, що оновлені сходи відкриють вже у червні того ж 2016-го, а витрачено на них буде 15 млн грн. Втім, не так сталося, як гадалося: роботи на об'єкті майже одразу забуксували, і в березні наступного року раптом з'ясувалося, що проект готує зовсім не переможець, а якесь ТОВ "Архітектурна реноваційна група". Тож сходи будуть масивними, бетонними і аж ніяк не стилізованими під старовину, а навпаки – таким собі сучасним "хай-теком" кличківського розливу. А активісти, конкурси – то все, так би мовити, розваги для бідних.

Проект від мерії. Привертає увагу "приблизність" візуалізації та оригінальні мачти освітлення, які в кінцевому варіанті "не осилили"

Скандал другий – терміни реконструкції. Обіцянки мера від самого початку викликали сумніви, адже побудувати за пару місяців об'єкт, за який ще не бралися, може хіба що Кличко, і то на словах. Але менше з тим: ні в 2016-му, ні в наступному 2017-му погуляти по нових сходах киянам не судилося. Та й в 2018-му відкрити їх вдалося лише в середині літа, а не на початку прогулянково-туристичного сезону, як було б логічніше. Більше того: роботи на спуску, судячи з побаченого, досі не завершені.

Причиною затримки робіт, як переконував заступник мера Олександр Спасибко в липні 2016-го, стали кам'яні сходи, знайдені під час земляних робіт. Спасибко переконував, що то сходи аж XVI століття, тож тепер на об'єкті якщо хтось і копається, то тільки археологи. От тільки активісти отримали відповідь з Інститута археології НАН України, де стверджується, що це – залишки радянських сходів 1950-1960-х років, які не мають цінності, і взагалі жодних культурних шарів чи артефактів там не виявлено. Тож чому насправді затрималася реконструкція, можна лише гадати. Скоріше за все, тому, що обіцяти і робити – дві дуже різні речі, у столичної влади добре тільки з першим.

Нарешті, ще одне питання, на яке в будівлі на Хрещатику, 36, воліли б не відповідати – це вартість об'єкту. Наприкінці липня київський юрист Клим Братківський оприлюднив відповідь на його запит щодо вартості реконструкції – 89,3 млн грн. В мерії відреагували оперативно: вже згаданий Спасибко запевнив, що сходи обійшлися лише в 15 млн грн., а 89,3 млн – це загалом вся реконструкція разом із прилеглими територіями. У відповіді на запит Братківського і правда йдеться про "виконання робіт з реконструкції сходів… та благоустрою прилеглої території в межах пішохідної алеї до Андріївського узвозу". Разом з тим, ціну в 15 млн грн. озвучив ще мер Кличко в 2016-му, і його дивовижна точність щонайменше дивує, адже сума за два роки ніяк не скоригувалася. Також варто нагадати, що на самому початку реконструкція взагалі оцінювалася у 7 млн грн.

Так и інакше, але 200-метрові сходи Кличко собі в актив вже записав. І запевнив, що це – лише половина роботи. Друга половина – міст через Володимирський узвіз від Арки дружби народів (дослухатися до критики ідеї з мостом мер, як завжди, дослухатися явно не збирається) і облаштування вже Володимирської гірки.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook