Капітал в 100 грн та копійка за перемогу: Що буде із заводом "Електронмаш", який продали за мільярд
Столичний завод "Електронмаш" продали на аукціоні за 970 млн грн невідомій компанії з статутним капіталом в сто гривень
- Київ
-
16 листопада 2021 17:00
У Києві продовжується так звана "Велика приватизація". Після приватизації заводу "Більшовик" на Шулявці, яка супроводжувалась скандалом, держава продала завод "Електронмаш" на Окружній, який був одним з найпотужніших підприємств із виготовлення електронно-обчислювальних машин в СРСР.
Цікавим є той факт, що компанія-переможешь має статутний капітал лише в 100 грн, але їх доведеться "освоїти" на 107 тис. м² будівель та споруд на земельній ділянці площею 13,6 га.
Журналісти Depo.Київ розбирались, хто приватизував "Електронмаш" та яке майбутнє може очікувати продане підприємство.
Історія "Електронмашу"
Держпідприємство "Електронмаш" було створено за часів СРСР на базі заводу електронних обчислювальних машин. Воно спеціалізувалося на постачанні комплектуючих та готової обчислювальної техніки, а також електронної продукції. Тут, зокрема, випускали персональні комп'ютери "Пошук" та "Нивка".
Підприємство також випускало пристрої живлення бортових електромереж міського транспорту: тролейбусів, трамваїв, вагонів метрополітену та пасажирських вагонів залізниці, а також побутові лічильники газу, контрольно-касові апарати для підприємств торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, електронне обладнання для керування вітровими електричними установками.
Завод був найбільшим в СРСР підприємством з виробництва електронно-обчислюваних машин.
Як проходив аукціон з продажу "Електронмашу"
Торги проводилися, звісно ж, через систему Prozorro. За об'єкт приватизації на торгах змагалися 22 компанії, кожна з яких під час торгів могла підвищувати ставки протягом трьох раундів.
Під час онлайн-аукціону ціна на завод "Електронмаш" зросла у 14,5 разу від стартової, яка була встановлена на рівні балансової вартості в розмірі 66,7 млн гривень, – до 970 млн гривень.
Найвища стартова ставка складала 385 млн грн, що майже в шість разів перевищувало початкову вартість. Перший раунд закінчився з максимальною пропозицією в 401 млн грн, у другому раунді аукціона учасники підняли ціну заводу до 526,8 млн грн. В третьому раунді компанія-переможець підняла ціну до 970 млн грн. Водночас варто зазначити, що різниця в кінцевій ціні між переможцем та другим місцем склала лише одну копійку.
Первинні пропозиції аукціону
Остаточні пропозиції та переможець
За словами голови Фонду державного майна України Дмитра Сенниченка, зволікання з приватизацією й намагання кожен об’єкт "вичистити" – зробити ефективним, розібратися з боргами та судами – призведе до остаточного знищення активів. "Як і "Електронмаш" – таких об’єктів багато, і це ще не найгірший випадок. Якщо ще чекати, приватизувати, можливо, вже буде нічого. Щоб позбавити державу тягаря, усі непрофільні активи слід приватизувати на прозорих аукціонах та дати бізнесу займатися бізнесом", – заявив Сенниченко, пояснюючи приватизацію заводу.
"Електронмаш" купила компанія зі статутним капіталом в 100 грн
Переможцем аукціону стала компанія "Лортен Груп", яка, виходячи з даних Єдиного держреєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрована в столиці у травні 2018 року зі статутним капіталом в 100 грн. Власником та керівником компанії є Олег Піченевський з Нікополя Дніпропетровської області.
Основним видом діяльності компанії є купівля та продаж власного нерухомого майна, також компанія працює в сфері права, керування нерухомістю та надає інформаційні послуги. Інформація про те, що статуний капітал компанії-переможниці складає лише 100 грн наводить на питання про те, як вона зможе інвестувати в підприємство площею 13,6 га.
На це питання дав відповідь очільник ФДМУ Дмитро Сенниченко, який заявив, що "Лортен Груп", скоріш за все, є підприємством, яке спеціально створив реальний покупець заводу (SPV). "Навіть у менш ризикованих юрисдикціях створюються SPV спеціально для інвестування. У будь-якому випадку, всі дають заставу 10% від стартової ціни (66,74 млн грн). На підписання договору переможець має 30 днів і ще 30 днів на оплату коштів після підписання договору", – пояснив Сенниченко.
Також очільник ФДМУ зазначив, що в разі відмови від оплати заставу буде утримано до держбюджету. Він нагадав, що у разі відмови переможця право придбати об'єкт отримає компанія, що запропонувала на одну копійку менше, — ТОВ "Стрім Капітал" Володимира Телевіча (його власником до кінця жовтня цього року був бенефіціар АТ "Трускавецькурорт" Павло Якубенко).
Скандалу, як з "Більшовиком", цього разу не було
В аукціоні на приватизацію "Електронмашу" взяли участь 22 учасники, ця ситуація дуже контрастує з приватизацією заводу "Більшовик" на Шулявці, де в конкурсі брали участь лише три учасники. "Більшовик" купили структури київського забудовника Василя Хмельницького.
До останнього моменту на завод претендували близько 15 інвесторів, однак в підсумку в аукціоні взяли участь лише три учасники — переможець "Дженерал Комерс" Хмельницького, "ІДК Каскад", пов'язана з екнарепом від "Партії регіонів" Віталієм Хомутинником, та "Інвест новація", що належить сину колишнього мера Києва Степанові Черновецькому. Аукціон тривав лише 10 хвилин.
Інвестиційний банкір Сергій Фурса заявив, що напередодні аукціону "певна група людей", натякаючи на Хмельницького та його партнерів, системно працювала на те, щоб відлякувати потенційних покупців, погрожуючи судовими позовами.
Голова ФДМУ Дмитро Сенниченко відповів на запитання, чому у випадку "Електронмашу" претендентів на аукціоні було 22, а на конкурсі із приватизації "Більшовика" наприкінці жовтня зі стартовою ціною 1,39 млрд грн — лише троє, голова ФДМ підкреслив, що "Більшовик" продавався в рамках великої приватизації з початковою ціною, на рівні ринкової, а не балансової, як у "Електронмашу".
Читайте також: Квиток на війну, Шулявський міст та 35 га під забудову: Що буде із заводом "Більшовик", який продали Хмельницькому
Що буде із заводом "Електронмаш"
На момент продажу основним видом діяльності підприємства, відповідно до статуту, є виробництво комп’ютерів і периферійного устаткування, у тому числі й експортної продукції: електродвигунів, генераторів і трансформаторів. Станом на 30 червня 2021 року на заводі працювало 139 осіб.
Згідно з документацією ФДМ, на початок липня поточна заборгованість державного підприємства – 924 490 грн, прострочена – 11,9 млн грн, з яких 5,4 млн грн – борги із заробітної плати, податки із зарплати – 3,3 млн грн, інша кредиторська заборгованість – 3,2 млн. грн. Загальна заборгованість на підприємстві становить – 25 млн грн.
Ці борги має виплатити новий власник, заявив голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко після аукціону. Також новий власник зобов'язується не звільняти 139 співробітників підприємства. Протягом місяця інвестор має заплатити певні кошти на завершення процедури купівлі-продажу.
Власник "освоїть" об'єкт загальною площею 13,6 га. До його складу входять 37 одиниць нерухомого майна, три земельні ділянки та сім об’єктів переданих в оренду. Що саме будуть робити із заводом "Електронмаш" ще не заявлялося, як це було, наприклад з "Більшовиком", коли Василь Хмельницький заявив про створення "іноваційної інфраструктури" на місці підприємства. Враховуючи розташування заводу на межі міста (Кільцева дорога, 4), варто очікувати можливе створення торгівельних площ чи житлової забудови на місці підприємства.
Всі новини Києва читайте на Depo.Київ
Всі новини на одному каналі в Google News
- 18:25Житній ринок пропонують передати в оренду з обов’язковими умовами збереження зовнішнього вигляду і функції ринку, - КМДА
- 09:29У Києві чоловік напав з ножем на працівника ДБР під час слідчих дій
- 08:59Вночі 23 січня ворог атакував Київщину "шахедами". Є пошкодження житлових будинків та ЛЕП ФОТО
- 08:39"УЗ" запускає нові нічні поїзди до Карпат (ГРАФІК)
- 19:40На Київщині двоє чоловіків викрали у матері однорічну дитину й вимагали $200 тисяч неіснуючого "боргу" Відео
- 17:44Віталій Кличко в Давосі провів зустрічі з європейськими політиками та відвідав Український дім
- 16:25Демченко відкинув звинувачення ДПСУ у співпраці з "сумнівним постачальником" боєприпасів: жодного контракту зірвано не було
- 14:06"Необхідною умовою дипломатичних домовленостей мають бути безпекові гарантії для України", - Кличко на форумі в Давосі ФОТО
- 12:43Катування неповнолітньої у Білій Церкві: 16-річного підозрюваного взяли під варту без права внесення застави ФОТО
- 09:11Уламки збитих дронів пошкодили будинки на Київщині
- 22:22Столична компанія продала Нацгвардії 30 тисяч бракованих одностроїв
- 21:55На Київщині група неповнолітніх катувала 12-річну дівчинку
- 20:46Бенефіс ветерана: київське "Динамо" здобуло перші очки у цьогорічній Лізі Європи
- 17:25Демченко відреагував на закиди про завищення цін ДПСУ: вартість закупівлі боєприпасів одна з найнижчих
- 11:02На Київщині через атаку дронів пошкоджені будинок, авто та електромережа
- 21:56Під час останнього удару по Києву загинуло подружжя: двоє дітей осиротіли ФОТО
- 15:37Підготовка до виборів стартувала: виписано 29 постанов на обшуки у найближчого оточення Кличка, — експерт
- 12:23 Масові розстріли людей в Бучі: Нацполіція повідомила про підозру командиру російських десантників
- 12:10У Києві посадовець Командування Сил підтримки ЗСУ підозрюється в розтраті бюджетних мільйонів