Скандальна забудова від Черновецького до Кличка: Як кияни рятують "Крістерову Гірку" від висотки

Перша спроба забудовника звести висотку на вулиці Вишгородській сталась ще два роки тому, але після протестів мешканців "бізнесмени" начебто заспокоїлись. Зараз розпочалась нова фаза конфлікту  
 

  • Київ
  • 5 листопада 2019 15:00

Скандальна забудова від Черновецького до…

Вже тривалий час мешканці вулиці Вишгородської та прилеглих вулиць протестують проти поновлення активності забудовника, який хоче звести висотку в зоні відпочинку на вулиці Вишгородській, 47-ж. Скандальна ділянка розташована впритул до Інституту харчових біотехнологій і геноміки на території парку Крістерова гірка, куди полюбляють приходити містяни. Останніми днями небайдужі кияни кілька разів перекривали рух на дорогах, щоб привернути увагу до проблеми. Наприклад, вихідними активісти без зупинки ходили пішохідним переходом на площі Шевченка, ускладнюючи рух машин. Depo.Київ вирішив "копнути" в документах і детальніше розібратися в історії конфлікту.

Активна фаза протистояння між місцевими мешканцями та забудовником розпочалась ще наприкінці 2017 року. Тоді, перед самісіньким Новим роком, було вирубано майже 300 дерев на вулиці Вишгородській, 47. Звісно, це мало усі ознаки підготовчих робіт до зведення чергової житлової висотки. Не врахував забудовник лише одного: місцеві мешканці виступили категорично проти, і зробили це активно. Втім, оскільки вирубка дерев відбулась перед святами, то лише із середини січня місцеві активісти розгорнули справжню "осаду" столичної мерії. Мешканці Мінського масиву та Пріорки, які полюбляють гуляти у парковій зоні на вулиці Вишгородській, де розташована Крістерова гірка, мітингували під мерією перед засіданням Київради. Одного разу люди навіть привезли Кличку частини зрубаних дерев, які росли на місці, де бізнесмени хочуть звести чергового бетонного монстра.

Історія навколо висотки на Вишгородській, 47-ж, розпочалась ще за часів мера Черновецького. Влітку 2007 року Київрада, яку контролювала більшість "космічного" мера, проголосувала за надання ТОВ "Київське будівельне підприємство №3" в оренду земельної ділянки площею трохи більше одного гектара за згаданою адресою. Цільове призначення цієї землі – "будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з об’єктами соціально-громадського призначення". Також тут мали звести підземний паркінг. Оренда землі надавалась на п’ять років. У 2012 році Київрада поновила договір оренди цієї землі ще на п’ять років і разом з тим було змінено орендаря – з ТОВ "Київське будівельне підприємство №3" на ТОВ "Будінвест КМ". Вже за каденції мера Кличка, у травні 2017 року, між мерією та цією приватною фірмою було укладено нову угоду про поновлення дії договору оренди, на цей раз аж до 2022 року. Тож одразу виникають питання, чому забудовник чекав аж із 2007 до 2017 року аби розпочати будівництво чергового бетонного монстра. Заразом, це цілком типова картина для київський забудов: землю "роздерибанили" давно – зе за попередників Кличка, а за цей час ділянки неодноразово змінили власників, цільове призначення тощо – так, що і "кінці" не одразу знайдеш.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "Будінвест КМ" є громадянин Ліхтенштейну Фогт Сільвіо. Серед видів діяльності цієї фірми є підготовчі роботи на будівельному майданчику, а також будівництво житлових та нежитлових приміщень. На сайті Департаменту містобудування та архітектури є спеціальний розділ, де можна переглянути інформацію про забудову тієї чи іншої ділянки. За адресою вулиця Вишгородська, 47-ж, планується саме зведення житлового будинку. Проте з дозвільних документів, які вказані на цьому сервісі, є лише повідомлення про початок виконання підготовчих робіт.

Тут слід згадати про петицію, яку створили кияни на захист "Крістерової гірки". Дана ініціатива містян набрала навіть більше десяти тисячі підписів, які потрібні були для розгляду петиції мером Кличком. Втім, у своїй відповіді містянам очільник Києва заявив, що у забудовника фактично усе добре з документами. Звісно, Кличко обіцяв всебічно розглянути петицію, але з того часу минуло вже півтора року, а вимога киян, які підписували петицію, зупинити будь-яке будівництво біля "Гірки Крістера", так і залишилась не виконаною.

Читайте також: Скандальний ДПТ та тріщина у фракції Кличка: Як вперше за п'ять місяців засідала Київрада

Більше того, у грудні 2018 року був зареєстрований проект рішення про розірвання договору оренди земельної ділянки на вулиці Вишгородській, 47-ж. У проекті документу вказувалось, що орендар порушує умови договору, адже використовує земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогами. До того ж, станом на 2018 рік фірма-орендар вже протягом чотирьох років не сплачувала орендної плати. У зв’язку з цим пропонувалось розірвати договір оренди і надати цій земельній ділянці статусу парку. У пояснювальній записці було вказано, що депутати, які розробляли документ, діяли на підставі прохання місцевих мешканців захистити їх від забудовника, а також на підставі електронної петиції з вимогою зупинити вирубку парку "Гірка Крістера".

Крім того, як виявилось, під час вирубки майже 300 дерев забудовник знищив майже три десятки дерев, що перебували поза орендованою ділянкою. Далі – більше. Забудовник також зрубав два дуби черешчатих, які мали особливу екологічну цінність і чіпати їх ніхто взагалі не мав права. Усе це вилилось у проект рішення про розірвання договору оренди земельної ділянки на вулиці Вишгородській, 47-ж. Проте невдовзі буде рівно рік, як цей проект документу перебуває на розгляді різноманітних комісій Київради. Наприклад, досі проект документу розглядає постійна комісія з питань містобудування, архітектури та землекористування, яку очолює депутат від промерської фракції Олександр Міщенко.

Отже, міська влада не надто палає бажанням вирішувати ситуацію на користь місцевих мешканців, які просять не забудовувати чергову зелену зону, зате охоче йде на поступки "бізнеменам". Разом з тим, місцеві мешканці вимушені будь-якими методами привертати увагу чиновників до проблеми – наприклад, вже згаданим перекриттям дорожнього руху. Не слід також забувати, що навколо вулиці Вишгородської і так триває тотальна забудова. Поряд вже зведено величезний житловий комплекс між вулицями Западинською та Осиповського. Крім цього зараз зводять житлові висотки на вулиці Бережанській і це дозволила саме більшість Кличка у Київраді. Сама Вишгородська зранку майже постійно "стоїть" через завелику кількість автівок містян, які живуть у навколишніх будинках. До того ж, добудовується цілий житловий комплекс на вулиці Кондратюка та Калнишевського. Тобто навантаження на наявну інфраструктуру у цьому районі й так завелике – а нову облаштовувати забудовники не вважають за потрібне, поза як дружня місцева влада цього від них і не вимагає.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme