Велике парківництво: Якою стала нижня тераса Пейзажної алеї після реконструкції

Тепер на Воздвиженку зі Старого міста можна спуститись не одними, а двома сходами. А лавочкам від українських дизайнерів доведеться чекати свого оновлення і далі

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Велике парківництво: Якою стала нижня те…
На Пейзажній алеї з'явились нові сходи

Днями в Києві відкрили після реконструкції нижню терасу популярної і у містян, і у туристів Пейзажної алеї. Журналісти Depo.Київ не могли пропустити таку подію і вирушили на нову локацію з імпровізованою інспекцією.

Пейзажна алея стала черговою локацією в низці реконструкцій парків, влаштованих київською владою і, зокрема, мером Віталієм Кличком, який активно "світиться" на відкриттях оновлених локацій. Першою, навесні 2018-го, була верхня частина Володимирської гірки. Слідом, в липні того ж року, з'явились нові сходи з Пейзажки до Воздвиженки та так звана нижня алея, що веде на Андріївський узвіз. Потім був "скляний міст" Кличка, нижня тераса Володимирської гірки, Алея художників – і це не рахуючи парків і сквериків в інших частинах міста.

Минулого року була відкрита перша черга Пейзажної алеї – верхня пішохідна тераса від її початку з боку Історичного музею і вже згаданих сходів на Воздвиженку до дитячого майданчику "Аліса в Країні див". Залишок облаштували вже влітку 2021-го, тому важко зрозуміти, яка ж нині відкрита черга Пейзажки – дороблена друга чи вже третя. Але, в будь-якому разі, йдеться про нижню терасу, яка до того була, так би мовити, у "грунтово-трав'яному" виконанні.

Вид на нижню терасу з Пейзажної алеї

Спуститися на неї можна центральними сходами, що ведуть з верхньої алеї та її оглядового майданчику. Помітний орієнтир, який неможливо пропустити – арт-об'єкт "Форма світла" української художниці та скульпторки Жанни Кадирової.

Форма світла Жанни Кадирової

Внизу гостя зустріне камінь, який не дасть засумніватись, кому треба дякувати за нову локацію. Зазначимо, що на Володимирській гірці з Алеєю художників таких каменів п'ять.

Камінь Віталій Кличка

Сам спуск на терасу був оновлений ще влітку. Разом із самими сходами було перероблене і оздоблення декоративним каменем стін проходу. Байдужим ця кладка не лишає і дивує кожного разу. Але сказати, що вийшло добре чи бодай краще,ніж було, буде явним перебільшенням.

погана кладка стіни

Не обійшлось і без традиційної підсвітки LED-стрічкою. Вона тут захована під гранітні плити парапету. І з цими плитами в неї "зрослось" не всюди.

підсвітка сходів

Підсвітка на Пейзажній алеї

А от що змушує замилуватись, так це самі сходи та гарнесенько підігнана тротуарна плитка. Навіть по краях, одвічному проблемному місці столичного благоустрою, вона зроблена зі знанням та любов'ю до справи. Щоправда, ближче до низу стає зрозуміло, що в якийсь момент щось пішло не так, і плитка закінчилась, а місце для неї – ні. Тому частина цеглинок дещо світліша за загал.

хороша кладка

хороша кладка

Втім, варто спуститись на саму терасу, як стає зрозуміло, що дива не сталось: тут якість вже не така, як на сходах, і це впадає в око.

погана укладка тротуарної плитки

Особливо не вдається столичним будівельникам комбінування різних матеріалів по краях доріжок. Натомість виходить прекрасна ілюстрація словосполученню "біль перфекціоніста".

криворукий благоустрій

поганий благоустрій

дуже поганий благоустрій

погана укладка плитки і всього

На деяких ділянках бруківка вже вибита. На деяких її, схоже, не вистачило.

бруківка тротуарна

тротуарна бруківка

Дивує, що перед сходами облаштувати було вирішено невеликий п'ятачок, але рука благоустрою не дотягнулася далі, де вже кілька років стоять досить популярні лавочки і, до слова, єдині на терасі смітники. На жаль, тут доріжка навіть не підсипана дрібним щебенем, який би забирав на себе болото з гори Дитинка, яке буде виноситися на підошвах одразу на нову плитку.

Стежка на Дитинку в Києві

Стежка на Дитинку

неправильний монтаж мачти освітлення

Стовпи освітлення на Дитинці не захищені від потрапляння води

Продовжимо прогулянку. Велика галявина нижньої тераси тепер має доріжку з одного боку та сходи з іншого. Про фінальний вигляд цієї ділянки говорити поки що рано – ймовірно, пізніше тут буде облаштовано повноцінний газон. Роботи на локації взагалі ще продовжуються: електрики тягнуть проводку, комунальники поливають газон. Тож остаточно оцінити, що вийшло, можна буде, напевне, вже навесні.

Сходи на нижній терасі Пейзажної алеї

Галявина на нижній терасі Пейзажної алеї

"Тут, на схилах та нижньому плато, була занедбана територія – хащі та смітник. А тепер – сучасна зона відпочинку європейського рівня", – заявив на відкритті очільник столиці. Тепер ту облаштовано водовідвід, встановлене освітлення. Територія дійсно була дещо захаращена, як і будь який клаптик без благоустрою. Втім, смітником її важко було назвати. Галявина ж взагалі була популярним місцем для сидіння на пледі з книгою, гітарою чи чаєм та канапками.

Вид на нижню терасу з Пейзажної алеї

Як в давнину всі дороги вели до Рима, так в сучасності київські стежки у Верхньому місті ведуть до сходів. Не стала винятком і нижня тераса Пейзажної алеї – з неї вирішили прокласти ще одні сходи на Воздвиженку. "Вони зроблені в тій же стилістиці, що й сходи до урочища Кожум’яки, які відкрили три роки тому", – зазначено в прес-релізі КМДА. Насправді ж це не зовсім так: сходи ведуть на вулицю Гончарівську і, відповідно, урочище Гончарі. А Кожум'яки з вулицями Дегтярною та Кожум'яцькою – яр з протилежного боку гори Дитинка.

Урочище Гончарі-Кожум"яки

Що одразу привертає увагу на нових сходах на Воздвиженку, так це підпірна стінка, укладена з гранітних цеглинок. Вийшло дуже пристойно, вигляд вона має дійсно презентабельний і візуально привабливий.

нові сходи на Воздвиженку

Підпірна стінка Пейзажної алеї

Підпірна стінка на нижній терасі Пейзажної алеї

Тут же можна побачити і єдині поки що ознаки ландшафтного благоустрою. Хочеться вірити, що наступного року такого рослинного оздоблення стане більше.

Озеленення і ландшафтний дизайн

Нові сходи, причому як і ті, що ведуть на галявину, так і ті, якими можна спуститись на Воздвиженку, виконані в тому ж стилі, що і перші сходи 2018 року, тому їх дуже цікаво порівняти між собою, а заразом і з іншими локаціями Верхнього міста. І можна одразу сказати, що обидва спуски з Пейзажки помітно кращі – і естетично, і за якістю виконання – за сходи на Алею художників від Андріївської церкви.

Читайте також:

Дотягнути до весни: Як сходи на Пейзажній алеї пережили перші місяці свого існування (ФОТО)

Сходи 2018 року на вигляд добротніші і кращі за виконанням, ніж сходи 2021-го. Це стосується як самих конструкцій, так і покриття: на нових воно в деяких місцях вже пошкоджене. Звертає увагу і зварне кріплення декоративних панелей – на старих сходах воно заховане з зовнішнього боку і не псує загального вигляду.

Старі і нові сходи на Воздвиженку

Елементи конструкції. Ліворуч – нові сходи на галявину, праворуч – сходи на Воздвиженку 2018 року

Нові і старі сходи з Пейзажної алеї на Воздвиженку

Кріплення декоративної панелі. Ліворуч – нові сходи на галявину, праворуч – сходи на Воздвиженку 2018 року

Дерев'яне покриття обох спусків однакове. А от що однозначно краще реалізоване в нових сходах, так це стики перил на повороті – вони, можна сказати, ідеальні.

Старі і нові сходи з Пейзажної алеї на Воздвиженку

Стик перил. Ліворуч – нові сходи на галявину, праворуч – сходи на Воздвиженку 2018 року

Зрозуміло, що без LED-світла обійтися не могло. Стрічка на нових сходах в алюмінієвому корпусі, і це, без сумніву, перевага. Підсвітка тут майже така ж, як і на старших сусідніх сходах. Але однозначно краща, ніж на Алеї художників, де стрічка пластикова й дешева, абияк наліплена, ще й встановлена світловим боком назовні, а тому світить не на перила, а в очі.

Підсвітка нових сходів на Воздвиженку

Підсвітка. Ліворуч – нові сходи на галявину, праворуч – Алея художників, 2019 рік

Нарешті, чого не вистачило новій локації. А не вистачило їй передусім того ж, що і верхній терасі – реставрації вже наявних об'єктів. А саме кількох лавочок та одної інсталяції Kyiv Fashion Park. Особливо сумно дивитись на "Сакральний Hi-Tech" Зінаїди Лихачової: скульптура остаточно втратила декоративне оздоблення і перетворилася на грубо пофарбований об'єкт.

Сакральний Hi-Tech Зінаїди Лихачової

На передньому плані: "Сакральний Hi-Tech", Зінаїда Лихачова. За ним: "Любов-Ріка", Олександр Лідаговський. На задньому плані: "Кавун", Костянтин Скретуцький

Друга невиправдана надія – доріжка траверзом схилу з нижньої тераси до нижньої алеї, що веде від сходів 2018-го на Андріївський узвіз. Щоб вийти на неї, доведеться або обходити через верхню алею, або з спускатися на Воздвиженку, щоб знову підніматись.

Схил Пейзажної алеї

Тут могла би бути ще одна доріжка

Маршрут цей досить затребуваний, а з появою благоустрою тераса стане, вочевидь, більш велелюдною, ніж була раніше. І очевидно, що люди, яким треба на Андріївський, самі протопчуть стежку до потрібного місця. І тим самим закладуть підвалини для появи нової черги реконструкції Пейзажної алеї.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme