Неактивовані обіцянки Кличка: Що в програмі мера так і залишилось на папері

Перед обранням на посаду очільника столиці Віталій Кличко так багато усього наобіцяв киянам, що явно не розрахував своїх сил

Неактивовані обіцянки Кличка: Що в прогр…
Фото: Пресслужба КМДА

Восени 2020 року у Києві знову будуть вибори мера і Кличко вже заявив, що братиме в них участь. Ба більше: очільник столиці "підключився" до передвиборчих перегонів і наче як став ініціатором створення "партії мерів" – політичного проєкту, покликаного підсилити значущість міських голів як гравців в протистояннні з "зеленим" центром. ПРоєкт цей дивний, пріоритети учасників рівновекторні, але на Банковій його явно помітили і почали свою гру – поки що на замирення.

Взагалі очільником столиці Кличко став ще на початку літа 2014 року, коли після Революції гідності було вирішено позачергово "перезавантажити" владу на усіх рівнях, і Київ не був виключенням. Проте за рік, восени 2015-го, за мали відбутись вже чергові вибори мера Києва. Кличко, звісно, взяв в них участь. Depo.Київ проаналізував програму на той час претендента на посаду очільника столиці Віталія Кличка, щоб зрозуміти, що з неї було виконано, а що – ні.

Транспортна галузь

Одною з головних "фішок" Кличка у передвиборчій програмі 2015 року було те, що пішохід та громадський транспорт мають бути у пріоритеті перед автомобілями. За каденцію мера Кличка у цьому напрямку все, що було зроблено, – це створення кількох десятків смуг для громадського транспорту по усьому місту. На першу смугу дороги просто наносили спеціальну розмітку, яка сповіщала, що тут проїзд – тільки для автобусів, тролейбусів чи маршруток. Проте столичні водії усі ці роки легко нехтували цим правилом, і смугою для громадського транспорту їздили багато водіїв-"лосів". Лише наприкінці останньої зими патрульна поліція почала звертати більше уваги на таких водіїв, виписуючи їм штрафи. Ситуацію це вирівняло лише частково і в Києві залишилось багато водіїв, які чхати хотіли на ці смуги громадського транспорту. Тож громадський транспорт все ж вимушений простоювати у заторах разом з приватними автомобілями, а міська влада лише розводить руками. Міський громадський транспорт звісно оновлюється, але зазвичай пасажир навіть на новому тролейбусі швидко не може дістатися до свого пункту призначення через затори.  

Фото: Depo.Київ 

Серед "транспортних обіцянок" Кличка також був розвиток міської електрички з Троєщини на правий берег столиці. Цього дуже чекали мешканці лівого берега, більшості з яких щодня потрібно їздити на лівий берег на роботу. Йдеться про сотні тисяч людей. Втім, з розвитком міської електрички стався повний провал. Ще до карантину цей вид громадського транспорту більше нагадував лотерею, а не засіб пересування містом. Наприклад, пасажир на швидкісному трамваї приїжджає зранку на станцію міської електрички "Троєщина-2", але виявляється, що потягу не буде, адже в "Київпастрансі" вирішили скасувати одразу кілька рейсів. Тому пасажиру доводилось за власні кошти повертатися швидкісним трамваєм до проспекту Романа Шухевича, що на початку Троєщини, і вже потім знову пересідати на інший вид транспорту, щоб через Північний міст виїхати на правий берег. І така ситуація спостерігається регулярно. В той самий час, мер Кличко лише обіцяє, що настане той момент, коли міська електричка буде дуже комфортним видом транспорту. Тим часом пасажири вже неодноразово перекривали рух потягів на знак протесту. 

Фото: "Воскресенка - Радужный" 

Пріоритет велотранспорту  

У своїй передвиборчій програмі Кличко обіцяв розвивати велоінфраструктуру у столиці, будуючи велодоріжки. Оскільки мер позиціонує себе як активного велосипедиста, ні в кого не було сумнівів, що в цьому напрямку усе буде "на рівні". За часів Кличка у столиці дійсно з’явилось кілька велодоріжок. Втім, не усе так гарно, як здається. Розглянемо хоча б одну з найбільш улюблених для містян велодоріжок, яка розпочинається на Троєщині і закінчується на Європейській площі. По-перше, розмітка цієї велодоріжки протрималась лише перший рік  – а ввели в експлуатацію її у 2015 році. По-друге, під час будівництва велодоріжки чиновники абсолютно не продумали, що робити з МАФами, поставленими на шляху велодоріжки на відрізку вулиці Бальзака, від вулиці Данькевича до вулиці Сержа Лифаря. Досі це питання ніхто не вирішив. Тому велосипедистам доводиться обирати три шляхи подолання велодоріжки в районі цих МАФів: 1) їхати повз них, наражаючи на небезпеку пішоходів; 2) вести велосипед рукою біля цих кіосків; 3) виїжджати на проїжджу частину, щоб оминути МАФи на велодоріжці. Проте кожен з цих варіантів ніяк не в’яжеться з розвитком велоінфраструктури столиці. Крім цього, нормальний стан покриття велодоріжки закінчується фактично перед Північним мостом через річку Десенка. На переправі покриття дуже погане і велосипед просто підстрибує на нерівній поверхні.

Фото: Depo.Київ 

МАФи нікуди не поділись

Кличко обіцяв навести лад з кіосками у місті. Проте вже протягом кількох років поспіль у столиці відбувається якась дивна ситуація з МАФами. Наприклад, на якійсь території кіоск прибирають, а потім за місяць-два на ній знову з’являється майже такий самий МАФ. Крім цього, містянам досі не зрозуміла логіка з розміщенням кіосків. Спочатку чиновники кажуть, що МАФи не можна ставити на зелених зонах, а потім виявляється, що більшість тих самих кіосків "Київхлібу", в яких торгують духмяним для малозабезпечених верств населення, стоять саме на траві і комунальники ніяк на це не реагують.   

Фото: Depo.Київ 

Повне оновлення системи ЖКГ затягнеться на десятиліття  

Ще однією обіцянкою Кличка була кардинальна реновація житлово-комунальної сфери. Тут звісно, були зроблені деякі кроки. Наприклад, саме за часів Кличка 90% житлових будинків Києва обладнали лічильниками на опалення, а це дає змогу економити містянам на сплаті за теплі батареї. Та з роками багато лічильників вже вийшли з ладу. Тому складається ситуація, що там, де лічильник на папері є, але не працює, мешканцям нараховують за опалення за середніми показниками минулого опалювального сезону. Наприклад, остання зима була дуже теплою, але зазвичай нарахування відбувались, як за холодну зиму позаминулого року.

Ще одна "реновація", як вважають у Кличка – це заварені люки до сміттєпроводів у багатоповерхівках. Хоча про це у передвиборчій програмі Кличка і не йшлося. Про заварені сміттєпроводи, аби всі виносили сміття на вулицю до контейнерів, команда мера мріяла давно. Проте це дуже довго не вдавалось здійснити, і ось під час карантину команда мера на це все ж зважилась. Аргумент вигадали залізний – боротьба з коронавірусом. На думку чиновників, у сміттєпроводах дуже сприятлива атмосфера для різноманітної зарази, а тому приймачі на поверхах потрібно заварити. Але ніхто з чиновників не розповідає, чому ці сміттєпроводи ніхто належним чином не доглядав, адже їх просто потрібно чистити, щоб там не було ніякої зарази. Якщо за проектом сміттєпровід є у багатоповерхівці, то потрібно робити так, щоб він нормально функціонував, а не просто його заварювати.

"Перемогою" Кличка під час мерства можна вважати повернення теплового блоку міста під управління міської влади. До травня 2018 року гарячу воду і опалення в будинки киян постачало "Київенерго", яке належало до енергетичного бізнесу олігарха Ріната Ахметова. Вже два роки, як "Київенерго" перейшло під управління столичної влади, і тепер воно називається "Київтеплоенерго". Проте залишається риторичне питання: чи відчули самі містяни покращення від зміни власника теплоенергетичного комплексу? Звісно, це плюс, що тепер стратегічним об’єктом керує саме місто, але прориви тепло трас відбуваються так само, як і раніше. Та й тарифи на опалення чи гарячу воду лише підвищуються, хоча тепер саме міська влада має безпосередній вплив на кінцеву вартість опалення чи гарячої води. При цьому у Кличка, наприклад, запевняють, що кількість тих самих проривів тепломереж зменшилась. Проте варто лише згадати, як на початку року прорвало тепломагістраль біля торговельного центру на Либідській площі. Тоді перший поверх ТРЦ "плавав" в окропі, хоча на цьому ж місці прориви траплялись ще за часів керівництва "Київенерго" топ-менеджерами Ахметова, і нічого для уникнення ще більших проблем зроблено не було.

Не слід забувати й про те, що на центральних вулицях міста також регулярно стаються прориви теплотрас, і це часто відбувається в одних й тих самих місцях. Для прикладу, капітальні аварії трапляються на перетині вулиць Саксаганського та Шота Руставелі.

ФОТО: Дмитрий Качура

Загалом у столиці близько 2,7 тис. км тепломереж, і у мерії кажуть, що майже усе зношене, а деякі ділянки просто перебувають в аварійному стані. Щоб усі труби замінити, потрібно мінімум 30 мільярдів гривень, а це більше ніж половина річного бюджету столиці. Минулого року вдалось замінити лише 130 км тепломереж, а виділили на це близько 500 мільйонів гривень. Тобто прості математичні розрахунки показують, що з такими темпами ремонту підземних тепломереж знадобиться майже 20 років, щоб привести усе до ладу.

Обіцяв навести лад зі скандальними забудовами

Коли Кличко у 2015 році балотувався на очільника Києва, він обіцяв навести лад зі скандальними забудовами, який у столиці вистачало завжди. Проте, як Кличко виконав цю обіцянку можна зрозуміти, подивившись на забудову, приміром, станції метро "Героїв Дніпра". Навесні 2016 року у колі над цією станцією з’явились зелені паркани. У місцевих мешканців це одразу викликало сумніви у добрих намірах влади, але чиновники усіх запевнили, що просто відбуватиметься укріплення грунтів над станцією. Йшли місяці, але так зване укріплення продовжувалось, а для чого воно було потрібне, так ніхто й не казав. До того часу станція простояла більше 30 років і ніяких укріплень їй не було потрібно. Восени 2016 року у мерії вже заявили, що потрібно зробити ще й гідроізоляцію станції. Тоді ж виявилось, що під виглядом "гідроізоляції" у колі на станцією метро "Героїв Дніпра" мають звести торговельно-розважальний центр. І саме укріплення грунтів та гідроізоляція станції були потрібні для подальшого будівництва ТРЦ. Але мер Кличко до останнього запевняв, що ні про який ТРЦ не йдеться. Так він говорив більш ніж півроку, а тим часом забудовник вже закінчував зводити перший поверх торговельного центру.

І ось, коли вже неможливо було розповідати киянам байки про укріплення грунтів, бо забудовник вже починав зводити другий поверх ТРЦ, Кличко визнав, що над метро "Героїв Дніпра" буде саме торговельний центр. Мер тоді ще й додав, що у Києві дуже не вистачає торговельних центрів. Хоча ще на стадії будівництва місцеві мешканці під час зборів висловлювались категорично проти зведення торговельного центру, але Кличко не звертав на це увагу. Зрештою ТРЦ все ж збудували. Незважаючи на його наявність, під час потужних злив входи до станції метро "Героїв Дніпра" просто затоплює. і ніяка "гідроізоляція" не допомогла.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme