Магазини, музеї та кав'ярні: Що планують робити з Гостиним двором у Києві (ФОТО)

В Гостиному дворі завершуються протиаварійні роботи, а також тривають громадські консультації щодо майбутньої концепції будівлі 

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Магазини, музеї та кав'ярні: Що планують…
Гостиний двір після реставрації. Фото: kyivcity.gov.ua

У Києві триває процес відновлення будівлі Гостиного двору на Контрактовій площі — на сьогодні в історичній споруді продовжуються протиаварійні роботи, які вийшли на фінальну стадію та мають завершитись до кінця зими 2022 року. В одночас при Мінкульті працює робоча група, яка розробляє концепцію на основі дослідження громадської думки. 

Перший Гостиний двір – будівля, зведена на початку у 1809 році на Подолі у Києві. Після багатьох перебудов, у другій половині ХХ століття, комплекс остаточно занепав, тож не межі 1970-1980-х його було вирішено реставрувати з надбудовою другого поверху, як було передбачено оригінальним проектом архітектора Луїджи Руска, але в процесі з'ясувалося, що цементний розчин, що тримав цеглу, дуже не якісний, тож будівлю довелося розібрати і відбудувати по-новому. Зведення де-факто другого Гостинного двору тривало з 1983 до 1990 року. До 2012 року там розміщувалися різноманітні установи, відомства, банк, бібліотека, магазини, бари тощо.

У серпні 2011 року Гостиний двір виключили з переліку памʼятників архітектури, у квітні 2012-го Київрада дала дозвіл на реконструкцію будівлі під торгівельно-офісний центр. Контроль над об'єктом перейшов до структур так званого "завгоспа Януковича" Андрія Кравця, в роботу був взятий проект реконструкції архітектора Андрія Миргородського, який до 2010 року разом з Львом Парцхаладзе були у складі Блоку Віталія Кличка у Київраді та вважалися одними з головних його спонсорів. Нині, нагадаємо, Миргородський реалізовує "найсмачніші" проекти у Києві від "скляного моста" через Володимирський узвіз та канатної дороги на Труханів до "моста хвилі" на острів, що розділяє Дніпро та затоку Оболонь.

 До початку 2013-го відстояти будівлю намагалися громадські активісти – вони облаштували артпростір у внутрішньому дворі Гостинного двору, проводили там виставки, концерти та інші культурні заходи, аби привернути щонайбільше киян до боротьби. Втім, закінчилося це штурмом з боку забудовника за підтримки тітушок – щоправда, тоді такої назви для проплачених "спортсменів" не існувало, київського "Беркуту" та за мовчазної підтримки столичної влади, до якої нинішній мер Віталій Кличко та його політсила в Київраді були в опозиції. 

Після перемоги Майдану роботи на об'єкті зупинилися. З зими 2013-2014 року Гостиний двір стоїть без даху, вікон і тиньку. Боротьба за Гостиний двір перемістилася у суди: у 2014-2016 вони скасували дозвіл на виконання будівельних робіт. У 2018 році суд розірвав договір оренди і зобов’язав "Укрреставрацію" повернути будівлю – пам’ятку архітектури "Гостинний двір" регіональному відділенню ФДМУ у місті Києві.

Гостиний двір

Гостиний двір в 2000-х роках. Фото: wikipedia.org 

Передбачалося, що для початку консерваційних робіт та подальшої реставрації Фонд держмайна має передати Гостиний двір на баланс міста. Київрада кілька разів зверталася до Кабінету Міністрів із проханням передати на баланс столичної громади цю будівлю із зобов’язанням зберегти за нею функцію культурного закладу і не приватизовувати. Паралельно були оприлюднені проекти нової реконструкції від все того ж архітектора Миргородського, які по суті були, варіаціями його проекту 2012 року з тим же змістовним і функціональним наповненням.

Читайте також: Від монументального комплексу до тітушок з "Беркутом": Як знищували Гостиний двір у Києві (ФОТО)

Теперішній очільник Мінкульту Олександр Ткаченко, добряче "пободавшись" зі столичним головою, зажадав взяти Гостиний двір на баланс свого відомства, щоб там "не з'явився черговий ТРЦ", і 29 червня 2021 року Фонд держмайна України передав Гостиний двір до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики, а будівля Гостиного двору отримала статус пам'ятки національного значення. У тому ж червні на паркан, яким оточений Гостиний Двір, повісили плакат "Велике будівництво".

Протиаварійні роботи розпочались у грудні 2021 року, загальна кошторисна вартість будівництва станом складає 37,89 млн грн. 

Журналісти Depo.Київ розбирались, яким може бути Гостиний двір після реставрації, а також намагались дізнатись в Мінкульті про конкретні подробиці та терміни виконання робіт.

Що кажуть в Мінкульті про відновлення Гостиного двору 

Після отримання на свій баланс будівлі Гостиного двору міністерство культури на чолі з Олександром Ткаченком розпочали активну кампанію з відновлення історичної перлини Подолу. У відомстві зазначили, що реставрація Гостиного двору є складним та кропітким процесом, а тому відбуватиметься в чотири етапи — протиаварійні роботи, розробка концепції, створення проєкту реставрації та реставраційні роботи.

Аварійний ремонт та реставрація будуть оплачені коштами держбюджету. Надалі планується, що Гостиний двір буде окупати та утримувати сам себе за рахунок активностей, які відбуватимуться в ньому. 

Читайте також: Обхідна дорога, Дарницький міст та Гостинний двір: Які довгобуди Києва почнуть активно зводити в 2022 році

В Мінкульті зазначають, що Гостиний двір має зберегти свою автентичність, але водночас стати сучасним мультифункціональним мистецьким простором, що відповідає потребам киян та гостей столиці. При відомстві створили робочу групу, до якої увійшли представники міністерства, Подільскої РДА, активісти, фахівці з архітектури, мистецтва, реставраційних робіт тощо — вони напрацюють фінальну версію концепції. 

Гостиний двір

Протиаварійні роботи в Гостиному дворі 

Замовником робіт з відновлення будівлі виступатиме Національний заповідник "Софія Київська". В Мінкульті також не втрачають можливості зайвий раз "пнути" міську владу постійно зазначаючи, що багато років з Гостиним двором нічого не відбувалось, а історичне місце перетворювалось на руїни. 

Дослідження громадської думки 

Для розробки концепції реставрації Гостиного двору Мінкульт разом з ГО "Урбанина" провели дослідження, опитування, зустрічі й обговорення, аби кожен зміг запропонувати своє бачення майбутнього історичної будівлі.

Активісти "Урбанини" провели дослідження з метою виявлення стану Контрактової площі, щоб зрозуміти очікування киян щодо оновлення Гостиного двору. Були проведені інтернет-опитування та воркшопи, які охопили 1900 респондентів. 

Згідно з результатами дослідження, на Контрактовій площі є наступні активності — очікування, споживання їжі, культурне життя, слухання музики та розпиття алкоголю. Всі ці активності залежать від часу доби та дня тижня, більшість з них зміщені на площу та сквер з пам'ятником Сагайдачному. У сквері біля пам'ятнику Сковороді активності припадають на виступи вуличних музикантів та кіоски з їжею. 

На вихідних на Контрактовій площі часто проводять різноманітні фестивалі, поруч із поворотом на Андріївський узвіз люди регулярно розпивають алкоголь через високу концентрацію розважальних закладів. 

Основний потік пішоходів йде від станції метро "Контрактова площа" і доходить до перекритої площі, далі люди рухаються вулицею Сагайдачного або ж розходяться в різні напрямки площі. Вулиці навколо майже неактивні, однак частина вулиці поруч із "Сільпо" регулярно має інтенсивний пішохідопотік. 

Контрактова площа

Карта активностей на Контрактовій площі. Візуалізація: urbanyna.com

Що люди хочуть бачити в Гостиному дворі 

Опитування киян показало, що для більшості зацікавлених громадян важлива цінність Гостиного двору та його комунікативна функція — тобто будівля має бути постійно відкритою та мати можливість приймати людей постійно. Також зазначається, що простір має показували лише унікальні речі киянам і туристам, а тому там не може бути неякісної чи стихійної торгівлі. 

Дослідження "Урбанини" показало, що кияни найбільше підтримують ідею створення в Гостиному дворі мультифункціональний простір, де будуть кав'ярні, магазини, музеї, бібліотеки тощо. Також кияни підтримують ідею культурного простору, який може поєднати в собі музей, виставковий простір, театр та інші культурні заклади. 

Зазначається, що всі респонденти майже одноголосно виступили проти ідеї створення ТРЦ на місці Гостиного двору. 

Яким може бути Гостиний двір після реставрації 

На основі результатів дослідження громадської думки та світових практик урбаністи створили потенційну концепцію Гостиного двору після реставрації. У підвалі пропонують розмістити технічні приміщення, кухні закладів, музейні фонди та книжкові сховища, торговельний склад та змінну виставку музею. 

Гостиний двір

Концепція підвалу Гостиного двору після реставрації. Візуалізація: urbanyna.com

На першому поверсі пропонується розмістити два кафе та ресторан, дитячу кімнату, інфоцентр, громадські вбиральні, лекторій, театральний майданчик, туристичний центр, лавки з сувенірами та музейний центр. 

Гостиний двір

Концепція першого поверху Гостиного двору після реставрації. Візуалізація: urbanyna.com

На другому поверсі Гостиного двору мають розташуватись музеї, інтерактивні дитячі студії, театр або галерея та адміністрація. 

Гостиний двір

Концепція другого поверху Гостиного двору після реставрації. Візуалізація: urbanyna.com

На третьому та останньому поверсі збираються облаштувати коворкінг, ще один ресторан, фонди музею, оглядові майданчики, реставраційну та творчу майстерню бібліотеку. 

Гостиний двір

Концепція третього поверху Гостиного двору після реставрації. Візуалізація: urbanyna.com

Мінкульт поки що не називає конкретних термінів відновлення Гостиного двору 

Журналісти Depo.Київ надіслала інформаційний запит в міністерство культури та інформаційної політики з уточненнями щодо того, коли планують розпочати та закінчити реставраційні роботи в Гостиному дворі, як відбуватиметься вибір підрядника та які конкретно роботи планують провести в комплексі.

В міністерстві відповіли, що 17 січня 2022 року була створена вже згадана робоча група з питань розробки концепції розвитку Гостиного двору. Головними завданнями робочої групи розробка концепції відновлення Гостиного двору, дорожньої карти щодо реставрації будівлі та календарного плану робіт. 

Нині робоча група розробляє кінцеву концепцію розвитку Гостиного двору, яка містить візуалізацію будівлі після відновлення. Враховуючи зазначене, на поточний момент, терміни початку та закінчення реставрації, а також конкретний список робіт невідомий. 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme