Квиток на війну, Шулявський міст та 35 га під забудову: Що буде із заводом "Більшовик", який продали Хмельницькому

Київський забудовник Василь Хмельницький купив за 1,4 млрд грн на аукціоні комплекс заводу "Більшовик", розташований на 35 га столичної землі

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Квиток на війну, Шулявський міст та 35 г…
Колаж: Depo.Київ

Фонд державного майна продав київський завод "Більшовик" на аукціоні 27 жовтня. Завод продали за 1,429 млрд грн. Переможцем аукціону стала компанія "Дженерал Комерс", яка пов'язана із забудовником Василем Хмельницьким. 

Сам Хмельницький вже заявиви про появу "іноваційної та комфортної" інфраструктури, але водночас низка експертів зазначає, що аукціон був неконкурентним. 

Завод розташований уздовж магістрального проспекту Перемоги з одного боку і так званої малої Кільцевої дороги – з іншого. Покупця перш за все цікавлять не виробничі потужності заводу, а 35 га землі. Зараз це одна з найкращих і найцікавіших великих ділянок для забудови серед усіх об'єктів приватизації. Раніше топменеджери девелоперської компанії SAGA Development оцінювали земельну ділянку заводу в 120-150 млн доларів (3,2–4 млрд грн), що значно більше суми, яку заплатили структури Хмельницького.

Журналісти Depo.Київ розбирались в ситуації навколо заводу "Більшовик" та з'ясовували, яке майбутнє чекає на нього після приватизації. 

Історія "Більшовика" 

Київський чавуноливарний і механічний завод заснували у далекому 1882 році чеські підприємці. Через 40 років завод націоналізувала радянська влада, він отримав назву "Більшовик". У 2018 році під час декомунізації його назву замінили на "Перший київський машинобудівний завод" (ПКМЗ).

Підприємство спеціалізується на металообробці, виробництві циліндрів, гідродомкратів, роторів, переробці гуми і пластмас. У 1996 році на заводі працювало близько 6 тис осіб, у 2021-му залишилося трохи більше 200 співробітників.

На території є понад тридцять будівель, однак для потреб заводу частково використовуються лише два приміщення. Решта здаються в оренду або пустують. На оренду припадає до 80% грошових надходжень ПКМЗ. 

У 2020 році Перший київський машинобудівний завод отримав 22 млн грн збитку, а загальна сума його боргів перевищила 500 млн грн. Щорічно підприємство зобов'язане сплачувати в бюджет столиці 40 млн грн земельного податку. На сьогодні завод "Більшовик" де-факто перетворився на "руїни" .

Занедбані приміщення Більшовика

Занедбані приміщення "Більшовика"

Перемога Хмельницького

У відкритих конкурентних торгах 27 жовтня за право власності на завод "Більшовик" змагалися три учасники. Стартова ціна лоту становила 1,34 млрд грн, крок аукціону – 20 млн грн. Завод продали за 1,429 млрд грн, тобто стартова ціна зросла лише на 3%. Переможцем аукціону, як вже зазначалося, стала компанія "Дженерал Комерс". 

Тепер переможець протягом 10 днів повинен підписати договір купівлі-продажу і протягом 30 днів після підписання договору перерахувати кошти у державний бюджет. Після цього 100% акцій перейдуть на рахунок покупця. А далі, як зазначили у ФДМУ, розпочнеться новий етап розвитку цілого кварталу у столиці.

"Дженерал Комерс" пов'язана із групою UFuture Василя Хмельницького та Андрія Іванова.  Засновники – Володимир Долгополов, АТ "ЗНВКІФ "Ларам Систем" та "АБ Пілар Холдінгз Лімітед" (Кіпр). Директор – Ігор Хижняк. 

За компанією стоїть консорціум інвесторів, серед яких — власник компанії "А Девелопмент" Олексій Баранов та компанія UDP під керівництвом Андрея Іванова, акціонером якої є Хмельницький. Спеціалізуються вони не на металообробці чи виробництві гідродомкратів, а на реалізації проектів житлової нерухомості, а також соціальної інфраструктури. 

До останнього моменту на завод претендували близько 15 інвесторів, однак в підсумку в аукціоні взяли участь лише три учасники — переможець "Дженерал Комерс" Хмельницького, "ІДК Каскад", пов'язана з екнарепом від "Партії регіонів" Віталієм Хомутинником, та "Інвест новація", що належить сину колишнього мера Києва Степанові Черновецькому. Аукціон тривав лише 10 хвилин. 

Очільник Фонду держмайна Дмитро Сенниченко заявив, що ціна заводу в 1,429 млрд грн повністю відповідає українському інвестиційному клімату. Натомість, директор компанії "City Development Solutions" Роман Герасимчук зазначив, що 35 га заводу "Більшовик" повинні коштувати згадані вище 3,4-4 млрд грн.

Василь Хмельницький

Василь Хмельницький 

Зазначимо, що частина цехів "Більшовика" вже належить Василю Хмельницькому, що, ймовірно, пояснює, чому багато потенційних учасників відмовились від участі в аукціоні. Затвердити проєкт для забудови заводу до тих пір, поки вся нерухомість на землі не перебуває в одних руках, неможливо. А тому, інший покупець стовідсотково отримав би "квиток на війну" із Хмельницьким через судові тяжби.

Інвестиційний банкір Сергій Фурса заявив, що напередодні аукціону "певна група людей", натякаючи на Хмельницького та його партнерів, системно працювала на те, щоб відлякувати потенційних покупців, погрожуючи судовими позовами.

"Зробити так, щоб покупка більшовика була квитком на війну. Квитком на нескінченні судові позови. Суди, протести тітушок, договори оренди, які на десятиліття вперед укладали колишні керівники заводу на користь певних компаній. У результаті ціла низка потенційних інвесторів відмовилася грати в цю гру. А деякі, як, наприклад, одеський забудовник Kadorr, навіть виступили у пресі зі звинуваченнями у бік олігархів. Пояснюючи чому відмовилися йти на аукціон. При цьому суди, тітушки та інше пов'язувалися в пресі з певною групою людей. І ці люди, о диво, виграли в аукціоні. Зробивши все, щоб їм ніхто не заважав. Стратегія виявилася успішною. І від цього дуже мерзенне відчуття на душі. Бо знову перемагають погані парубки. Користуються поганими методами. А їм ніхто не заважає", — написав Фурса на своїй сторінці у "Фейсбук". Хоча і зазначив, що добре, що приватизація взагалі відбулася.

Завод Більшовик

Завод Більшовик

П'ятий цех "Більшовика" задля добудови Шулявського мосту 

У КМДА заявили, що хочуть у будь-який спосіб отримати п'ятий цех приватизованого заводу, де столична влада планує добудувати розв’язку Шулявського моста. За словами першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника, варіантів угоди щодо об'єкта є кілька.

"Важливо те, що з’явився об’єкт комунікації між містом і власником цієї території. Сподіваюся, шо найближчим часом питання п’ятого цеху буде вирішено і що ми зможемо добудувати розв’язку Шулявського моста так, як вона була запланована. Місто виступає за завершення будівництва розв’язки, цех має бути переданий в будь-який спосіб, який ми визначимо — це буде продаж, або він буде переданий за рахунок боргів за землю — він буде знесений, на цьому місці буде побудована розв’язка" — сказав чиновник.

Він зазначив, що з покупцем КМДА ще не контактувала, а переговори з новим власником почнуться, коли будуть оформлені всі документи: "Є дві вимоги міста: п’ятий цех, викуп його для суспільних потреб, а також податковий борг по землі, великий. Ці питання які нам треба буде при переході власності до нового власника, обговорити разом". Компанія-переможець, поки не давала офіційних коментарів щодо планів на п'ятий цех "Більшовика", залишається сподіватись, що місту вдасться владнати питання отримання цеху задля повноцінної побудови Шулявського шляхопроводу. 

тут слід зазначити, що хоча Хмельницький і купив територію заводу, розташований комплекс на столичній землі. Новий власник отримує і право користуватися нею. Місто, натомість, наче як володіє землею, а це 35 га на Шулявці та 1 га на Трухановому острові, але користуватися нею не може. Тож за можливість добудувати "пулюстку" для Шулявської розв'язки, доведеться заплаити або якось компенсвати втрати інвестору.

Шулявський міст та завод Більшовик

П'ятий цех "Більшовика" та Шулявський міст 

Що буде на місці "Більшовика"

Після перемоги на аукціоні пресслужба Василя Хмельницького розповсюдила його особистий коментар, де він підтверджує купівлю заводу "Більшовик" компанією, де він є акціонером та ділиться планами на приватизовану територію.

"Як акціонер UDP я вітаю партнерів з перемогою на відкритому аукціоні. Але, насамперед, це хороша новина для країни. Велика приватизація — це позитивний тренд для України. Тільки від продажу занедбаного старого заводу Більшовик державний бюджет отримає мільярдні надходження та погашення боргів у розмірі близько 500 млн грн. Але, що не менш важливо, в Києві з'явиться іноваційна та комфортна для городян інфраструктура в центрі міста, ефективний власник та мільярдні інвестиції, нові робочі місця та перспектива розвитку", — заявив Хмельницький. 

В компанії-переможці також заявили, що вони використовують досвід та екпертизу, які були отримані в процесі роботи над ревіталізацією колишньої території заводу "Арсенал", але говорити про концепцію ще зарано. Зазначимо, що облаштуванням громадського простору на Арсенальній площі також займалась компанія Хмельницького. 

За деякими підрахунками, на території заводу можна буде збудувати 650 000 – 750 000 кв. м житлової нерухомості. Умовно кажучи, це може бути другий Unit.City (іноваційний парк на території колишнього промислового підприємства, який також побудував Хмельницький).

Борги в 500 млн та промислові потужності 

Перед аукціоном у ФДМУ повідомили, що покупець зобов'язується зберегти основні види діяльності заводу, а також погасити кредиторську заборгованість та борги з виплати зарплати працівникам в розмірі понад 500 млн грн. 

Також компанія Хмельницького повинна направити інветиції в ремонт і модернізацію промислового майданчика "Більшовика" у Жашкові Черкаської області у сумі понад 57 млн грн.

"Приватизація заводу "Більшовик" — це шанс на друге життя для цього підприємства, яке має понад 500 млн грн боргів. Адже у попередні роки виробництво було знищене, і тепер основний вид діяльності – здача приміщень в оренду. Натомість, приватизація дозволить не лише зберегти робочі місця працівникам, а й створити нові та модернізувати виробництво", — зазначили у ФДМУ.

Тобто Хмельницький зобов'язався зберегти промислові потужності заводу, види його діяльності та погасити борги підприємства. Сама новина про приватизацію заводу "Більшовик" та старту приватизації занедбаних підприємств минулого по всій Україні є позитивною, адже відкриває простір для інвестицій та створення робочих місць. Негативний осад в цій історії залишає лише аукціон, в якому – за словами Фурси – наче як відмовились брати участь низка потенційних інвесторів через тиск та погрози отриманням "квитка на війну", що, звісно ж, не поліпшує інвестиційний клімат в Києві та Україні загалом.

Після приватизації "Більшовика" залишається розраховувати, що Хмельницький виконає свої зобов'язання щодо збереження промислових потужностей та погашення заборгованостей підприємства, вирішить питання з містом щодо п'ятого цеху заводу для добудови Шулявського шляхопроводу та побудує на території "Більшовика" насправді "іноваційну та комфортну для городян інфраструктуру", а не черговий хаотичний каскад висоток, які, на жаль, вже стали нормою для Києва. 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme